Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Do GrinGy zavítal Poštár Vinco
Milé spestrenie nedeľného popoludnia pripravili na 12. októbra 2014 pre deti v GrinGe. Poštár Vinco v podaní Romana Fédera z Feder Theater vyčaroval úsmevy malým aj veľkým. Predstavenie v rámci projektu Európskej únie Mládež v akcii zorganizovala Diana Ježíková. (ek)


 
Tekvicová slávnosť

Základná škola s materskou školou Orešie pozvala na svoje nádvorie rodičov a deti na III. ročník Tekvicovej slávnosti. Vo vyzdobenom areáli školy sa vytvárali a zhromažďovali nádherné tekvicové výtvory od výmyslu sveta, z ktorých najlepšie 3 boli ocenené. V tomto ročníku pribudli dve nové súťaže - o najlepší tekvicový recept a o najkrajšiu jesennú básničku. Najlepším receptom sa stala tekvicová polievka podľa receptu pani Silvie Chovancovej. Najlepšie básničky napísali za I. stupeň prváčka Dáška Šilhárová a za II. stupeň ôsmačka Ivanka Juranová. Pozvanie na podujatie prijal aj primátor Mesta Pezinok pán Mgr. Oliver Solga. (ek)

 

 
Šarkany nad jazerom

Štvrtý ročník obľúbeného jesenného podujatia Grinavská šarkaniáda sa uskutočni v nedeľu 28. septembra 2014 na Prvom grinavskom jazere. Detičky s rodičmi spestrili oblohu svojimi farebnými šarkanmi, ktoré sa ligotali v krásnom jesennom slnku. (ek)

 

 
Poďakovanie za úrodu

V nedeľu 28. septembra 2014 bola v rímsko-katolíckom kostole v Grinave svätá omša s poďakovaním za úrodu. V krásne vyzdobenom kostole nechýbali mladí ľudia v krojoch a folklórna skupina BREZA. Po svätej omši pripravili farníci spolu s pánom farárom Miroslavom Mikom pohostenie. (ek)

 

 

 

 
Grinava v sprievode na Pezinskom vinobraní 2014

Grinavania sa aj tento rok prezentovali v alegorickom sprievode na Pezinskom vinobraní 2014. V nedeľu 21. septembra 2014 sa v sprievode zišli mládenci v nových grinavských mužských krojoch, folklórna skupina BREZA, poslanec Milan Grell, kandidáti na poslancov Roman Šmahovský a Michal Svátek, centrum pre deti a mládež GrinGa, ktoré zaujalo detičkami v kostýmoch hroznových strapcov. Ďalej sa v sprievode predstavili deti a pedagógovia zo Základnej školy s materskou školou Orešie, vinársky spolok Grinavský hrozen, Záhradníctvo Noble Garden. Nádherný ozdobný hroznový strapec a krásne vyzdobený traktor vyslalo Vinársko vinohradnícke družstvo podielnikov KARPATY. Veľmi pekná prezentácia Grinavy, za ktorú ďakujeme všetkým zúčastneným. (ek)

 

 
Zábradlie na cestnom moste

Obyvatelia Novej a Železničnej ulice v Grinave si spríjemnili svoje prostredie. V spolupráci s poslancom Drahomírom Šmahovským získali od mesta základné farby a spolu s detičkami a vnúčatkami sa pustili do renovácie hrdzavejúceho zábradlia na moste nad miestnym Rakovým potokom. Nápad a realizácia: Milan Krajňák, Elena Galánková Krajňáková, Monika Hörmannová Vlašičová a ďalší. Blahoželáme k nápadu a realizácii. Ďakujeme a tešíme sa. Jednoduché a krásne. Stačí tak málo!
 
Tanečníček sa úspešne uviedol

Sme veľmi radi, že v Gringe - centre pre deti a mládež sa teší záujmu rodičov nový krúžok Tanečníček ako aj Angličtina pre najmenších. Ak by ste sa chceli pridať, v utorky a štvrtky o 10.00hod.

 

 

 
Kreatívne nápady na základnej škole

Tak takéto nádherné ekologické, vzdelávacie, interaktívne a moderné dielo vzniklo na nádvorí našej základnej školy na Oreší. Príbytok pre najrôznejšie druhy hmyzu. Skrášlené boli aj chodby školy. Nápad a realizácia Tamara Turiničová. Ďakujeme v mene rodičov aj v mene detí!


 
Studnička na Silnického prameni

Turistický oddiel Grinava 28. augusta krásne zreparoval studničku na Silnického prameni.

 

 
Zlaté medaily pre grinavských vinárov

 

Koncom augusta sa konala medzinárodná súťaž Ice Wine du Monde 2014 v Ledniciach v Českej republike, ktorá je pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre révu a víno (OIV). V tomto ročníku mali možnosť členovia odborných degustačných komisií porovnávať vzorky ľadových, slamových a iných sladkých vín zo siedmich štátov (Kanada, Česko, Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Chorvátsko a Švajčiarsko).


V kategórii ľadových vín bol štvrtý ročník úspešný pre Vinohradnícko vinárske družstvo podielnikov Karpaty, keď v silnej konkurencii 38 vzoriek získalo za Rizling Rýnsky ročník 2011 ľadový zber jednu zo šiestich udelených zlatých medailí.


Ďalšou súťažou s medzinárodnou účasťou je aj Pardubický festival vína, ktorý každoročne navštívi viac než 4 tisíc návštevníkov. Tento rok prihlásili vinári a vinohradníci z Česka, Francúzka, Slovenska, USA, Talianska a Rumunska do súťaže spolu 305 bielych, ružových a červených vín rozdelených do deviatich kategórií, kde museli vinári pri jednotlivých vzorkách uvádzať aj hodnoty podľa laboratórneho rozboru ako obsah zbytkového cukru, obsah kyselín, objem alkoholu, bezcukrový extrakt a pod.


Alibernet ročník 2013 grinavského vinára Štefana Rusnáka ocenila degustačná komisia zlatou medailou v kategórii červených suchých vín. (rr)

 

 

 
Voľný čas našich najmenších

Vo štvrtok 4. septembra 2014 v Centre pre deti GrinGa opäť pokračujeme s pesničkovou Angličtinou pre najmenšie deti v obvyklom čase o 10.00 hod. Prinášame aj novinku - Tanečníček, ktorý bude pravidelne v utorky viesť Zuzka Strečanská. Máme pre vás pripravené pesničky, riekanky, pohybové hry. Herňa pre detičky bude v utorky a štvrtky otvorená od 9.30 hod. Príďte sa pohrať do kolektívu detí, vstup je bezplatný. (gr)

 
Aká bude tento rok úroda?

... pýtame sa grinavského vinára a agronóma vo VVDP Karpaty Ing. Lukáša Krasňanského:

 

To budeme vedieť naisto povedať, až keď privezieme hrozno do pivnice. Myslím, že malokarpatskí vinohradníci zažívajú náročnú sezónu. Povedal by som že, je to skúška ich odbornosti a pripravenosti reagovať na aktuálnu a rýchlo sa meniacu situáciu. Zima bola extrémne tepla, takže ako škodcovia tak aj choroby prezimovali veľmi dobre čo nás vinohradníkov veľmi neteší. Na jar pri rašení viniča sa v nevídanom množstve objavili húsenice, ktoré vyžierali očká a mladé letorasty (siatica oziminová, rôznorožec trnkový). Obdobie kvitnutia prebehlo viac-menej bezproblémovo, keďže bol dostatok teplých aj suchých dní. No od tohto obdobia až doteraz vinohradníci na celom Slovensku bojujú so silným infekčným tlakom múčnatky. Ako som počul z viacerých kútov Slovenska, napáchala už nemalé škody na úrode. Spojenie týchto faktorov: jarný požer húsenicami, výskyt múčnatky a nižšia násada hrozna spôsobená extrémne suchým letom v minulom roku je predpokladom výrazne nižšej úrody oproti priemeru. Ing. Lukáš Krasňanský (ek)

 

 
Naša kultúrna stálica

Dňa 21. júna 2014 sa konal v obci Zemianská Olča /pri Komárne/ VI. Medzinárodný festival dychových hudieb a mažoretiek, na ktorom úspešne vystúpila aj dychová hudba GRINAVANKA, ktorá priniesla pomyselnú kyticu slovenských piesní do tohto skôr maďarsky hovoriaceho regiónu Slovenska. Na festivale sa okrem Grinavanky a domácej dychovky Oucha, zúčastnili 3 dychové súbory z Maďarska, dychovky zo Šamorína, z Komárna, Holíča a 4 skupiny mažoretiek. Dychová hudba Grinavanka pod vedením Petra Federa opäť úspešne reprezentovala kultúru nášho regiónu a mesta Pezinok na medzinárodnom festivale.  Peter Feder

 

Okrem tohto vystúpenia nás Grinavanka reprezentovala aj 28. júna 2014 na podujatí "Závodské hody bezchleba" a 4. júla 2014 vystúpili na tradičnom podujatí Guláš párty, ktorú organizuje Klub dôchodcov v Grinave, pod vedením pani Joklovej. Krásne videoklipy, v ktorých môžete vidieť aj Grinavu, nahrala Grinavanka pre TV SENZI. Najbližšie si budete môcť Grinavanku pozrieť a vypočuť v nedeľu 3. augusta 2014 na vystúpení v rámci Kultúrneho leta v Pezinku, v Zámockom parku o 17,00 hod. a Grinavanka samozrejme nebude chýbať ani na XIV. Medzinárodnom súťažnom festivale malých dychových hudieb DYCHOVKY V PREŠI, ktorý sa uskutoční v dňoch 14. - 17. augusta 2014. (ek)

 

 
Deti príďte si požičať knižku

Všetky deti pozývame do Centra pre deti Gringa, aby si v stredu od 10.00-12.00 hod prišli požičať na prázdniny knižku. V tomto období budeme knižky dokupovať zo získaného grantu od Nadačného fondu Slovenskej Sporiteľne pri Nadácii Pontis a postupne spracúvať o nich infomácie do jednoduchého systému. Aj napriek tomuto provizóriu sa už bude dať kniha požičať. Zároveň pozývame aj mamičky, ktoré sa budú chcieť prísť s deťmi pohrať. (gr)

 
Mesto nemá prostriedky ani na postupné financovanie parku

V opätovnom rozhodnutí ministra pôdohospodárstva, o ktorom informoval mesačník Pezinčan ako o definitívnom zamietnutí projektu grinavského parku a ktoré sme si následne vyžiadali pomocou infozákona, sa podľa našej analýzy znovu vyskytujú nedostatky, pre ktoré by mohlo dôjsť k  jeho opätovnému preskúmaniu a prípadnému zrušeniu. Napríklad obaja externý aj interný hodnotiteľ odporučili projekt na schválenie, avšak konečný verdikt ministerstva bol úplne opačný, dokonca v poučení vylúčili možnosť odvolania sa. List sme podrobne pripravili a spracovali, ale v konečnom dôsledku by išlo len o administratívnu vojnu, ktorá by neviedla k tomu, aby sa projekt grinavského parku realizoval, keďže finančné prostriedky z programového obdobia 2007-2013 v tejto výzve sú už vyčerpané.

 

Veľká škoda, že sa nám ani s transparentom nepodarilo presvedčiť poslancov a primátora, aby pripravený grinavský projekt pričlenili v ďalšej výzve na čerpanie eurofondov v rámci ISRMO. Pezinok v ňom podával 4 projekty a získal na ne 2,21 milióna eur. Napríklad mestská časť Bratislava Nové Mesto podala 7 projektov a získala 3,74 milióna eur.

 

Na verejnej prezentácii projektu Revitalizácie grinavského parku v marci 2012 zaujímalo obyvateľov Grinavy, aké plány má Mesto Pezinok, ak by sa park nepodarilo financovať zo zdrojov Európskej únie. Pán primátor obyvateľov informoval, že Mesto by mohlo pristúpiť k tzv. variantu B a park by postupne financovalo z mestského rozpočtu.

 

celý článok...
 
Najlepší silván na svete pochádza z Grinavy

 

Najlepší tohtoročný silván na svete pochádza z Grinavy! Gratulujeme vinárovi aj vinohradníkom - vinárstvu Matyšák aj Vinohradnícko vinárskemu družstvu podielnikov VVDP Karpaty.

 

Kudy grunty, Suchý vŕšok nad Grinavou s troma umelými jazerami, je slovenským Grand cru pre Silvánske zelené.“ píše denník Pravda.

 

Práve odtiaľ pochádza hrozno - surovina, ktorú premenil vinársky majster vinárstva Matyšák Jaroslav Žák na mok, ktorý v Štrasburgu zvíťazil. Matyšákove Silvánske zelené CHOP, výber z hrozna 2013 získalo Grand prix 2014 na Sylvaner du Monde v Štrasburgu.

 

 

„Silvánske zelené ovenčené titulom Grand prix prežilo takmer zázrakom. Kedysi slávne víno z Limbachu sa takmer stratilo z chotára tejto vinohradníckej obce. Nájde sa tam už len zopár hektárov. Ucelenú sedemnásťhektárovú plochu majú len družstevníci zo susednej Grinavy, odkiaľ už 20 rokov nakupuje hrozno silvánu pezinský vinár Peter Matyšák.“

celý článok...
 
AHA! Zo zastávky obývačka

S nápadom upraviť zastávku v Grinave netradičným spôsobom prišla Evka Kulichová už dávnejšie. Tá správna chvíľa však pre zastávku nastala, keď Nadácia Orange zverejnila výzvu s názvom Grantový program pre optimistov. Žiadosť spracovala tak, že projekt AHA! nadáciu zaujal a dostal sa spomedzi 496 žiadostí o podporu k 94 postupujúcim do realizácie.

 

S Gabikou Rusnákovou dohodli celkový dizajn zastávky a po nevyhnutných administratívnych krokoch získali povolenie, aby sa spolu s neformálnou skupinou Aktivity GRINAVA mohli pustiť do pretvárania zastávky.

 

Reakcie na výsledok boli ohromujúce. Množstvá pozitívnych komentárov na sociálnej sieti, záujem médií, ale hlavne ľudí, ktorí šírili fotografie ako aj posolstvo grinavskej zastávky až do zahraničia. Projekt nad mieru splnil očakávania. Vykúzlil ľuďom na tvári úsmev, inšpiroval, zaujal a získal množstvo sympatizantov. Rozprúdili sa aj diskusie ako dlho zastávka vydrží a či sa nestane terčom vandalov. K tomu odkaz Evy Kulichovej: „Možno si poviete, že je to celé ohroziteľné, ľahko zničiteľné... Áno, asi to môže byť pravda, ale to, že si to tisíce ľudí, ktorí prejdú okolo zapamätá ako netradičný pozitívny zážitok, že budú o ňom rozprávať, fotiť si ho a šíriť ďalej, to sa zničiť nedá.“


Na projekte ďalej spolupracovali Nora Lišková, Milan Grell, Anna Mlyneková, Katarína Hlavandová, Blanka Srnánková, Tomáš Srnánek, Jana Šilhárová – Kica, Ivana Fajnorová, Radovan Rusnák a Adamko Kulich s Marekom Fajnorom. (gr)

 

 
Úspechy grinavských vinárov 2014

 

U nás, vo vinárskom kraji pod Malými Karpatami, hlavná sezóna súťažných výstav vín pomaly  doznieva, a tak prišiel čas vyhodnotení, chvál a vinárskych dišpút. Komu sa darilo, kde uspel, aké vínka, či ktoré ročníky bodovali v nominačných a obecných výstavách vín v našom regióne, pretože aj grinavský terroir poskytuje schopnosťou odrôd, podnebia, ale aj pôdy podmienky pre vznik vysoko hodnotených vín, ktoré sú na výstavách oceňované.


Tradične sa v súťažiach darilo najväčšiemu spracovateľovi VVDP Karpaty. Vysoko hodnotené boli najmä ich biele vína Kerner 2013, Rizling Vlašský 2013, Chardonnay 2012, Rizling Rýnsky - ľadové 2013, ktoré sa stalo v dvoch výstavách šampiónom súťaže. Nezaostalo ani rosé Cabernet Sauvignon 2013. Z červených vín vyčnieval Cabernet Sauvignon 2013 neskorý zber, ocenený striebrom v Doľanoch, ktorý zároveň na medzinárodnej výstave vín v Skalici získal striebornú medailu.


Na svoje predchádzajúce úspechy nadviazal aj Ján Mezei. Jeho biele vína Rizling Rýnsky 2013 a Tramín červený 2013 uspeli na viacerých obecných súťažiach. Z červených vín degustačné poroty nominačných výstav ocenili zlatými medailami Frankovku Modrú 2012, ale najmä Dornfelder 2012, ktorý sa na Vínnych trhoch v Pezinku stretol v rozstrele o šampióna červených vín s vínami najväčších vinárstiev Slovenska (Matyšák, Mrva&Stanko, Mavín). Vynikajúco obstálo biele víno Lukáša Krasňanského. Za Silván zelený 2012 získal v Horných Orešanoch zlatú medailu a zároveň to bolo najvyššie hodnotené víno vo svojej odrodovej kategórii. Štefan Rusnák získaval strieborné hodnotenia za červené vína Alibernet 2013 a Cabernet Sauvignon 2012. Obe uspeli na Vínnych trhoch v Pezinku a Mikulove.

celý článok...
 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 6 z 31