Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Silvester 2016

Oslava konca starého a príchodu Nového roka 2016 ako má byť, spoločne s rodinami, susedmi a priateľmi v uliciach Grinavy. Polnočný ohňostroj pre vás pripravili a financovali Milan Grell, Lenka Vachová – Kvetinárstvo V4 a mesto Pezinok. O varené vínko z VVDP Karpaty sa už tradične postaral Matúš Klamo. Ďalej sa na príprave silvestrovského stretnutia podieľali Eva Pilátová, Roman Šmahovský, Anton Lačný a Milan Rehák.

 

A na záver ešte slová predsedníčky Občianskej iniciatívy Grinava Evky Pilátovej:

"... rok 2015 sa teda končí. To, aký bol, záležalo vo veľkej miere aj na nás samých a určite sa každý obzerá na uplynulé mesiace. Aj my sa obzeráme za tým, čo sa nám podarilo a čo sa nám podarilo ešte viac J. Dovoľte nám preto, aby sme sa všetkým, ktorí ste nám počas celého roka akokoľvek pomáhali a podporovali naše aktivity zo srdca poďakovali. Sme tu s vami a pre vás."

 


 

 
Decembrové pozvánky

 

 

 

 

 
Degustačné priestory VVDP Karpaty

Novotou voňajúce elegantné priestory predajne vína a degustačnej miestnosti, vhodnej aj na oslavy s počtom hostí do 50, na vás čakajú v areáli VVDP Karpaty na Limbašskej ceste v Grinave. Tešíme sa, že sa našim družstevníkom podarilo zrealizovať takéto moderné priestory pre prezentáciu vína. Viac informácií na stránke http://www.vvdpkarpaty.sk/

 

 

 
Mikuláš pre najmenších

Aj v centre GrinGa mali naši najmenší možnosť stretnúť v piatok 4. decembra 2015 Mikuláša. Keďže mu pekne zatancovali, zaspievali a vytvorili s pomocou rodičov krásnych papierových tučniačikov, odmena ich neminula. Potom si zamaškrtili na ovocí a pohrali sa s kamarátmi.

 

 

 
Výnimočný úspech grinavského vinára

 

V nedeľu 25. októbra 2015 sa vo Viedni konalo slávnostné vyvrcholenie jednej z najväčších zahraničných súťaží vín na svete AWC Vienna 2015, do ktorej bolo prihlásených spolu 11 611 vín od 1 708 vinárov zo 40 krajín všetkých kontinentov sveta. Vďaka červenému vínku Alibernet 2014 pristála jedna z 21 zlatých medailí, ktoré získali slovenské vína vo Viedni, u grinavského vinára Štefana Rusnáka. Okrem toho si za starší ročník Alibernet 2013 odniesol ocenenie Seal of aproval čo v preklade znamená potvrdenie kvality.

 

Odovzdávanie cien najúspešnejším vinárom sa konalo v nádherných priestoroch slávnostnej sály viedenskej radnice. Ocenenia sú udeľované prvým trom v každej kategórii, ktorých je viac ako tridsať. Hlavné trofeje spolu s finančnou odmenou 2000 € si odnášajú vína v štyroch kategóriách najlepšie biele víno, najlepšie červené víno, najlepšie sladké víno a najlepšie šumivé víno roku 2015. Ostatné vína na základe bodového ohodnotenia získajú niektorú z medailí alebo diplom potvrdenia kvality. Zlaté medaily z Viedne dostanú vína, ktoré majú viac ako 90 bodov, striebro od 87 bodov a diplom Seal of aproval nad 84 bodov.

 

Do tohto ročníka AWC Vienna slovenskí vinári prihlásili 274 vín, tí úspešnejší si z Viedne odniesli 21 zlatých medailí, 130 strieborných medailí a 90 bronzových diplomov v podobe Seal of aproval. Oproti minuloročnej medailovej žatve 41 zlatých medailí je to polovičný pokles za ktorý môže horší ročník 2014. Napriek tejto skutočnosti je pozitívom, že každým rokom prihlasuje svoje vína rastúci počet slovenských vinárov, ktorí tak prispievajú k prezentácii slovenského vína vo svete.

 

Za zmienku stojí aj fakt, že víno Štefana Rusnáka ocenila aj grinavská verejnosť, ktorá v rámci podujatia Grinavský hrozen rovnako ako neskôr aj profesionálni degustátori vo Viedni udelila tomuto vínu zlatú medailu.

 

 

 
Nedeľné divadielko s dúhovým autobusom

V nedeľu 15. novembra 2015 sme s hercom Martinom Žákom obcestovali celý svet. Počas tejto dobrodružnej cesty deti spoznali mnohé krajiny, rôzne mestá a všelijakých ľudí, čo žijú na tomto svete.

 

 

 
Svätomartinský lampiónový sprievod

V nedeľu 8. novembra 2015 rozžiarili ulice Grinavy deti aj dospelí farebnými lampiónovými svetlami. V úvode stretnutia pripomenul pán farár Miroslav Mika legendu o svätom Martinovi, Paťko Vacho zarecitoval báseň a potom už sa vydali na prechádzku do našich ulíc, do ktorých ich viedol svätý Martin na bielom koni. Po návrate na nádvorie klubu čakal na deti ukrytý sladký poklad.

 

 

 
Požehnanie mladým vínam 2015

Svätomartinské požehnanie mladým vínam, ktoré zorganizoval Spolok priateľov dobrého vína v sobotu 7. novembra 2015 v Pivnici u Štefana očami Romana Šmahovského: "Dnes som prežil pekný večer pri požehnaných mladých vínkach v Grinave. Celoročná práca našich vinárov sa dostáva do finále. Mladé vínka boli svieže, voňavé, iskrivé a výborne chutili. To naznačuje, že tu máme opäť vinársky rok, ktorý by mohol priniesť krásne vínka z nášho regiónu. Vďaka organizátorom, vinárom, kňazom a všetkým, ktorí si prišli vychutnať to čaro nových vín a zachovávajú tak tradíciu našich predkov."foto: Lukáš Krasňanský a Roman Šmahovský

 
Tradičné jesenné podujatia

Základná škola Orešie a Občianska iniciatíva GRINAVA aj tento rok pripravili pre vás tradičné jesenné podujatia - Tekvicovú slávnosť a Šarkaniádu. Tešíme sa na stretnutie s vami všetkými.

 

 
Hornú Dolnú nakrúcali aj v Grinave

Grinavské jazerá sú obľúbeným miestom pre filmárov, to je známe. Ak sledujete zábavný seriál televízie Markíza, určite vám boli povedomé zábery prírody z okolia jazera v seriálovej Hornej Dolnej. Aj keď sa seriál prevažne natáča v dedinke Nová Lehota, podľa informácií z denníka Nový čas „Jazero, v ktorom starosta poznal každého kapra, by ste v Novej Lehote hľadali márne. Tam totiž žiadne nie je. Scény sa nakrúcali na Grinavských rybníkoch neďaleko Pezinka pri Bratislave.“


Foto: TV Markíza

 
V pondelok herňa pre detičky

Po letnej prestávke sa na vás teší GrinGa v novom zložení, pretože viaceré detičky už začali chodiť do škôlky. Preto pozývame aj nové maminky, neváhajte, príďte sa s detičkami zahrať do pekných priestorov, nadviazať nové kontakty. Teší sa na vás maminka Monika.

 
Grinava v alegorickom sprievode

Ani tento rok nebudú chýbať v alegorickom sprievode na Pezinskom vinobraní zástupcovia Grinavy. Krojovaní chlapci a dievčatá, folklórna skupina BREZA, poslanci, škola, škôlka, futbalisti, družstvo VVDP Karpaty, LB SERVIS. Tešíme sa na stretnutie s vami. Sprievod začína v nedeľu 20.9.2015 o 11,00 hod.

 

Program Vinobrania Pezinok so sprievodnými podujatiami na celé tri dni (18. - 20.9.2015) nájdete TU.

 

Dopravné obmedzenia a presmerovanie autobusovej dopravy mimo centrálnu zónu, kliknite TU.

 

 

 
Výlet do prírody - pozvánka

Turistický oddiel Grinava všetkých pozýva v sobotu 26.9.2015 na výlet do prírody. Trasa bude nasledovná: Nitra - Dražovecký kostolík - Svoradova jaskyňa – prameň (podľa časovej situácie aj Zobor). Odchod zo železničnej zastávky Pezinok zastávka o 7,40hod (smer Bratislava-Vinohrady), Bratislava-Vinohrady 8,06hod (smer Šurany) s príchodom 10,16hod, MHD Nitra - smer Dražovce. Z Dražoviec po zelenej turistickej značke ku kostolíku, odtiaľ po zelenej k Svoradovej jaskyni a prameňu. Podľa času zvážime možnosť výstupu na Zobor. Od jaskyne smer liečebný ústav, odtiaľ MHD smer ŽST Nitra. Vlak z Nitry odchádza o 17,18hod a návrat do Pezinka o 19,40 hod. Cestovné: Vlak: 10,20€ MHD: 0,70€ / cesta.

 

 
Prázdninové divadlo pre deti

Cez horúce leto nám divadielko Jaja odohralo v GrinGe prázdninové predstavenie s názvom Námorníci versus piráti, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 20.augusta 2015 o 17.00hod. A čo sa tam dialo? Morskí vlci sa utkali v boji ukrutnom, stretli prekrásnu Obludé a zažili veľa dobrodružstiev. Kto napokon vyhral a kto bol porazený? Deti v Grinave už vedia. Predstavenie sa konalo s finančnou podporou Nadačného fondu Slovak Telekom pri nadácii Pontis a mesta Pezinok.

 

 
Zoznam pomôcok pre prváčikov

Nastal čas, keď sa obchody a papiernictva plnia rôznym tovarom pre školákov. Nástup do 1.triedy je pre dieťa ďalším životným zlomom a pre rodičov tiež. Aby zorientovanie sa v novom prostredí prebiehalo čo najhladšie, vedenie školy ZŠ Orešie pripravilo zoznam školských pomôcok, ktoré by sa mali ocitnúť v skrinke a v taške malého prváčika. Ešte pripomíname, že pri zápise uhradených 15 eur pôjde na sadu zošitov a knižku.

 

Zošity:  511 (10 ks),    513 (10 ks),  510 (2 ks),     644 (1 ks)

 

Výkresy:   A 3 (veľké) 20 ks,   A 4 (malé)  20 ks

 

Náčrtník:  (skicár A 4) 1 ks

 

Farebné papiere:  1 sada

 

Vybavenie na výtvarnú výchovu (v krabici s menom): temperové farby, vodové farby , voskovky, plastelína, nožnice, lepidlo tyčinkové, štetce: plochý č. 12, guľatý hrubý, tenký, väčšia nádoba na vodu, obrus (60x60), handrička, staré tričko, čierna centrofixka hrubá

 

Vybavenie na telesnú výchovu (vo  vrecku s menom): športové oblečenie (tepláky, tričko), športová obuv (tenisky alebo cvičky)

 

Vybavenie peračníka: farbičky rôznofarebné (12 ks), fixovky rôznofarebné (12 ks), ceruzky č.2 (3 ks), pero plniace,  zelené pero, guma, strúhadlo

 

Hygienické potreby: podpísaný uterák s uškom, hygienické vreckovky 2 ks, toaletný papier 4 ks, tekuté mydlo, kuchynské papierové utierky 2ks

 

Prezúvky, ktoré nezanechávajú čierne čiary.

 

Na všetky pomôcky napísať meno žiaka.

 

 

 
Odstraňovanie zatekania do suterénu

Určite ste si všimli stavebnú činnosť okolo obvodových múrov budovy Základnej školy Orešie. Ide o odstránenie problému zatekania do suterénnych priestorov, s ktorými škola bojovala. Zavedené  budú drenážne rúry a šachty, po vysušení múrov prídu na rad sanačné omietky. Predpokladaný termín odovzdania diela je koniec augusta 2015. Finančné prostriedky na odstránenie tohto havarijného stavu boli poskytnuté z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Aj vďaka dlhodobému úsiliu riaditeľa Ondreja Koreňa bude prostredie školy zas o čosi príjemnejšie.

 
Vo štvrtok herňa pre deti otvorená

Milí rodičia aj cez prázdniny je možnosť pohrať sa s vašimi deťmi v centre GrinGa v budove Základnej školy Orešie. Vo štvrtok 29. júla 2015 mamičky otvoria herňu o 9.00 hod.

 

 
Letné grinavské jazykovedné okienko

Urobte si doma malý kvíz. Na ktorej  tabuli v Grinave je gramaticky správny názov cesty smerujúcej do Slovenského Grobu a na ktorej nesprávny? My odpoveď pre vás vieme, skonzultovali sme ju aj s Jazykovedným ústavom Ľ. Štúra v Bratislave.

 

A Gróbska cesta

B Grobská cesta

 

 

Správna odpoveď je B - Grobská cesta.

 
Mesto Pezinok nevyhovelo petícii

 

Dňa 7. júla 2015, deň pred uplynutím 30-dňovej zákonnej lehoty, bolo petičnému výboru doručené Oznámenie výsledku prešetrenia petície, ktorou sa obyvatelia obrátili na primátora mesta Pezinok. Obsah petície rozdelilo mesto Pezinok na dve časti s nasledovnými požiadavkami občanov :

 

„1) Sú zásadne proti tomu, aby v zmysle návrhu zmien a doplnkov č. 1/2015 územného plánu mesta Pezinok, vyúsťovalo napojenie obchvatu mesta Pezinok na Grobskú cestu.Požadujú znížiť dopravnú zaťaženosť mestskej časti Grinava situovaním pripájača na preložku štátnej cesty II/502 v priestore križovatky s Limbašskou cestou.


2) Ak nie je možné zahrnúť uvedené riešenie do návrhu zmien a doplnkov č. 1/2015, požadujú vypustenie zakreslenia križovatky Grobskej cesty s plánovaným obchvatom z dokumentácie k návrhu č. 1/2015 vrátane príslušnej textovej časti s tým, že umiestnenie križovatky bude riešené spodrobnením územnoplánovacej dokumentácie územným rozhodnutím.“

 

.odpoveď

Citujeme z odpovede mesta Pezinok:

„K požiadavke uvedenej pod bodom č. 1) nie je možné vyhovieť, nakoľko Zmeny a doplnky č. 1/2015 územného plánu mesta Pezinok (ďalej len „ZaD 1/2015“) neriešia vyústenie obchvatu mesta Pezinok na Grobskú cestu, ale navrhované trasy preložky cesty II/502 (obchvat mesta Pezinok) a preložky cesty II/503 – napojením obchvatu obce Viničné na obchvat II/502 v katastri v katastri obce Pezinok s napojením na D1.


K požiadavke uvedenej pod bodom č. 2) nie je možné vyhovieť, vypustenie zakreslenia križovatky Grobskej cesty zo ZaD 1/2015 nie je v súčasnosti možné. Napojenie v priestore križovatky s Limbašskou cestou je riešené v Územnom pláne vyššieho územného celku Bratislavského samosprávneho kraja (ďalej len „ÚPN BSK“) výkres č. 8. Mesto Pezinok, po schválení ÚPN mesta Pezinok, zosúladí odsúhlasený ÚPN s ÚPN BSK, nakoľko ÚPN BSK bol prerokovaný a schválený počas spracovávania ÚPN mesta Pezinok. Riešenie umiestnenia križovatky Limbašskej cesty s plánovaným obchvatom bude, v prípade realizácie, riešené územným rozhodnutím na základe zosúladeného ÚPN.

 

celý článok...
 
Brigády na Fitparku

Obyvatelia Grinavy, dobrovoľníci malí i veľkí pomáhajú aj počas letných prázdnin na stavbe Fitparku v areáli ZŠ Orešie. Postupne napĺňajú gabiónové koše kameňmi a stavajú základy budúcich terás, na ktorých nakoniec pribudnú aj cvičebné prvky. Práce postupujú v pokojnom tempe, o termínoch brigád sa informuje na FB Aktivity Grinava. Každá ruka sa zíde a budeme radi, ak sa pristavíte a pomôžete. Spolu nám to pôjde veselšie aj rýchlejšie.

 

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 3 z 31