Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Vytvorili sme slovenský rekord

V stredu 16. apríla 2014 sa na nádvorí Základnej školy Orešie uskutočnil II. ročník podujatia Veľkonočný vajíčkový strom. Jednoduchý nápad, ktorého realizácia spojila komunitu, školu, priateľov, kluby, rodičov a deti, privítala hostí a aj dve televízie... Výsledkom nášho snaženia je okrem príjemných stretnutí a úsmevov celkom 5402 registrovaných veľkonočných vajíčok, ktoré sme zavesili na tis pri vstupe do Základnej školy Orešie. Základ vajíčok v počte 2340 kusov sme mali z prvého ročníka, ktorý sa uskutočnil v roku 2013, ostatné sa pozbierali v tomto roku. Všetkým, ktorí ste sa akokoľvek podieľali na tomto výsledku, ale predovšetkým škôlkárom, žiakom, pedagógom, rodičom a priateľom Základnej školy s materskou školou Orešie veľmi pekne ďakujeme! Tortu za najväčší počet nazbieraných vajíčok získali tretiaci zo ZŠ Orešie s počtom vajíčok viac ako 1400. Tortu pripravila pani Zuzana Strečanská. Sladkú odmenu pre všetky deti venovalo občianske združenie Srdce Pezinka. Do zbierky vajíčok sa zapojili: Základná škola s materskou školou Orešie, pani Jabúrková, pani Feketeová, Jednota dôchodcov Slovenska, rodina Franková, rodina Rusnáková, pani Zuzana Lunáková, pani Lucia Šurinová a Viki Rybáriková, Slovenský skauting - 61. zbor Modrý oblak Pezinok, Ondrík a Agátka Guttmanovci, Dávidko a Rebeka Ježíkovci. Tento projekt bude zapísaný v Slovenskej knihe rekordov. (ek)

 

 
Základ na zelenú strechu je pripravený

Práce na projekte GREEN CLASS pokročili v sobotu 12. apríla 2014 do novej fázy. Brigádnici v zložení Drahomír Šmahovský, Radovan Rusnák, Eva Kulichová, Ivana Fajnorová a Marek Fajnor pripravili základ architektonického prvku tejto stavby - tzv. zelenej strechy. Celá plocha pôdy, ktorú tento projekt "zabral" sa presunie na členité strechy tejto stavby, kde bude vysadená adekvátna zeleň. (ek)

 

 
Prípravy na Veľkonočný vajíčkový strom

Aj členovia Jednoty dôchodcov Slovenska v Grinave prispeli k realizácii projektu Veľkonočný vajíčkový strom. A to nie hocijako, ale priamo venovaním 361 kusov vyfúknutých vajíčok. V piatok 11. apríla 2014 ich spoločne s vnúčatkami v Integrovanom klube v Grinave maľovali a viazali. Za takúto veľkú pomoc vyslovujeme našim seniorom poďakovanie! Pokus o slovenský rekord budeme realizovať v STREDU 16.4.2014. (ek)

 

 
Toto sme chceli povedať...

Nečítam Pezinčana. Oh, klamem. Občas si nalistujem rubriku „Noví občiankovia“ a pozerám si, aké krstné mená detí sú v trende. Ale čo je v obsahu, sa aj tak vždy dozviem. Veľa ľudí ma oslovuje s otázkou „videla si, čo je v Pezinčanovi o Grinave?“. Niekedy sa poteším, keď sú to dobré správy alebo keď sú to informácie z www.grinava.com. Prednedávnom som sa však nepotešila. Lebo otázka znela trochu inak a mala negatívny tón – „Čítala si, že park už nebude a čo za to dostal Rusnák?“. Nie, nečítala som, neviem o tom, že by park nemal byť, ale viem, že na tom s Radom robilo minimálne 10 ľudí. Nepotrebujem Pezinčana, aby som sa o Radovi a Gabike Rusnákových niečo dozvedela. Spolupracujeme spolu už tretí rok a sme takmer v dennom kontakte. Sú členmi Občianskej iniciatívy GRINAVA od roku 2012. A sú obrovským prínosom pre Grinavu. Rado stojí za všetkými veľkými získanými a aj zrealizovanými grantmi. Bez jeho architektonických návrhov by sme dnes v Základnej škole na Oreší nemali Výtvarníček zo starej kuchyne, nemali by sme GrinGu zo starej kotolne, nestavali by sme Green Class na nádvorí ani Fit Park za telocvičňou. Všetky tieto projekty robil pre občianske združenie zadarmo. Bez Gabiky by sme nemali tisíce eur z grantov, ktoré sme získali. Za ostatný rok to bolo bez mála 15 000 eur. Všetky tieto peniaze sme venovali a ďalej venujeme do revitalizácie priestorov a priestranstiev v Grinave, na akcie a podujatia predovšetkým pre deti a mládež. Sme súčasťou Mesta Pezinok. Robíme to teda aj pre Mesto Pezinok. Nečakáme naivne, že nám bude Mesto za to vďačné. Ale aspoň sa pýtame – Mesto, prečo sa snažíš diskreditovať ľudí, ktorí pre Teba nezištne pracujú, zabezpečujú rozvoj Tvojich obyvateľov, starajú sa o voľný čas  detí a mládeže, vytvárajú hodnoty, zveľaďujú Tvoj majetok...? Nie, nečakáme odpoveď. Lebo si vieme predstaviť, aká by bola.

 

... ale toto píšem iba tak, na okraj. Lebo my si ideme ďalej, ešte viac zomknutí a najmä posilnení. Silu nám dávajú tí, pre ktorých toto všetko robíme. Naše a vaše deti.

celý článok...
 
Marcipánové "pigs" v GrinGe

Na zábavnej angličtine pre najmenšie detičky v GrinGe sa vo štvrtok 10. apríla 2014 vyrábali takéto krásne marcipánové prasiatka. A ešte sa spievali anglické pesničky a tancovalo sa. Krásne tvorivé dopoludnie. (ek)

 

 
"Prázdne bude plné"

Koncom marca 2014 prišla pre Občiansku iniciatívu GRINAVA potešujúca správa od Nadácie Pontis, ktorá spravuje Nadačný fond Slovenskej sporiteľne. Hodnotiaca komisia odporučila podporiť náš projekt "Prázdne bude plné", ktorým chceme zabezpečiť nákup nových knižiek do nášho centra GrinGa. Nadačný fond venuje dvojnásobok sumy, ktorú sa nám podarí vyzbierať do 31. mája 2014, maximálne do výšky 1000 EUR. Ak sa nám podarí vyzbierať 500 EUR, Nadačný fond nám venuje ďalších 1000 EUR. Spolu teda môžeme získať 1500 EUR. Obraciame sa preto na našich priateľov, známych, podporovateľov, rodičov a priateľov ZŠ s MŠ Orešie, aby podporili tento projekt. Každé euro sa počíta. Podmienkou je uhradiť dar na účet Občianskej iniciatívy GRINAVA vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. číslo účtu 5022414282/0900. Dôležité je uviesť VARIABILNÝ SYMBOL, ktorým je pre tento grant poštové smerovacie číslo našej mestskej časti 90203 a do správy pre prijímateľa treba uviesť názov grantu "Prázdne bude plné". Vopred ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú nás podporiť! (ek)

 

VIDEO - PRÁZDNE BUDE PLNÉ

 

 

 

 

 

 
Pozvánka na dobré vínko

Spolok priateľov dobrého vína "Grinavský hrozen" vás pozýva na 8. ročník podujatia "Ochutnávka grinavských vín", ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 v priestoroch Základnej školy Orešie v čase od 14,00 do 20,00 hod.. Máte jedinečnú možnosť ochutnať a aj ohodnotiť všetky vystavené vína a zároveň tak určiť ich poradie. Vzorky do súťaže treba odovzdať od 17. do 23. apríla 2014 na určených zberných miestach. Tešíme sa na stretnutie s vami a pozvanými osobnosťami na tomto tradičnom obľúbenom podujatí. (ek) POZVÁNKA

 
Výročná členská schôdza ÚNSS

Predseda výboru Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska číslo 52 pozýva členov z Pezinka, Malaciek a Senca na výročnú členskú schôdzu, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 o 10,30 hod. v priestoroch Mestského úradu v Malackách. Doprava je zabezpečená nasledovne: odchod autobusu z Pezinka - námestia o 9,00 hod., odchod z Grinavy o 9,15 hod. a odchod zo Svätého Jura o 9,20 hod.. (ek)   P O Z V Á N K A

 
Divadielko na nedeľné popoludnie

Nedeľné popoludnie 6. apríla 2014 bolo pre GrinGu výnimočné. Odohralo sa tu prvé divadielko zo série podujatí, na ktoré Občianska iniciatíva GRINAVA grant Európskej únie v programe "Mládež v akcii". Podujatie o Princeznej Frmfulíne v podaní Divadla JAJA úspešne pripravili prví absolventi projektu Romana Štrbová, Paulína Pinkavová a David Vojtek. Viac ako 40 detičiek sa zabavilo na pestrom interaktívnom rozprávkovom príbehu. (ek)

 


 
Angličtina pre najmenších v GrinGe

Prinášame novinku v herni pre detičky - pesničkovú Angličtinu pre najmenších s maminou Gabikou. Všetci ste vítaní každý štvrtok od 10.15 - 10.45hod, vstup je bezplatný. (gr)

 

 
Noc s Andersenom v GrinGe

Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Školským klubom detí pri Základnej škole Orešie sa zapojili do medzinárodného podujatia Noc s Andersenom, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 4. a 5. apríla 2014 v centre GrinGa. Pre 33 detí bol pripravený pestrý program - deti sa zoznámili s týmto dánskym rozprávkarom prostredníctvom videoprojekcie, vypočuli si rozprávku Cisárove nové šaty, vytvorili Knihostrom, ktorého listy nesú názvy knižiek, ktoré deti prečítali alebo poznajú. Absolvovali aj minikurz dánskeho jazyka. Keďže Andersen bol známy aj tým, že vedel vystrihovať z papiera neuveriteľné výtvory, aj deti si vystrihovali rôzne dielka. Vypustili dva lampióny so želaniami, aby všetky rozprávky, ale aj všetky ich životné príbehy mali šťastné konce a vyšantili sa na super diskotéke. Na dobrú noc sme im prečítali rozprávku "Princezná na hrášku" a všetky deti dostali do postele hrášok, aby sme do rána zistili, kto z nich je princ alebo princezná. Skoro ráno sa ich zopár sťažovalo, že sa dobre nevyspali, lebo ich tlačil hrášok. Na rozlúčku sme pripravili dánske raňajky a deti dostali aj pamätné listy a drobnosti od sponzorov. Toto je taký technický opis, ale počas celého podujatia sme s deťmi zažívali krásne, tvorivé, veselé, zábavné a veľmi milé chvíle...

 

Podujatie Noc s Andersenom v GrinGe pripravili, podporili, zorganizovali a zaplatili: Malokarpatská komunitná nadácia REVIA, Občianska iniciatíva GRINAVA, Základná škola Orešie, Školský klub detí pri ZŠ Orešie, Eva Komžíková, Marián Komžík, Eva Kulichová, Gabriela Rusnáková, Radovan Rusnák, Nora Lišková, Lukáš Bori, Vladimíra Rybaničová, Milan Grell, Grafit, Mrva&Stanko, Reštaurácia a Pizzéria NINI, Ivana Fajnorová, McDonald´s, Vydavateľstvo SLOVART a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. (ek)

 

 

 

 
Brigáda na projekte GREEN CLASS

Pomenovanie GREEN CLASS patrí novému projektu, ktorý realizuje Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Základnou školou Orešie na nádvorí školy. Prostriedky na projekt sme získali zo zamestnaneckého grantu od spoločnosti Telekom prostredníctvom zamestnanca pána Mareka Šilhára. Projekt vypracoval architekt Radovan Rusnák a žiadosť o grant Eva Kulichová. Hlavné stavebné práce a postupy sponzorsky venovala stavebná firma EKOS. V sobotu 29. marca 2014 sa zišlo viac ako dvadsať žiakov, rodičov a priateľov školy spolu s riaditeľom školy Ondrejom Koreňom, ktorí venovali svoj čas a námahu na realizáciu tohto projektu. (ek)

 

 
Prvé divadielko pre deti z Európskeho grantu

Prvá skupina mladých Grinavanov, ktorá sa zapojila do realizácie projektu "Grinavská mládež", na ktorý sme získali grant z Európskej únie vo výške 6000 EUR, sa úspešne popasovala so svojou úlohou zorganizovať divadielko pre deti v jednej z častí grantu "Kultúrna agentúra". V ich mene vás srdečne pozývame na predstavenie Princezná Frmfulína, ktoré sa uskutoční v GrinGe - centrum pre deti a mládež pri Základnej škole Orešie, už túto nedeľu 6. apríla 2014 o 16,00 hod.. Prví účastníci grantu boli Romana Štrbová, Paulína Pinkavová a David Vojtek. Za účasť na realizácii grantu Európskej únie získajú grinavskí mladí Certifikát Európskej únie o neformálnom vzdelávaní YOUTHPASS. Realizácia grantu je otvorená, potešíme sa novým záujemcom o účasť na projekte. Neváhajte nás kontaktovať: Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript. . (ek)

 

 
Plávali sme za Grinavu

V noci z piatka 21. marca 2014 na sobotu 23. marca 2014 sme sa vo vyhradenom čase pre Grinavu zúčastnili IX. ročníka Pezinského plaveckého maratónu, ktorý sa uskutočnil na pezinskej plavárni. Vo výbornej atmosfére a veselej nálade si partia Grinavanov odovzdávala štafetu viac ako hodinu. Podujatia sa zúčastnili: Nora Lišková, Milan Grell, Andrej Gajdoš, Branislav Lacko, Lenka Joklová, Ivana Fajnorová, Alžbeta Hubinská, Katarína Hubinská, Roman Hrúzik, Hranka Hrúziková, Alexandra Guttmanová, Marek Fajnor ml., Marek Fajnor st., Ľuboš Bobá, Adam Kulich, Eva Kulichová, Tomáš Srnánek, Blanka Srnánková, Vladimír Pitra, Natália Pitrová. Najmladším účastníkom štafety za Grinavu bol 8 ročný Adamko Kulich. Špeciálne poďakovanie za účasť patrí Valterovi Schlegelovi. (ek)

 

 
Výročná členská schôdza Klubu dôchodcov

Členovia Klubu dôchodcov v Grinave na svojej výročnej schôdzi v stredu 19. marca 2014 bilancovali svoju činnosť za rok 2013. Hosťami stretnutia boli viceprimátor Pezinka pán Ján Čech a grinavský poslanec pán Milan Grell. Predsedníčka Klubu dôchodcov pani Zita Joklová sa k svojim členom prihovorila týmito slovami:

 

Dovoľte, aby som Vás privítala na dnešnej výročnej členskej schôdzi. Ako viete, vždy na výročnej členskej schôdzi sa hodnotí práca vykonaná za uplynulé obdobie. Nie je to inak ani teraz. Na volebné obdobie, ktoré je za nami, bol zvolený výbor nášho klubu dôchodcov, ktorý bol vami odsúhlasený na minuloročnej výročnej schôdzi. Mnohé akcie sa osvedčili a tak sme ich s pravidelnosťou opakovali a niektoré sme zasa vypustili a nahradili novými akciami. Myslím, že naša snaha pracovať pre tento klub ktorý má 170 členov a niekedy musíme navštíviť člena aj trikrát, nám nevyšla nazmar, ako vidieť, dôkazom toho je primeraný záujem členov o akcie, čo nás teší. Keď chcem hodnotiť prácu výboru, tak z pozície predsedu výboru môžem konštatovať, že podľa finančných a individuálnych možnosti celý výbor pracoval tak, aby boli členovia nášho klubu natoľko spokojní, aby sa i naďalej zúčastňovali našich akcií čo v najväčšom počte. Do určitej miery nám v rámci koncepcie sociálnej politiky, podľa Zákona o obecnom zriadení a podľa finančných možnosti k fungovaniu klubu pomáha Mestský úrad Pezinok.

 

celý článok...
 
DH Grinavanka vo Francúzsku

O účasti našej dychovej hudby Grinavanka na medzinárodnom podujatí v "GRAND CARNEVAL" nás informuje pán Peter Feder:

 

Po minuloročnom síce upršanom, ale úspešnom zájazde vo Francúzskych mestách Alyzay a Estaires sa dychová hudba GRINAVANKA spolu s mažoretkami ISIS z Bratislavy opäť po roku vrátila z účinkovania z Francúzska, zo slnkom zaliateho mesta Besancon, kde sa v dňoch 15. - 16. marca 2014 konal medzinárodný "GRAND CARNEVAL".  Viacročná dobrá spolupráca dychovky s mažoretkami ISIS dala možnosť muzikantom z Grinavanky znovu ich sprevádzať na víkendovom festivale plnom hudby, tanca a pestrofarebných kostýmov. Počas soboty sa konal sprievod ulicami starobylého centra mesta, ktorý bol zakončený spoločenským večerom spolu s  ostatnými účastníkmi festivalu v krásnom prostredí budovy divadla. V nedeľu v dopoludňajších hodinách pokračoval náš program zvolávacím pochodom časťami mesta. Hlavný program sa konal v popoludňajších hodinách, keď preplnenými ulicami čakajúcich návštevníkov prechádzal karnevalový sprievod zložený z 33 účinkujúcich súborov z Talianska, Nemecka, z domáceho Francúzska, a nás zo Slovenska - mažoretky ISIS Bratislava a DH Grinavanka. Za krásneho slnečného počasia prechádzal 3 hodiny ulicami BESANCONu bohatý pestrofarebný sprievod plný hudobníkov, tanečníkov, alegorických vozov obsypaný konfetami od okolostojacich návštevníkov karnevalu.  Veľmi milé pre nás bolo, keď pri hraní skladby Škoda lásky sa k nám pripojili muzikanti z iných zahraničných súborov, ktorí si ju vedeli s nami zahrať a zaspievať. Plní nových zážitkov sme sa v noci vracali domov. Cestou sme sa zastavili na niekoľko hodín v Rakúskom meste LINZ, pozrieť si niektoré kultúrne pamiatky. Úprimná naša vďaka patrí organizátorom za pozvanie a starostlivosť o nás, a mažoretkám ISIS Bratislava za príjemný, spoločne strávený čas na tomto zájazde. Tešíme sa na ďalšie spoločné vystúpenia doma, ako i reprezentáciu našej kultúry v zahraničí. Peter Feder, DH Grinavanka

 


 
Prvé kolo prezidentských volieb

V prvom kole prezidentských volieb v sobotu 15. marca 2014 mohli občania odovzdať svoj hlas aj vo volebnom okrsku mesta Pezinok v Základnej škole Orešie. Do druhého kola, ktoré sa uskutoční 29. marca 2014 sa podľa celoslovenských výsledkov dostali Róbert Fico so ziskom 28,00 % platných odovzdaných hlasov zúčastnených voličov a Andrej Kiska so ziskom 24,00 % platných odovzdaných hlasov zúčastnených voličov. Celoslovenská volebná účasť dosiahla 43,40% oprávnených voličov.

 

V Pezinku boli výsledky nasledovné: Andrej Kiska - 28,73 % - 2793 hlasov, Radoslav Procházka - 25,44 % - 2473 hlasov, Róbert Fico - 20,19 % - 1963 hlasov a Milan Kňažko - 19,26 % - 1873 hlasov. Volebná účasť v Pezinku dosiahla 50,54 %. (ek) zdroj: susr

 
Krásna sobota

Zo života v Grinave - Taká krásna sobota! Ráno Janka, Norika, Zuzka, Ivanka a Eva upravili ostrovčeky, kde sa už ukazujú jarné kvietky. Neznámy zákazník z pneuservisu nám pomohol preniesť ťažkú dopravnú značku, ktorou označujeme práce na ceste. Pán Jozef Rusnák z Drogérie prišiel za nami a ponúkol sa, že ostrovčeky posype hnojivom, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Ešte nás aj TV Pezinok stihla natočiť. A úplne ideálne nám na okopané a pohnojené ostrovčeky napršalo. Veronika nám vo Fine uvarila super kávičku. Potom sme išli za chalanmi, ktorí odkôrovali drevo na Green class a Eko fit park - Milan, Vlado, Tomáš, Braňo, Maťo a Jožko - a pridali sme sa k nim. Medzičasom Gabika a Rado montovali nové police v GrinGe. Okolo piatej sme boli voliť a potom sme sa stretli v novootvorenej pizzérii v Grinave na hlavnej, kde sa nám ponúkli, že by zasponzorovali knižky do GrinGy. No radosť žiť v tejto Grinave! (ek) :)

 


 

 

 
Katka Hubinská v medzinárodnom projekte

Naša rodáčka Katka Hubinská sa zúčastnila medzinárodného projektu "Gioconda". O projekte nám povedala:

 

Projekt „Gioconda“ vymysleli v Španielsku - Pablo Jurado Ruiz. Ide o neziskový projekt, ktorý má víziu pretvoriť najznámejší obraz všetkých čias „Mona Lisa - Gioconda" súčasnými umelcami. Projekt sa skladá z dvoch častí. V prvej sa mohli zapojiť umelci z celého sveta a vytvoriť svoju Giocondu, zúčastniť sa mohli s akýmkoľvek druhom vizuálneho umenia, nie len maľbou. Táto časť je už uzavretá a zapojilo sa do nej 181 umelcov z 51 krajín sveta. Teraz prebieha druhá časť, ktorou sú výstavy spracovaných diel po celom svete. V týchto dňoch prebieha výstava The Big Mural v Londýne vo W3 GALLERY. Ide o prvú výstavu a potrvá do 5. mája 2014. Zo zúčastnených diel sa chystá aj knižná publikácia. Ja som sa k tomuto projektu dostala prostredníctvom internetu. Projekt ma zaujal hneď, aj keď musím povedať, že samotná Mona Lisa ma nikdy nejako zvlášť nezaujímala. Vďaka tejto výzve som ju skúmala veľmi dlhý čas a teraz mám pocit, že sa poznáme celkom intímne. Dielo stačilo vytvoriť a zaslať fotografiu, podľa stanovených podmienok. Zo Slovenska som sa zapojila iba ja. Musím tiež povedať, že ten obraz vznikol pomerne rýchlo. Asi rok som sledovala tento projekt s tým, že som vedela, že chcem niečo poslať až som si to napokon nechala na posledný deň a obraz vznikol za jeden večer. (ek) foto: kh    Viac o projekte: http://giocondaproject.com/

 
Výročná členská schôdza JDS

V piatok 7. marca 2014 sa v Integrovanom klube v Grinave uskutočnila Výročná členská schôdza členov Jednoty dôchodcov Slovenska, ZO Grinava. Dôchodcovia bilancovali svoju bohatú činnosť za rok 2013 a predstavili si plány na rok 2014. (ek)

 

VÝROČNÁ SPRÁVA JEDNOTY DÔCHODCOV SLOVENSKA ZA ROK 2013

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 9 z 31