Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Studnička na Silnického prameni

Turistický oddiel Grinava 28. augusta krásne zreparoval studničku na Silnického prameni.

 

 
Zlaté medaily pre grinavských vinárov

 

Koncom augusta sa konala medzinárodná súťaž Ice Wine du Monde 2014 v Ledniciach v Českej republike, ktorá je pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre révu a víno (OIV). V tomto ročníku mali možnosť členovia odborných degustačných komisií porovnávať vzorky ľadových, slamových a iných sladkých vín zo siedmich štátov (Kanada, Česko, Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Chorvátsko a Švajčiarsko).


V kategórii ľadových vín bol štvrtý ročník úspešný pre Vinohradnícko vinárske družstvo podielnikov Karpaty, keď v silnej konkurencii 38 vzoriek získalo za Rizling Rýnsky ročník 2011 ľadový zber jednu zo šiestich udelených zlatých medailí.


Ďalšou súťažou s medzinárodnou účasťou je aj Pardubický festival vína, ktorý každoročne navštívi viac než 4 tisíc návštevníkov. Tento rok prihlásili vinári a vinohradníci z Česka, Francúzka, Slovenska, USA, Talianska a Rumunska do súťaže spolu 305 bielych, ružových a červených vín rozdelených do deviatich kategórií, kde museli vinári pri jednotlivých vzorkách uvádzať aj hodnoty podľa laboratórneho rozboru ako obsah zbytkového cukru, obsah kyselín, objem alkoholu, bezcukrový extrakt a pod.


Alibernet ročník 2013 grinavského vinára Štefana Rusnáka ocenila degustačná komisia zlatou medailou v kategórii červených suchých vín. (rr)

 

 

 
Voľný čas našich najmenších

Vo štvrtok 4. septembra 2014 v Centre pre deti GrinGa opäť pokračujeme s pesničkovou Angličtinou pre najmenšie deti v obvyklom čase o 10.00 hod. Prinášame aj novinku - Tanečníček, ktorý bude pravidelne v utorky viesť Zuzka Strečanská. Máme pre vás pripravené pesničky, riekanky, pohybové hry. Herňa pre detičky bude v utorky a štvrtky otvorená od 9.30 hod. Príďte sa pohrať do kolektívu detí, vstup je bezplatný. (gr)

 
Aká bude tento rok úroda?

... pýtame sa grinavského vinára a agronóma vo VVDP Karpaty Ing. Lukáša Krasňanského:

 

To budeme vedieť naisto povedať, až keď privezieme hrozno do pivnice. Myslím, že malokarpatskí vinohradníci zažívajú náročnú sezónu. Povedal by som že, je to skúška ich odbornosti a pripravenosti reagovať na aktuálnu a rýchlo sa meniacu situáciu. Zima bola extrémne tepla, takže ako škodcovia tak aj choroby prezimovali veľmi dobre čo nás vinohradníkov veľmi neteší. Na jar pri rašení viniča sa v nevídanom množstve objavili húsenice, ktoré vyžierali očká a mladé letorasty (siatica oziminová, rôznorožec trnkový). Obdobie kvitnutia prebehlo viac-menej bezproblémovo, keďže bol dostatok teplých aj suchých dní. No od tohto obdobia až doteraz vinohradníci na celom Slovensku bojujú so silným infekčným tlakom múčnatky. Ako som počul z viacerých kútov Slovenska, napáchala už nemalé škody na úrode. Spojenie týchto faktorov: jarný požer húsenicami, výskyt múčnatky a nižšia násada hrozna spôsobená extrémne suchým letom v minulom roku je predpokladom výrazne nižšej úrody oproti priemeru. Ing. Lukáš Krasňanský (ek)

 

 
Naša kultúrna stálica

Dňa 21. júna 2014 sa konal v obci Zemianská Olča /pri Komárne/ VI. Medzinárodný festival dychových hudieb a mažoretiek, na ktorom úspešne vystúpila aj dychová hudba GRINAVANKA, ktorá priniesla pomyselnú kyticu slovenských piesní do tohto skôr maďarsky hovoriaceho regiónu Slovenska. Na festivale sa okrem Grinavanky a domácej dychovky Oucha, zúčastnili 3 dychové súbory z Maďarska, dychovky zo Šamorína, z Komárna, Holíča a 4 skupiny mažoretiek. Dychová hudba Grinavanka pod vedením Petra Federa opäť úspešne reprezentovala kultúru nášho regiónu a mesta Pezinok na medzinárodnom festivale.  Peter Feder

 

Okrem tohto vystúpenia nás Grinavanka reprezentovala aj 28. júna 2014 na podujatí "Závodské hody bezchleba" a 4. júla 2014 vystúpili na tradičnom podujatí Guláš párty, ktorú organizuje Klub dôchodcov v Grinave, pod vedením pani Joklovej. Krásne videoklipy, v ktorých môžete vidieť aj Grinavu, nahrala Grinavanka pre TV SENZI. Najbližšie si budete môcť Grinavanku pozrieť a vypočuť v nedeľu 3. augusta 2014 na vystúpení v rámci Kultúrneho leta v Pezinku, v Zámockom parku o 17,00 hod. a Grinavanka samozrejme nebude chýbať ani na XIV. Medzinárodnom súťažnom festivale malých dychových hudieb DYCHOVKY V PREŠI, ktorý sa uskutoční v dňoch 14. - 17. augusta 2014. (ek)

 

 
Deti príďte si požičať knižku

Všetky deti pozývame do Centra pre deti Gringa, aby si v stredu od 10.00-12.00 hod prišli požičať na prázdniny knižku. V tomto období budeme knižky dokupovať zo získaného grantu od Nadačného fondu Slovenskej Sporiteľne pri Nadácii Pontis a postupne spracúvať o nich infomácie do jednoduchého systému. Aj napriek tomuto provizóriu sa už bude dať kniha požičať. Zároveň pozývame aj mamičky, ktoré sa budú chcieť prísť s deťmi pohrať. (gr)

 
Mesto nemá prostriedky ani na postupné financovanie parku

V opätovnom rozhodnutí ministra pôdohospodárstva, o ktorom informoval mesačník Pezinčan ako o definitívnom zamietnutí projektu grinavského parku a ktoré sme si následne vyžiadali pomocou infozákona, sa podľa našej analýzy znovu vyskytujú nedostatky, pre ktoré by mohlo dôjsť k  jeho opätovnému preskúmaniu a prípadnému zrušeniu. Napríklad obaja externý aj interný hodnotiteľ odporučili projekt na schválenie, avšak konečný verdikt ministerstva bol úplne opačný, dokonca v poučení vylúčili možnosť odvolania sa. List sme podrobne pripravili a spracovali, ale v konečnom dôsledku by išlo len o administratívnu vojnu, ktorá by neviedla k tomu, aby sa projekt grinavského parku realizoval, keďže finančné prostriedky z programového obdobia 2007-2013 v tejto výzve sú už vyčerpané.

 

Veľká škoda, že sa nám ani s transparentom nepodarilo presvedčiť poslancov a primátora, aby pripravený grinavský projekt pričlenili v ďalšej výzve na čerpanie eurofondov v rámci ISRMO. Pezinok v ňom podával 4 projekty a získal na ne 2,21 milióna eur. Napríklad mestská časť Bratislava Nové Mesto podala 7 projektov a získala 3,74 milióna eur.

 

Na verejnej prezentácii projektu Revitalizácie grinavského parku v marci 2012 zaujímalo obyvateľov Grinavy, aké plány má Mesto Pezinok, ak by sa park nepodarilo financovať zo zdrojov Európskej únie. Pán primátor obyvateľov informoval, že Mesto by mohlo pristúpiť k tzv. variantu B a park by postupne financovalo z mestského rozpočtu.

 

celý článok...
 
Najlepší silván na svete pochádza z Grinavy

 

Najlepší tohtoročný silván na svete pochádza z Grinavy! Gratulujeme vinárovi aj vinohradníkom - vinárstvu Matyšák aj Vinohradnícko vinárskemu družstvu podielnikov VVDP Karpaty.

 

Kudy grunty, Suchý vŕšok nad Grinavou s troma umelými jazerami, je slovenským Grand cru pre Silvánske zelené.“ píše denník Pravda.

 

Práve odtiaľ pochádza hrozno - surovina, ktorú premenil vinársky majster vinárstva Matyšák Jaroslav Žák na mok, ktorý v Štrasburgu zvíťazil. Matyšákove Silvánske zelené CHOP, výber z hrozna 2013 získalo Grand prix 2014 na Sylvaner du Monde v Štrasburgu.

 

 

„Silvánske zelené ovenčené titulom Grand prix prežilo takmer zázrakom. Kedysi slávne víno z Limbachu sa takmer stratilo z chotára tejto vinohradníckej obce. Nájde sa tam už len zopár hektárov. Ucelenú sedemnásťhektárovú plochu majú len družstevníci zo susednej Grinavy, odkiaľ už 20 rokov nakupuje hrozno silvánu pezinský vinár Peter Matyšák.“

celý článok...
 
AHA! Zo zastávky obývačka

S nápadom upraviť zastávku v Grinave netradičným spôsobom prišla Evka Kulichová už dávnejšie. Tá správna chvíľa však pre zastávku nastala, keď Nadácia Orange zverejnila výzvu s názvom Grantový program pre optimistov. Žiadosť spracovala tak, že projekt AHA! nadáciu zaujal a dostal sa spomedzi 496 žiadostí o podporu k 94 postupujúcim do realizácie.

 

S Gabikou Rusnákovou dohodli celkový dizajn zastávky a po nevyhnutných administratívnych krokoch získali povolenie, aby sa spolu s neformálnou skupinou Aktivity GRINAVA mohli pustiť do pretvárania zastávky.

 

Reakcie na výsledok boli ohromujúce. Množstvá pozitívnych komentárov na sociálnej sieti, záujem médií, ale hlavne ľudí, ktorí šírili fotografie ako aj posolstvo grinavskej zastávky až do zahraničia. Projekt nad mieru splnil očakávania. Vykúzlil ľuďom na tvári úsmev, inšpiroval, zaujal a získal množstvo sympatizantov. Rozprúdili sa aj diskusie ako dlho zastávka vydrží a či sa nestane terčom vandalov. K tomu odkaz Evy Kulichovej: „Možno si poviete, že je to celé ohroziteľné, ľahko zničiteľné... Áno, asi to môže byť pravda, ale to, že si to tisíce ľudí, ktorí prejdú okolo zapamätá ako netradičný pozitívny zážitok, že budú o ňom rozprávať, fotiť si ho a šíriť ďalej, to sa zničiť nedá.“


Na projekte ďalej spolupracovali Nora Lišková, Milan Grell, Anna Mlyneková, Katarína Hlavandová, Blanka Srnánková, Tomáš Srnánek, Jana Šilhárová – Kica, Ivana Fajnorová, Radovan Rusnák a Adamko Kulich s Marekom Fajnorom. (gr)

 

 
Úspechy grinavských vinárov 2014

 

U nás, vo vinárskom kraji pod Malými Karpatami, hlavná sezóna súťažných výstav vín pomaly  doznieva, a tak prišiel čas vyhodnotení, chvál a vinárskych dišpút. Komu sa darilo, kde uspel, aké vínka, či ktoré ročníky bodovali v nominačných a obecných výstavách vín v našom regióne, pretože aj grinavský terroir poskytuje schopnosťou odrôd, podnebia, ale aj pôdy podmienky pre vznik vysoko hodnotených vín, ktoré sú na výstavách oceňované.


Tradične sa v súťažiach darilo najväčšiemu spracovateľovi VVDP Karpaty. Vysoko hodnotené boli najmä ich biele vína Kerner 2013, Rizling Vlašský 2013, Chardonnay 2012, Rizling Rýnsky - ľadové 2013, ktoré sa stalo v dvoch výstavách šampiónom súťaže. Nezaostalo ani rosé Cabernet Sauvignon 2013. Z červených vín vyčnieval Cabernet Sauvignon 2013 neskorý zber, ocenený striebrom v Doľanoch, ktorý zároveň na medzinárodnej výstave vín v Skalici získal striebornú medailu.


Na svoje predchádzajúce úspechy nadviazal aj Ján Mezei. Jeho biele vína Rizling Rýnsky 2013 a Tramín červený 2013 uspeli na viacerých obecných súťažiach. Z červených vín degustačné poroty nominačných výstav ocenili zlatými medailami Frankovku Modrú 2012, ale najmä Dornfelder 2012, ktorý sa na Vínnych trhoch v Pezinku stretol v rozstrele o šampióna červených vín s vínami najväčších vinárstiev Slovenska (Matyšák, Mrva&Stanko, Mavín). Vynikajúco obstálo biele víno Lukáša Krasňanského. Za Silván zelený 2012 získal v Horných Orešanoch zlatú medailu a zároveň to bolo najvyššie hodnotené víno vo svojej odrodovej kategórii. Štefan Rusnák získaval strieborné hodnotenia za červené vína Alibernet 2013 a Cabernet Sauvignon 2012. Obe uspeli na Vínnych trhoch v Pezinku a Mikulove.

celý článok...
 
Pesničková angličtina prázdninuje

Na pesničkovej Angličtine pre najmenších sme privítali našich kamarátov z anglickej škôlky z Limbachu a bolo nám spolu veselo. Ešte nás čaká posledná júnová hodina, potom hurá na prázdniny a v septembri sa s malými angličtinármi opäť v GrinGe vidíme. (gr)   20.6.2014


 
Oslávili sme Deň detí

Na Medzinárodný deň detí pripravila Občianska iniciatíva GRINAVA pre deti pestrý program v priestoroch telocvične Základnej školy Orešie. Deťom sa predstavili samuraji z Klubu bojových umení v Pezinku, šašo Mário, jeho kamarátka Gabika s modelovými balónikmi, kúzelník Jaro, zatancovali si zumbu s Nikolkou a vyšantili sa počas diskotéky. Nechýbalo maľovanie na tvár, ktoré pre deti robili Marcelka, Gabika, Simonka a Miška. (ek)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Benefičný koncert pre GrinGu

V nedeľu 18. mája 2014 sa v rímsko-katolíckom kostole v Grinave konal chrámový benefičný koncert. Zorganizovala ho Mirka Záhumenská - Sandtnerová.  Jej hosťami boli talentovaní umelci: Rudolf Fricman, Jozef Gašparovič ml., Lucia Piršelová, Alexandra Miklenčičová, Filip Regina, Ida Runová, Barbora Slezáková, Marianna Spustová, Marek Spusta, Zuzana Suchánová, Rastislav Suchan a Ľubica Špačková. Témou koncertu boli skladby viažuce sa k veľkonočnému obdobiu cirkevného roka, ktoré vznikli v rôznych umeleckých obdobiach. Zaznela hudba baroka, romantizmu, jazzu ale i súčasnej populárnej hudby. Bonusom koncertu bola premiéra skladby Mareka Spustu. Krásny umelecký zážitok! Na činnosť detského centra GrinGa hostia koncertu venovali 202,60 EUR. Ďakujeme! (ek)

 
Grinavský kúsek 2014

Partia nadšencov a dobrovoľníkov, ktorých okrem lásky k rodnej Grinave spája aj hlboký vzťah k turistike pripravila druhý ročník turistického podujatia na domácej pôde "Grinavský kúsek 2014". Viac ako 50 účastníkov sa vydalo na dve trasy - dlhšiu 22 km a kratšiu 11 km, ktoré v teréne v okolí Grinavy, Svätého Jura a Limbachu vyznačil predseda turistického oddielu Mário Farkaš. O občerstvenie a technické zabezpečenie sa postarala podpredsedníčka turistov Ivana Fajnorová spolu s ďalšími dobrovoľníkmi, ktorým touto cestou srdečne ďakuje. Na spoločnom stretnutí po návrate všetkých turistov z trasy sa podávala domáca fazuľová polievka a domáce koláče. Podujatie sa uskutočnilo s finančným príspevkom Malokarpatskej komunitnej nadácie REVIA a Mesta Pezinok. (ek)

 

 
Rozdali sme prvé certifikáty YOUTHPASS

Predsedníčka Občianskej iniciatívy GRINAVA Eva Kulichová a vedúca projektu "Grinavská mládež" JUDr. Gabriela Rusnáková rozdali v 11. mája 2014 prvej skupine realizátorov certifikáty Európskej únie o neformálnom vzdelávaní YOUTHPASS. Zapojili sa do časti projektu "Kultúrna agentúra" a pripravili dve divadielka pre deti v centre GrinGa. Na fotke zľava: Lukáš Vrba, Simona Lukovičová, Michaela Slimáková, Romana Štrbová a David Vojtek. V tejto skupine spolupracovala aj Paulína Pinkavová. Projekt pokračuje ďalej podujatiami pre deti a mládež. (ek)

 
Vernisáž Katky Hubinskej v Green Class

Priestory ekologickej exteriérovej triedy sa v nedeľu 11. mája 2014 stali miestom vernisáže obrazov grinavskej maliarky Katky Hubinskej. Katka v tejto prírodnej galérii predstavila výber zo svojej tvorby. Milá výstava, ktorá bola sprievodným programom oslavy Dňa matiek návštevníkov veľmi zaujala. Obrazy so silnou atmosférou a pozitívnou energiou, vystavené medzi zeleňou, boli neopakovateľným a v Grinave novým zážitkom. (ek)

 

 
Našim mamám

Popoludnie druhej májovej nedele, 11. mája 2014, patrilo oslave Dňa matiek. Deti z materskej aj základnej školy si pripravili milé vystúpenia a potešili tak prítomné mamičky a babičky. Nechýbal kvietok pre mamičky a malé pohostenie. Oslavu Dňa matiek 2014 pripravili: Základná škola s materskou školou Orešie a členovia Občianskej iniciatívy GRINAVA: Drahomír Šmahovský, Eva Kulichová, Milan Grell s finančným prispením Mesta Pezinok. (ek)

 

 
Podnety z poslaneckého dňa 7. mája 2014

Na poslaneckom dni, v stredu 7. mája 2014 sme zaznamenali nasledovné podnety:

 

Občania mestu ďakujú za vybavenie očistenia chodníka do Tesca od zimného kamienkového posypového materiálu.  Podnet dala p. Anna Virgovičová. Taktiež tlmočíme poďakovanie občanov z Orešia za opravenie miestnej komunikácie, tzv. Hlboká, ktorá bola veľmi ťažko prejazdná najmä v zime viac ako tri roky. Podnet podal pán Miroslav Jokel.  V mesiaci apríl 2014 sme tlmočili podnet p. Štefíka, ktorý sa týkal odstránenia víchricou padnutého topoľa na Myslenickej ulici. Konáre boli odstránené, ale jeho kmeň stále leží v koryte odvodňovacieho kanála a bráni tak odtoku vody. P. Štefík žiada jeho odstránenie, aby sa predišlo ďalším škodám. Taktiež uviedol,že kanál sa nečistil už veľa rokov. Osobne na Mestskom úrade tlmočil túto žiadosť. Dostal odpoveď, že je to drahá a nákladná činnosť a Mesto Pezinok nemá cca 6.600,- EUR. Ponúkol sa, že by to vedel urobiť, ak by mu Mesto zadalo, za 1.400,- EUR sám. Zároveň požiadal či je možné, aby oddelenie Životného prostredia zistilo zdravotný stav zostávajúcich topoľov na Myslenickej ulici, ktoré majú viac ako 70 rokov a je ich tam viac ako 20 ks a potenciálne môžu ohroziť majetok a nehnuteľnosti tam bývajúcich občanov mesta. Túto otázku sme Mestu tlmočili ešte v apríli 2014.

 

Posledný podnet je ohľadom kosenia trávnatých plôch v Meste Pezinok. Po overení sme zistili, že kosenie vychádza dvakrát v roku v celom meste pre nedostatok finančných zdrojov. Najbližšie sa má kosiť v Grinave koncom mája 2014. Tráva je vysoká na niektorých miestach do priemernej výšky človeka. Bol daný podnet, či nie je možné využiť za danej situácie v zmysle zákona aj aktivačných pracovníkov, ktorý poberajú sociálne dávky a ušetriť tak na drahom kosení mechanickými kosačkami.

 

Drahomír Šmahovský

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 7 z 31