Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Úspechy grinavských vinárov 2016

Sezóna súťažných degustácií a výstav vín dospela do polovice svojho obdobia. Vinári majú možnosť výsledky svojho snaženia z viníc a pivníc porovnávať s ostatnými a tak získať spätnú väzbu, kritiku či pochvalu za pripravené vína ročníku 2015, ale aj starších ročníkov.


Vinohradnícky ročník 2015 hodnotia vinohradníci väčšinou kladne, hlavne pri červených vínach nešetria slovami chvály. Mierna zima, včasný nástup jari a horúce leto bez prívalových dažďov vytvorili vhodné podmienky pre zrenie hrozna bez kalamitných výskytov chorôb a škodcov. Vďaka tomu bolo možné aromatické odrody oberať už začiatkom septembra. Vysoké cukornatosti sprevádzalo rýchle odbúravanie kyselín a zvyšovanie pH. Vinári sa vo svojich pivniciach popasovali s tým, čo im príroda nadelila a výsledkom sú hodnotenia zo súťažných výstav vín. Z priebežných výsledkov jedenástich nominačných a obecných výstav vín si odniesli grinavskí vinári spolu 10 zlatých, 19 strieborných a viac ako 40 bronzových medailí.


Mimoriadne úspešnou bola 39. juhomoravská regionálna výstava vín v Brne, kde boli grinavské vína ocenené šiestimi zlatými medailami.

VVDP Karpaty...........Chardonnay 2015 a Rulandské biele 2015

Štefan Rusnák ….......Alibernet 2015 a Frankovka modrá 2015

Štefan Handreich........Dornfelder 2015

Lukáš Krasňanský......Cabernet Sauvignon 2014


Nominačné výstavy vín do národného salónu vín SR vo Veľkom Bieli, Viničnom, Limbachu, Budmericiach a Šenkviciach priniesli jednu zlatú a strieborné hodnotenia.

VVDP Karpaty............Svätovavrinecké rosé 2015 (zlato)

Jan Mezei....................Rulandské biele 2015, Rizling rýnsky 2015 a Dornfelder 2014

Gustav Krasňanský.....Dornfelder 2015 a Svätovavrinecké 2015

Lukáš Krasňanský.......Rizling rýnsky 2015

Peter Satko..................Rulandské biele 2015

Štefan Rusnák …........Alibernet 2014


Na obecných výstavách vín v Horných Orešanoch, Doľanoch a v Slovenskom Grobe ocenili degustátori grinavské vína troma zlatými medailami a ostatné striebrom.

Jan Mezei....................Rizling rýnsky 2015 (2 x zlato), Dornfelder 2014

Peter Vacho.................Dornfelder 2009 (zlato)

Štefan Rusnák …........Frankovka modrá 2015 a Cabernet Sauvignon - slamové 2014

Štefan Handreich........Dornfelder 2015

Lukáš Krasňanský......Rizling rýnsky 2015

Jozef Šindler...............Rizling rýnsky 2015

VVDP Karpaty............Neuburské 2015


Z pohľadu blížiacej sa jubilejnej 10. grinavskej ochutnávky vín budú zaujímavé z bielych vín Rulandské biele, Rizling rýnský, Kerner, Neuburské. Tiež najpestovanejšie odrody v grinavskom chotári Silván a Veltlín zelený, Rizling vlašský, ale aj aromatický Iršai Oliver, Mília, Tramín červený či Muller Thurgau. Z červených vín Dornfelder, Frankovka modrá, Alibernet, Svätovavrinecké a Cabernet Sauvignon. Z ružových vín hádam Cabernet, Frankovka či Svätovavrinecké. Spestrením ochutnávky bývajú aj kupáže bielych i červených vín. (rr)

 

 
Herňa pre detičky v GrinGe

Pozývame maminky, aby sa prišli s detičkami zabaviť, zahrať a socializovať do herne v GrinGe. V pondelky a štvrtky od 10.00 hod. do 12.00 hod.. Okrem pekného motivujúceho prostredia budú prebiehať mini výtvarníčky, tanečníček alebo cvičenie na fit-loptách. Neváhajte. V herni radi privítame všetky mamimy, ocinov, starých rodičov. Príďte vyskúšať alebo aj uplatniť vlastnú kreativitu pri spoločnom trávení času s detičkami predškôlkárskeho veku.

 

 
Štafeta plaveckého maratónu

V piatok 18. marca 2016 sa Grinavčania tradične zúčastnili štafety Pezinského plaveckého maratónu v Mestskej plavárni na Komenského ul. 43 v Pezinku. Využili sme pre nás vyhradený čas od polnoci do jednej hodiny z piatka na sobotu. Dovidenia nabudúci rok!

 
Bezplatná analýza vody zo studní

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) ponúka občanom aj v tomto roku bezplatnú analýzu vody z domácich studní. Už tradičná akcia, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa vody, sa uskutoční v dňoch 21.-23. marca 2016.

Občania môžu vzorku zo svojich studní priniesť v spomínaných dňoch od 8.00 do 16.00 hod. BVS preverí, aké množstvo dusičnanov sa vo vode nachádza a otestuje aj celkovú tvrdosť vody.

Zdroj:www.sme.sk

 
Zápis prváčikov na ZŠ Orešie v šk.roku 2016/2017

 

Zápis žiakov do 1. ročníka pre školský rok 2016/2017 sa bude konať na Základnej škole Orešie v dňoch 7. a 8. apríla 2016 od 15.00 h do 18.00 h.

 

Každé dieťa, ktoré k 31. augustu 2016 dosiahne vek šesť rokov, sú jeho zákonní zástupcovia povinní prihlásiť na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Zápisu sa zúčastnia aj deti, ktoré mali odklad povinnej školskej dochádzky. Pri zápise sú zákonní zástupcovia dieťaťa povinní predložiť platné občianske preukazy, alebo identifikačné karty a rodný list dieťaťa. V prípade zdravotne postihnutého dieťaťa treba predložiť aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí.

 

zdroj: TVpezinok.sk

 
Úspešná podnikateľka z Grinavy

Veľmi sa tešíme z úspechu grinavskej podnikateľky pani Renáty Hermysovej, ktorá v 15. ročníku súťaže Podnikateľka Slovenska získala prvenstvo v kategórii Úspešná živnostníčka. Pani Hermysová sa zaoberá výrobou keramických výrobkov v priestoroch chránenej dielne a prispieva tak k zachovaniu našich tradícií. Súťaž je zameraná na oceňovanie žien - podnikateliek, ktoré dosahujú výnimočné výsledky v podnikaní a dokážu sa presadiť na trhu. V hodnotiacej komisii sú zastúpení členovia Slovak Business Agency, Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Združenia podnikateľov Slovenska a veľa ďalších.

 

Gratulujeme!

 
Prerušenie dodávky el. energie na ul. Jána Raka

Západoslovenská energetika, a. s. oznamuje, že z dôvodu vykonávania práce na zariadeniach rozvodu elektrickej energie budú dňa 8. 3. 2016 v čase od 8.00 do 12.30 hod. bez dodávky elektrickej energie lokalita Jána Raka č. 2, 4, 600.

 
Deň otvorených dverí na základnej škole Orešie

Základná škola s materskou školou Orešie otvára v piatok 4. marca 2016 svoje brány pre všetkých predškolákov a pozýva na Deň otvorených dverí, ktorý je vždy obohatený lákavým programom, tentokrát s tematikou Cesty okolo sveta. O 16.00 spoznáte sympatického pána riaditeľa, ktorý sa vám prihovorí v krásnych priestoroch knižnice. Potom sa vydáte preskúmať kúty našej školy, kde na vás budú čakať zábavné úlohy a malé občerstvenie. Dovidenia v piatok!

 
Voľby do Národnej rady SR

V sobotu 5. marca 2016 sa budú konať voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. V Grinave volíme tradične v priestore Základnej školy Orešie v čase od 7.00-22.00hod. Budeme mať k dispozícii hlasovacie lístky jednotlivých politických strán, pričom do obálky vložíme len jeden lístok, na ktorom môžeme, ale nemusíme preferenčne zakrúžkovať poradové číslo štyroch osôb.

 

Keďže tieto voľby sa riadia novým volebným zákonom ako aj samostatným zákonom o volebnej kampani, ktorá končí 48 hodín pred konaním volieb, čakajú nás aj menšie novinky. Napríklad budete svojím podpisom potvrdzovať prevzatie volebných lístkov a obálky v zozname voličov a po hlasovaní ste  povinný odložiť nepoužité hlasovacie lístky do zapečatenej schránky, inak sa dopustíte  priestupku, za ktorý vám bude uložená pokuta 33 eur.

 

Preukázať totožnosť sa bude dať občianskym preukazom „alebo iným úradným dokladom, ktorý obsahuje podobizeň voliča a všetky údaje uvedené o ňom v zozname voličov“. Cestovným pasom teda nie, pretože neobsahuje údaj o mieste bydliska. Občiansky preukaz musí byť platný. Skôr ako pôjdete voliť, si ho preto radšej skontrolujte. Ak vám platnosť občianskeho preukazu vypršala a práve vám vyrábajú nový, voliť môžete aj tak. Musíte sa však preukázať žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu potvrdenou políciou. TASR o tom informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra.

 

Ak v čase volieb nebudete v mieste bydliska, ešte stále je možnosť vybaviť si hlasovací preukaz. Najneskôr deň pred voľbami si ho vybavíte, ale už len osobne na mestskom úrade v čase úradných hodín, vydajú vám ho bezodkladne. V piatok bývajú úradné hodiny do 15.00hod.

 

Informácie pre voličov, ktorí zo závažných, najmä zdravotných dôvodov nemôžu prísť voliť do volebnej miestnosti. Máte právo požiadať, aby k vám poslali prenosnú volebnú schránku. Ideálne ešte pred dňom volieb môžete požiadať obec (napr. na tel. čísle 033/6901 131). Toto právo máte ešte aj v deň volieb, potom už treba kontaktovať priamo vašu okrskovú komisiu. Môžete požiadať prostredníctvom inej osoby (napr. rodinného príslušníka), ktorá bude vašu žiadosť okrskovej komisii tlmočiť osobne. Mestský úrad v Pezinku nám promptne poskytol aj telefónne číslo na okrskovú komisiu pre Grinavu, aby ste mohli požiadať sami, ak takúto osobu nemáte. Zavolajte čo najskôr v ranných hodinách na telefónne číslo 0911 870 605, aby  sa tento úkon dal čo najlepšie organizačne zabezpečiť.

 

Ak by ste sa však mohli do volebnej miestnosti dostaviť, ale nemôžete sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôžete čítať alebo písať a oznámite pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, máte právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa vašich pokynov upravila hlasovací lístok a vložila do obálky. Obidve osoby pred vstupom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Samotní členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky.

 

Na otázky voličov tradične pred voľbami odpovedia na volebnej informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra t.č. 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313. Volať sa na ňu bude dať počas celého pracovného týždňa od 7:00 do 15:30 a aj v deň volieb od 7:00 do 22:00. Zamestnanci ministerstva vnútra na nej poskytnú občanom informácie týkajúce sa voličov, ich práv a povinností, organizačného zabezpečenia volieb a ďalšie.

 

"Informačná linka je určená výlučne pre občanov a nebudú na nej poskytované informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam," upozornilo ministerstvo vnútra.

 
Ples grinavských a limbašských farníkov

Každoročnou ozdobou spoločenského života v Grinave je Ples grinavských a limbašských farníkov, ktorý sa konal 30. januára 2016 v Slovenskom Grobe. Nádherne vyzdobený priestor, atraktívny sprievodný program a veselá nálada tešila všetkých plesajúcich do skorých ranných hodín. Veľký obdiv patrí  organizátorom z radov farníkov i pánovi farárovi Miroslavovi Mikovi.

 

foto: Slavomír Repka

 
Obnova veže kostola sv. Žigmunda

Po dlhoročnom úsilí správcov grinavskej rímskokatolíckej farnosti sa koncom januára 2016 podarilo začať realizáciu obnovy veže kostola sv. Žigmunda v Grinave. Podľa viacerých zdrojov mala veža pôvodne vysoký ihlancový tvar. Po ostreľovaní veže, v ktorej sa mali ukrývať nemeckí vojaci, guľometmi vojakov ruskej armády počas II. svetovej vojny bola veža vážne poškodená. Po oprave už dostala jednoduchší tvar. Ako vyzerala veža pred II.svetovou vojnou a ako bola počas vojny poškodená, si môžete pozrieť TU.

 

foto: Viliam Nemec

 
Pozdravy pre Grinavu

Petrohrad by ste asi uhádli a prezradíme, že krásny pozdrav z piesočnej pláže je zo Srí Lanky. Ďakujeme Romanke Štrbovej a manželom Krasňanským.

 

 
Silvester 2016

Oslava konca starého a príchodu Nového roka 2016 ako má byť, spoločne s rodinami, susedmi a priateľmi v uliciach Grinavy. Polnočný ohňostroj pre vás pripravili a financovali Milan Grell, Lenka Vachová – Kvetinárstvo V4 a mesto Pezinok. O varené vínko z VVDP Karpaty sa už tradične postaral Matúš Klamo. Ďalej sa na príprave silvestrovského stretnutia podieľali Eva Pilátová, Roman Šmahovský, Anton Lačný a Milan Rehák.

 

A na záver ešte slová predsedníčky Občianskej iniciatívy Grinava Evky Pilátovej:

"... rok 2015 sa teda končí. To, aký bol, záležalo vo veľkej miere aj na nás samých a určite sa každý obzerá na uplynulé mesiace. Aj my sa obzeráme za tým, čo sa nám podarilo a čo sa nám podarilo ešte viac J. Dovoľte nám preto, aby sme sa všetkým, ktorí ste nám počas celého roka akokoľvek pomáhali a podporovali naše aktivity zo srdca poďakovali. Sme tu s vami a pre vás."

 


 

 
Decembrové pozvánky

 

 

 

 

 
Degustačné priestory VVDP Karpaty

Novotou voňajúce elegantné priestory predajne vína a degustačnej miestnosti, vhodnej aj na oslavy s počtom hostí do 50, na vás čakajú v areáli VVDP Karpaty na Limbašskej ceste v Grinave. Tešíme sa, že sa našim družstevníkom podarilo zrealizovať takéto moderné priestory pre prezentáciu vína. Viac informácií na stránke http://www.vvdpkarpaty.sk/

 

 

 
Mikuláš pre najmenších

Aj v centre GrinGa mali naši najmenší možnosť stretnúť v piatok 4. decembra 2015 Mikuláša. Keďže mu pekne zatancovali, zaspievali a vytvorili s pomocou rodičov krásnych papierových tučniačikov, odmena ich neminula. Potom si zamaškrtili na ovocí a pohrali sa s kamarátmi.

 

 

 
Výnimočný úspech grinavského vinára

 

V nedeľu 25. októbra 2015 sa vo Viedni konalo slávnostné vyvrcholenie jednej z najväčších zahraničných súťaží vín na svete AWC Vienna 2015, do ktorej bolo prihlásených spolu 11 611 vín od 1 708 vinárov zo 40 krajín všetkých kontinentov sveta. Vďaka červenému vínku Alibernet 2014 pristála jedna z 21 zlatých medailí, ktoré získali slovenské vína vo Viedni, u grinavského vinára Štefana Rusnáka. Okrem toho si za starší ročník Alibernet 2013 odniesol ocenenie Seal of aproval čo v preklade znamená potvrdenie kvality.

 

Odovzdávanie cien najúspešnejším vinárom sa konalo v nádherných priestoroch slávnostnej sály viedenskej radnice. Ocenenia sú udeľované prvým trom v každej kategórii, ktorých je viac ako tridsať. Hlavné trofeje spolu s finančnou odmenou 2000 € si odnášajú vína v štyroch kategóriách najlepšie biele víno, najlepšie červené víno, najlepšie sladké víno a najlepšie šumivé víno roku 2015. Ostatné vína na základe bodového ohodnotenia získajú niektorú z medailí alebo diplom potvrdenia kvality. Zlaté medaily z Viedne dostanú vína, ktoré majú viac ako 90 bodov, striebro od 87 bodov a diplom Seal of aproval nad 84 bodov.

 

Do tohto ročníka AWC Vienna slovenskí vinári prihlásili 274 vín, tí úspešnejší si z Viedne odniesli 21 zlatých medailí, 130 strieborných medailí a 90 bronzových diplomov v podobe Seal of aproval. Oproti minuloročnej medailovej žatve 41 zlatých medailí je to polovičný pokles za ktorý môže horší ročník 2014. Napriek tejto skutočnosti je pozitívom, že každým rokom prihlasuje svoje vína rastúci počet slovenských vinárov, ktorí tak prispievajú k prezentácii slovenského vína vo svete.

 

Za zmienku stojí aj fakt, že víno Štefana Rusnáka ocenila aj grinavská verejnosť, ktorá v rámci podujatia Grinavský hrozen rovnako ako neskôr aj profesionálni degustátori vo Viedni udelila tomuto vínu zlatú medailu.

 

 

 
Nedeľné divadielko s dúhovým autobusom

V nedeľu 15. novembra 2015 sme s hercom Martinom Žákom obcestovali celý svet. Počas tejto dobrodružnej cesty deti spoznali mnohé krajiny, rôzne mestá a všelijakých ľudí, čo žijú na tomto svete.

 

 

 
Svätomartinský lampiónový sprievod

V nedeľu 8. novembra 2015 rozžiarili ulice Grinavy deti aj dospelí farebnými lampiónovými svetlami. V úvode stretnutia pripomenul pán farár Miroslav Mika legendu o svätom Martinovi, Paťko Vacho zarecitoval báseň a potom už sa vydali na prechádzku do našich ulíc, do ktorých ich viedol svätý Martin na bielom koni. Po návrate na nádvorie klubu čakal na deti ukrytý sladký poklad.

 

 

 
Požehnanie mladým vínam 2015

Svätomartinské požehnanie mladým vínam, ktoré zorganizoval Spolok priateľov dobrého vína v sobotu 7. novembra 2015 v Pivnici u Štefana očami Romana Šmahovského: "Dnes som prežil pekný večer pri požehnaných mladých vínkach v Grinave. Celoročná práca našich vinárov sa dostáva do finále. Mladé vínka boli svieže, voňavé, iskrivé a výborne chutili. To naznačuje, že tu máme opäť vinársky rok, ktorý by mohol priniesť krásne vínka z nášho regiónu. Vďaka organizátorom, vinárom, kňazom a všetkým, ktorí si prišli vychutnať to čaro nových vín a zachovávajú tak tradíciu našich predkov."foto: Lukáš Krasňanský a Roman Šmahovský

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 3 z 31