Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Decembrové pozvánky

 

 

 

 

 
Degustačné priestory VVDP Karpaty

Novotou voňajúce elegantné priestory predajne vína a degustačnej miestnosti, vhodnej aj na oslavy s počtom hostí do 50, na vás čakajú v areáli VVDP Karpaty na Limbašskej ceste v Grinave. Tešíme sa, že sa našim družstevníkom podarilo zrealizovať takéto moderné priestory pre prezentáciu vína. Viac informácií na stránke http://www.vvdpkarpaty.sk/

 

 

 
Mikuláš pre najmenších

Aj v centre GrinGa mali naši najmenší možnosť stretnúť v piatok 4. decembra 2015 Mikuláša. Keďže mu pekne zatancovali, zaspievali a vytvorili s pomocou rodičov krásnych papierových tučniačikov, odmena ich neminula. Potom si zamaškrtili na ovocí a pohrali sa s kamarátmi.

 

 

 
Výnimočný úspech grinavského vinára

 

V nedeľu 25. októbra 2015 sa vo Viedni konalo slávnostné vyvrcholenie jednej z najväčších zahraničných súťaží vín na svete AWC Vienna 2015, do ktorej bolo prihlásených spolu 11 611 vín od 1 708 vinárov zo 40 krajín všetkých kontinentov sveta. Vďaka červenému vínku Alibernet 2014 pristála jedna z 21 zlatých medailí, ktoré získali slovenské vína vo Viedni, u grinavského vinára Štefana Rusnáka. Okrem toho si za starší ročník Alibernet 2013 odniesol ocenenie Seal of aproval čo v preklade znamená potvrdenie kvality.

 

Odovzdávanie cien najúspešnejším vinárom sa konalo v nádherných priestoroch slávnostnej sály viedenskej radnice. Ocenenia sú udeľované prvým trom v každej kategórii, ktorých je viac ako tridsať. Hlavné trofeje spolu s finančnou odmenou 2000 € si odnášajú vína v štyroch kategóriách najlepšie biele víno, najlepšie červené víno, najlepšie sladké víno a najlepšie šumivé víno roku 2015. Ostatné vína na základe bodového ohodnotenia získajú niektorú z medailí alebo diplom potvrdenia kvality. Zlaté medaily z Viedne dostanú vína, ktoré majú viac ako 90 bodov, striebro od 87 bodov a diplom Seal of aproval nad 84 bodov.

 

Do tohto ročníka AWC Vienna slovenskí vinári prihlásili 274 vín, tí úspešnejší si z Viedne odniesli 21 zlatých medailí, 130 strieborných medailí a 90 bronzových diplomov v podobe Seal of aproval. Oproti minuloročnej medailovej žatve 41 zlatých medailí je to polovičný pokles za ktorý môže horší ročník 2014. Napriek tejto skutočnosti je pozitívom, že každým rokom prihlasuje svoje vína rastúci počet slovenských vinárov, ktorí tak prispievajú k prezentácii slovenského vína vo svete.

 

Za zmienku stojí aj fakt, že víno Štefana Rusnáka ocenila aj grinavská verejnosť, ktorá v rámci podujatia Grinavský hrozen rovnako ako neskôr aj profesionálni degustátori vo Viedni udelila tomuto vínu zlatú medailu.

 

 

 
Nedeľné divadielko s dúhovým autobusom

V nedeľu 15. novembra 2015 sme s hercom Martinom Žákom obcestovali celý svet. Počas tejto dobrodružnej cesty deti spoznali mnohé krajiny, rôzne mestá a všelijakých ľudí, čo žijú na tomto svete.

 

 

 
Svätomartinský lampiónový sprievod

V nedeľu 8. novembra 2015 rozžiarili ulice Grinavy deti aj dospelí farebnými lampiónovými svetlami. V úvode stretnutia pripomenul pán farár Miroslav Mika legendu o svätom Martinovi, Paťko Vacho zarecitoval báseň a potom už sa vydali na prechádzku do našich ulíc, do ktorých ich viedol svätý Martin na bielom koni. Po návrate na nádvorie klubu čakal na deti ukrytý sladký poklad.

 

 

 
Požehnanie mladým vínam 2015

Svätomartinské požehnanie mladým vínam, ktoré zorganizoval Spolok priateľov dobrého vína v sobotu 7. novembra 2015 v Pivnici u Štefana očami Romana Šmahovského: "Dnes som prežil pekný večer pri požehnaných mladých vínkach v Grinave. Celoročná práca našich vinárov sa dostáva do finále. Mladé vínka boli svieže, voňavé, iskrivé a výborne chutili. To naznačuje, že tu máme opäť vinársky rok, ktorý by mohol priniesť krásne vínka z nášho regiónu. Vďaka organizátorom, vinárom, kňazom a všetkým, ktorí si prišli vychutnať to čaro nových vín a zachovávajú tak tradíciu našich predkov."foto: Lukáš Krasňanský a Roman Šmahovský

 
Tradičné jesenné podujatia

Základná škola Orešie a Občianska iniciatíva GRINAVA aj tento rok pripravili pre vás tradičné jesenné podujatia - Tekvicovú slávnosť a Šarkaniádu. Tešíme sa na stretnutie s vami všetkými.

 

 
Hornú Dolnú nakrúcali aj v Grinave

Grinavské jazerá sú obľúbeným miestom pre filmárov, to je známe. Ak sledujete zábavný seriál televízie Markíza, určite vám boli povedomé zábery prírody z okolia jazera v seriálovej Hornej Dolnej. Aj keď sa seriál prevažne natáča v dedinke Nová Lehota, podľa informácií z denníka Nový čas „Jazero, v ktorom starosta poznal každého kapra, by ste v Novej Lehote hľadali márne. Tam totiž žiadne nie je. Scény sa nakrúcali na Grinavských rybníkoch neďaleko Pezinka pri Bratislave.“


Foto: TV Markíza

 
V pondelok herňa pre detičky

Po letnej prestávke sa na vás teší GrinGa v novom zložení, pretože viaceré detičky už začali chodiť do škôlky. Preto pozývame aj nové maminky, neváhajte, príďte sa s detičkami zahrať do pekných priestorov, nadviazať nové kontakty. Teší sa na vás maminka Monika.

 
Grinava v alegorickom sprievode

Ani tento rok nebudú chýbať v alegorickom sprievode na Pezinskom vinobraní zástupcovia Grinavy. Krojovaní chlapci a dievčatá, folklórna skupina BREZA, poslanci, škola, škôlka, futbalisti, družstvo VVDP Karpaty, LB SERVIS. Tešíme sa na stretnutie s vami. Sprievod začína v nedeľu 20.9.2015 o 11,00 hod.

 

Program Vinobrania Pezinok so sprievodnými podujatiami na celé tri dni (18. - 20.9.2015) nájdete TU.

 

Dopravné obmedzenia a presmerovanie autobusovej dopravy mimo centrálnu zónu, kliknite TU.

 

 

 
Výlet do prírody - pozvánka

Turistický oddiel Grinava všetkých pozýva v sobotu 26.9.2015 na výlet do prírody. Trasa bude nasledovná: Nitra - Dražovecký kostolík - Svoradova jaskyňa – prameň (podľa časovej situácie aj Zobor). Odchod zo železničnej zastávky Pezinok zastávka o 7,40hod (smer Bratislava-Vinohrady), Bratislava-Vinohrady 8,06hod (smer Šurany) s príchodom 10,16hod, MHD Nitra - smer Dražovce. Z Dražoviec po zelenej turistickej značke ku kostolíku, odtiaľ po zelenej k Svoradovej jaskyni a prameňu. Podľa času zvážime možnosť výstupu na Zobor. Od jaskyne smer liečebný ústav, odtiaľ MHD smer ŽST Nitra. Vlak z Nitry odchádza o 17,18hod a návrat do Pezinka o 19,40 hod. Cestovné: Vlak: 10,20€ MHD: 0,70€ / cesta.

 

 
Prázdninové divadlo pre deti

Cez horúce leto nám divadielko Jaja odohralo v GrinGe prázdninové predstavenie s názvom Námorníci versus piráti, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 20.augusta 2015 o 17.00hod. A čo sa tam dialo? Morskí vlci sa utkali v boji ukrutnom, stretli prekrásnu Obludé a zažili veľa dobrodružstiev. Kto napokon vyhral a kto bol porazený? Deti v Grinave už vedia. Predstavenie sa konalo s finančnou podporou Nadačného fondu Slovak Telekom pri nadácii Pontis a mesta Pezinok.

 

 
Zoznam pomôcok pre prváčikov

Nastal čas, keď sa obchody a papiernictva plnia rôznym tovarom pre školákov. Nástup do 1.triedy je pre dieťa ďalším životným zlomom a pre rodičov tiež. Aby zorientovanie sa v novom prostredí prebiehalo čo najhladšie, vedenie školy ZŠ Orešie pripravilo zoznam školských pomôcok, ktoré by sa mali ocitnúť v skrinke a v taške malého prváčika. Ešte pripomíname, že pri zápise uhradených 15 eur pôjde na sadu zošitov a knižku.

 

Zošity:  511 (10 ks),    513 (10 ks),  510 (2 ks),     644 (1 ks)

 

Výkresy:   A 3 (veľké) 20 ks,   A 4 (malé)  20 ks

 

Náčrtník:  (skicár A 4) 1 ks

 

Farebné papiere:  1 sada

 

Vybavenie na výtvarnú výchovu (v krabici s menom): temperové farby, vodové farby , voskovky, plastelína, nožnice, lepidlo tyčinkové, štetce: plochý č. 12, guľatý hrubý, tenký, väčšia nádoba na vodu, obrus (60x60), handrička, staré tričko, čierna centrofixka hrubá

 

Vybavenie na telesnú výchovu (vo  vrecku s menom): športové oblečenie (tepláky, tričko), športová obuv (tenisky alebo cvičky)

 

Vybavenie peračníka: farbičky rôznofarebné (12 ks), fixovky rôznofarebné (12 ks), ceruzky č.2 (3 ks), pero plniace,  zelené pero, guma, strúhadlo

 

Hygienické potreby: podpísaný uterák s uškom, hygienické vreckovky 2 ks, toaletný papier 4 ks, tekuté mydlo, kuchynské papierové utierky 2ks

 

Prezúvky, ktoré nezanechávajú čierne čiary.

 

Na všetky pomôcky napísať meno žiaka.

 

 

 
Odstraňovanie zatekania do suterénu

Určite ste si všimli stavebnú činnosť okolo obvodových múrov budovy Základnej školy Orešie. Ide o odstránenie problému zatekania do suterénnych priestorov, s ktorými škola bojovala. Zavedené  budú drenážne rúry a šachty, po vysušení múrov prídu na rad sanačné omietky. Predpokladaný termín odovzdania diela je koniec augusta 2015. Finančné prostriedky na odstránenie tohto havarijného stavu boli poskytnuté z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Aj vďaka dlhodobému úsiliu riaditeľa Ondreja Koreňa bude prostredie školy zas o čosi príjemnejšie.

 
Vo štvrtok herňa pre deti otvorená

Milí rodičia aj cez prázdniny je možnosť pohrať sa s vašimi deťmi v centre GrinGa v budove Základnej školy Orešie. Vo štvrtok 29. júla 2015 mamičky otvoria herňu o 9.00 hod.

 

 
Letné grinavské jazykovedné okienko

Urobte si doma malý kvíz. Na ktorej  tabuli v Grinave je gramaticky správny názov cesty smerujúcej do Slovenského Grobu a na ktorej nesprávny? My odpoveď pre vás vieme, skonzultovali sme ju aj s Jazykovedným ústavom Ľ. Štúra v Bratislave.

 

A Gróbska cesta

B Grobská cesta

 

 

Správna odpoveď je B - Grobská cesta.

 
Mesto Pezinok nevyhovelo petícii

 

Dňa 7. júla 2015, deň pred uplynutím 30-dňovej zákonnej lehoty, bolo petičnému výboru doručené Oznámenie výsledku prešetrenia petície, ktorou sa obyvatelia obrátili na primátora mesta Pezinok. Obsah petície rozdelilo mesto Pezinok na dve časti s nasledovnými požiadavkami občanov :

 

„1) Sú zásadne proti tomu, aby v zmysle návrhu zmien a doplnkov č. 1/2015 územného plánu mesta Pezinok, vyúsťovalo napojenie obchvatu mesta Pezinok na Grobskú cestu.Požadujú znížiť dopravnú zaťaženosť mestskej časti Grinava situovaním pripájača na preložku štátnej cesty II/502 v priestore križovatky s Limbašskou cestou.


2) Ak nie je možné zahrnúť uvedené riešenie do návrhu zmien a doplnkov č. 1/2015, požadujú vypustenie zakreslenia križovatky Grobskej cesty s plánovaným obchvatom z dokumentácie k návrhu č. 1/2015 vrátane príslušnej textovej časti s tým, že umiestnenie križovatky bude riešené spodrobnením územnoplánovacej dokumentácie územným rozhodnutím.“

 

.odpoveď

Citujeme z odpovede mesta Pezinok:

„K požiadavke uvedenej pod bodom č. 1) nie je možné vyhovieť, nakoľko Zmeny a doplnky č. 1/2015 územného plánu mesta Pezinok (ďalej len „ZaD 1/2015“) neriešia vyústenie obchvatu mesta Pezinok na Grobskú cestu, ale navrhované trasy preložky cesty II/502 (obchvat mesta Pezinok) a preložky cesty II/503 – napojením obchvatu obce Viničné na obchvat II/502 v katastri v katastri obce Pezinok s napojením na D1.


K požiadavke uvedenej pod bodom č. 2) nie je možné vyhovieť, vypustenie zakreslenia križovatky Grobskej cesty zo ZaD 1/2015 nie je v súčasnosti možné. Napojenie v priestore križovatky s Limbašskou cestou je riešené v Územnom pláne vyššieho územného celku Bratislavského samosprávneho kraja (ďalej len „ÚPN BSK“) výkres č. 8. Mesto Pezinok, po schválení ÚPN mesta Pezinok, zosúladí odsúhlasený ÚPN s ÚPN BSK, nakoľko ÚPN BSK bol prerokovaný a schválený počas spracovávania ÚPN mesta Pezinok. Riešenie umiestnenia križovatky Limbašskej cesty s plánovaným obchvatom bude, v prípade realizácie, riešené územným rozhodnutím na základe zosúladeného ÚPN.

 

celý článok...
 
Brigády na Fitparku

Obyvatelia Grinavy, dobrovoľníci malí i veľkí pomáhajú aj počas letných prázdnin na stavbe Fitparku v areáli ZŠ Orešie. Postupne napĺňajú gabiónové koše kameňmi a stavajú základy budúcich terás, na ktorých nakoniec pribudnú aj cvičebné prvky. Práce postupujú v pokojnom tempe, o termínoch brigád sa informuje na FB Aktivity Grinava. Každá ruka sa zíde a budeme radi, ak sa pristavíte a pomôžete. Spolu nám to pôjde veselšie aj rýchlejšie.

 

 
Mestské zastupiteľstvo a petícia

 

Na úvod si dovoľujeme zacitovať z materiálu Účasť občanov na územnom plánovaní spracovaného občianskym združením VIA IURIS, ktorí sú známi tým, že „bojujeme v kauzách, kde mocní ohýbajú zákon vo svoj prospech“.

 

.VIA IURIS

 

Verejnosť sa začne zvyčajne zaujímať o ÚP neskoro až keď začína nejaká „háklivá“ výstavba, (napríklad benzínového čerpadla, garáží, hypermarketu, cesty), keď sa začína hovoriť o vyvlastňovaní a verejnom záujme, prípadne keď začína proces EIA a verejnosť si uvedomí, ako by sa zišiel „dobrý“ územný plán. Verejné konflikty pri zahájení výstavby spôsobujú problémy zainteresovaným investorom, samospráve, štátnej správe aj verejnosti. Preto by malo byť v spoločnom záujme všetkých, aby sa verejnosť spolupodieľala na formovaní územia, aby bola zrozumiteľne informovaná o dôležitých etapách obstarávania územného plánu, aby mu rozumela, aby sa zapájala do jeho prípravy a vyjadrovala svoje názory na rozvoj svojho územia. Je to ťažké. Územnému plánu neraz nerozumejú ani poslanci, ktorí ho schvaľujú. Významnú úlohu pri osvete môže zohrať „obstarávateľ“. Najmä ak bude informovať o príprave územného plánu zrozumiteľne v miestnych médiách, ak osloví miestnych aktivistov – združenia, spoločenské organizácie... aby sa z prípravy územného plánu stala naozaj spoločná miestna záležitosť. Samosprávy často informujú verejnosť len strohým oznamom na málo prístupnej úradnej tabuli. Splnia povinnosť (niekedy dokonca ani nie) a verejnosť ostane pri tvorbe ÚP pasívna. Tým aktívnejšia potom býva v „boji“ proti neželanej benzínke. Ani zapojenie verejnosti do prípravy ÚP však ešte nevylučuje budúce možné konflikty. Nie je možné predvídať všetky okolnosti, ktoré môže priniesť život. Ak sa verejnosť stretne s problémami pri rozvoji územia (máme na mysli ochranu verejných, nie súkromných záujmov) a potrebuje argumentovať jestvujúcim územným plánom, odporúčame, aby sa obrátila na miestneho nestranného odborníka - urbanistu, stavbára, právnika, úradníka. Získať miestneho odborníka na stranu verejnosti však môže byť problém. Profesionáli, ktorých územné plánovanie živí, alebo úradníci podliehajúci samospráve či štátnej správe, môžu riskovať ohrozenie dobrých pracovných príležitostí, ak budú poskytovať poradenstvo verejnosti napríklad proti „záujmom“ samosprávy.“

 

Na mestskom zastupiteľstve dňa 11.6.2015 sa vďaka poslancovi Ing. Mariánovi Šipošovi dostal na rokovanie bod, ktorý sa týkal návrhu Zmien a doplnkov č.1/2015 územného plánu mesta Pezinok.

Pán primátor sa pri tomto bode vyjadroval aj k petícii obyvateľov Grinavy, ktorí nesúhlasili s napojením obchvatu na Grobskú cestu križovatkou, ktorá je zakreslená vo výkrese funkčného a priestorového usporiadania v strategickom dokumente, ktorými zmeny a doplnky sú.

 

Citácia z materiálu VIA IURIS: „Dôležitý je najmä samotný obsah ÚP. Každý ÚP pozostáva z viacerých častí, grafických a textových príloh, záväzných a smerných častí, rôznych dokladov a jeho významnou súčasťou je aj VNZ o záväzných častiach ÚP. V praxi sa najčastejšie používa textová časť ÚP a výkresy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia.“

„Dôležitý je celý dokument, nielen jeho záväzné časti, ale aj smerné (ani tie nemožno obchádzať či ignorovať, i keď ich záväznosť nie je až taká „silná“ ako u záväzných, upravených vo VZN).

„Ani smernú časť územného plánu nemožno ignorovať v územnom konaní.“


Mesto Pezinok dňa 6.3.2015 verejnou vyhláškou zverejnilo na svojej úradnej tabuli návrh Zmien a doplnkov č. 1/2015 a vyzvalo verejnosť, aby sa k návrhu vyjadrili. Obyvatelia Pezinka a dotknutých obcí vyjadrili svoj názor formou petície, kde dali jasne najavo nesúhlas s riešením napojenia na Grobskú cestu. Pán primátor na zasadnutí MsZ niekoľko krát zopakoval ako je petícia občanov zbytočná, lebo „My neriešime žiaden obchvat Pezinka. Úloha Bratislavského samosprávneho kraja bola obchvat Viničného s napojením na Pezinok.

 

Obyvatelia poukázali na to, že nepoznajú dôvod, prečo sa opustil variant, ktorý predpokladal nový územný plán a ktorý bol ešte aktuálny v novembri 2014, t.j. napájanie cez Limbašskú cestu a prečo sa zmenil na Grobskú cestu.

Primátor túto zmenu neobjasnil ani na zasadnutí poslancov mestského zastupiteľstva. Podľa neho „Všetky zmeny a doplnky, ktoré sa robia, boli predsa zakomponované a teraz už len vyňaté z nového územného plánu a boli pripomienkované opakovane, všetky, v súlade s územným plánom, lenže keď nový územný plán stojí v tomto momente u právnikov, tak sme sa rozhodli, že týchto šesť bodov pustíme. Koniec.“ Prečo teda nepustili zmeny tak ako ich nový územný plán obsahoval, ale urobili tam zmeny, teda z Limbašskej na Grobskú, sme sa nedozvedeli. Veď vo výkresoch bolo predĺženie Limbašskej spracované a jednoznačne zakreslené, všetky dotknuté orgány sa k tomuto variantu vyjadrili, vrátane poslancov formou uznesenia. O to zarážajúcejšia je výčitka smerom na petičný výbor, že „ale oni hneď začali zbierať petíciu bez toho, aby si zistili, či prieťah cesty z Limbachu cez viadukt do Glejovky a ďalej popri Ecorecu a napojení na ten kruhový objazd BSK, bude spĺňať tá cesta všetky parametre.“ Ale veď petičný výbor nevymyslel žiadnu novú alternatívu s neznámymi parametrami, navrhoval vrátiť sa k schválenému variantu A v novom územnom pláne –predĺženiu Limbašskej cesty, ktorý bol spracovaný firmou Aurex, prerokovaný s dotknutými orgánmi a poslancami MsZ.

 

Ďalej pán primátor uviedol: „My vieme, že keď budeme v štádiu územného konania, čohokoľvek, budeme musieť a našou povinnosťou to bude, zosúladiť náš územný plán obchvatu s územným plánom BSK, pri tvorbe ktorého som bol. To znamená, že vrátane preložky alebo kruhového objazdu, už nie na ceste do Grobu, ale o 200 metrov ďalej.“

Tak je to, čo občania požadujú v petícii, teda umiestnenie napojenia na obchvat cez predĺženie Limbašskej nemožné kvôli parametrom, alebo bude to isté možné ale až v územnom konaní?

A bude teda príležitosť pri opätovne zosúlaďovanom územnom pláne mesta Pezinok alebo až v územnom konaní?

celý článok...
 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 3 z 31