Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Marcipánové "pigs" v GrinGe

Na zábavnej angličtine pre najmenšie detičky v GrinGe sa vo štvrtok 10. apríla 2014 vyrábali takéto krásne marcipánové prasiatka. A ešte sa spievali anglické pesničky a tancovalo sa. Krásne tvorivé dopoludnie. (ek)

 

 
"Prázdne bude plné"

Koncom marca 2014 prišla pre Občiansku iniciatívu GRINAVA potešujúca správa od Nadácie Pontis, ktorá spravuje Nadačný fond Slovenskej sporiteľne. Hodnotiaca komisia odporučila podporiť náš projekt "Prázdne bude plné", ktorým chceme zabezpečiť nákup nových knižiek do nášho centra GrinGa. Nadačný fond venuje dvojnásobok sumy, ktorú sa nám podarí vyzbierať do 31. mája 2014, maximálne do výšky 1000 EUR. Ak sa nám podarí vyzbierať 500 EUR, Nadačný fond nám venuje ďalších 1000 EUR. Spolu teda môžeme získať 1500 EUR. Obraciame sa preto na našich priateľov, známych, podporovateľov, rodičov a priateľov ZŠ s MŠ Orešie, aby podporili tento projekt. Každé euro sa počíta. Podmienkou je uhradiť dar na účet Občianskej iniciatívy GRINAVA vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. číslo účtu 5022414282/0900. Dôležité je uviesť VARIABILNÝ SYMBOL, ktorým je pre tento grant poštové smerovacie číslo našej mestskej časti 90203 a do správy pre prijímateľa treba uviesť názov grantu "Prázdne bude plné". Vopred ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú nás podporiť! (ek)

 

VIDEO - PRÁZDNE BUDE PLNÉ

 

 

 

 

 

 
Pozvánka na dobré vínko

Spolok priateľov dobrého vína "Grinavský hrozen" vás pozýva na 8. ročník podujatia "Ochutnávka grinavských vín", ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 v priestoroch Základnej školy Orešie v čase od 14,00 do 20,00 hod.. Máte jedinečnú možnosť ochutnať a aj ohodnotiť všetky vystavené vína a zároveň tak určiť ich poradie. Vzorky do súťaže treba odovzdať od 17. do 23. apríla 2014 na určených zberných miestach. Tešíme sa na stretnutie s vami a pozvanými osobnosťami na tomto tradičnom obľúbenom podujatí. (ek) POZVÁNKA

 
Výročná členská schôdza ÚNSS

Predseda výboru Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska číslo 52 pozýva členov z Pezinka, Malaciek a Senca na výročnú členskú schôdzu, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 o 10,30 hod. v priestoroch Mestského úradu v Malackách. Doprava je zabezpečená nasledovne: odchod autobusu z Pezinka - námestia o 9,00 hod., odchod z Grinavy o 9,15 hod. a odchod zo Svätého Jura o 9,20 hod.. (ek)   P O Z V Á N K A

 
Divadielko na nedeľné popoludnie

Nedeľné popoludnie 6. apríla 2014 bolo pre GrinGu výnimočné. Odohralo sa tu prvé divadielko zo série podujatí, na ktoré Občianska iniciatíva GRINAVA grant Európskej únie v programe "Mládež v akcii". Podujatie o Princeznej Frmfulíne v podaní Divadla JAJA úspešne pripravili prví absolventi projektu Romana Štrbová, Paulína Pinkavová a David Vojtek. Viac ako 40 detičiek sa zabavilo na pestrom interaktívnom rozprávkovom príbehu. (ek)

 


 
Angličtina pre najmenších v GrinGe

Prinášame novinku v herni pre detičky - pesničkovú Angličtinu pre najmenších s maminou Gabikou. Všetci ste vítaní každý štvrtok od 10.15 - 10.45hod, vstup je bezplatný. (gr)

 

 
Noc s Andersenom v GrinGe

Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Školským klubom detí pri Základnej škole Orešie sa zapojili do medzinárodného podujatia Noc s Andersenom, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 4. a 5. apríla 2014 v centre GrinGa. Pre 33 detí bol pripravený pestrý program - deti sa zoznámili s týmto dánskym rozprávkarom prostredníctvom videoprojekcie, vypočuli si rozprávku Cisárove nové šaty, vytvorili Knihostrom, ktorého listy nesú názvy knižiek, ktoré deti prečítali alebo poznajú. Absolvovali aj minikurz dánskeho jazyka. Keďže Andersen bol známy aj tým, že vedel vystrihovať z papiera neuveriteľné výtvory, aj deti si vystrihovali rôzne dielka. Vypustili dva lampióny so želaniami, aby všetky rozprávky, ale aj všetky ich životné príbehy mali šťastné konce a vyšantili sa na super diskotéke. Na dobrú noc sme im prečítali rozprávku "Princezná na hrášku" a všetky deti dostali do postele hrášok, aby sme do rána zistili, kto z nich je princ alebo princezná. Skoro ráno sa ich zopár sťažovalo, že sa dobre nevyspali, lebo ich tlačil hrášok. Na rozlúčku sme pripravili dánske raňajky a deti dostali aj pamätné listy a drobnosti od sponzorov. Toto je taký technický opis, ale počas celého podujatia sme s deťmi zažívali krásne, tvorivé, veselé, zábavné a veľmi milé chvíle...

 

Podujatie Noc s Andersenom v GrinGe pripravili, podporili, zorganizovali a zaplatili: Malokarpatská komunitná nadácia REVIA, Občianska iniciatíva GRINAVA, Základná škola Orešie, Školský klub detí pri ZŠ Orešie, Eva Komžíková, Marián Komžík, Eva Kulichová, Gabriela Rusnáková, Radovan Rusnák, Nora Lišková, Lukáš Bori, Vladimíra Rybaničová, Milan Grell, Grafit, Mrva&Stanko, Reštaurácia a Pizzéria NINI, Ivana Fajnorová, McDonald´s, Vydavateľstvo SLOVART a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. (ek)

 

 

 

 
Brigáda na projekte GREEN CLASS

Pomenovanie GREEN CLASS patrí novému projektu, ktorý realizuje Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Základnou školou Orešie na nádvorí školy. Prostriedky na projekt sme získali zo zamestnaneckého grantu od spoločnosti Telekom prostredníctvom zamestnanca pána Mareka Šilhára. Projekt vypracoval architekt Radovan Rusnák a žiadosť o grant Eva Kulichová. Hlavné stavebné práce a postupy sponzorsky venovala stavebná firma EKOS. V sobotu 29. marca 2014 sa zišlo viac ako dvadsať žiakov, rodičov a priateľov školy spolu s riaditeľom školy Ondrejom Koreňom, ktorí venovali svoj čas a námahu na realizáciu tohto projektu. (ek)

 

 
Prvé divadielko pre deti z Európskeho grantu

Prvá skupina mladých Grinavanov, ktorá sa zapojila do realizácie projektu "Grinavská mládež", na ktorý sme získali grant z Európskej únie vo výške 6000 EUR, sa úspešne popasovala so svojou úlohou zorganizovať divadielko pre deti v jednej z častí grantu "Kultúrna agentúra". V ich mene vás srdečne pozývame na predstavenie Princezná Frmfulína, ktoré sa uskutoční v GrinGe - centrum pre deti a mládež pri Základnej škole Orešie, už túto nedeľu 6. apríla 2014 o 16,00 hod.. Prví účastníci grantu boli Romana Štrbová, Paulína Pinkavová a David Vojtek. Za účasť na realizácii grantu Európskej únie získajú grinavskí mladí Certifikát Európskej únie o neformálnom vzdelávaní YOUTHPASS. Realizácia grantu je otvorená, potešíme sa novým záujemcom o účasť na projekte. Neváhajte nás kontaktovať: Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript. . (ek)

 

 
Plávali sme za Grinavu

V noci z piatka 21. marca 2014 na sobotu 23. marca 2014 sme sa vo vyhradenom čase pre Grinavu zúčastnili IX. ročníka Pezinského plaveckého maratónu, ktorý sa uskutočnil na pezinskej plavárni. Vo výbornej atmosfére a veselej nálade si partia Grinavanov odovzdávala štafetu viac ako hodinu. Podujatia sa zúčastnili: Nora Lišková, Milan Grell, Andrej Gajdoš, Branislav Lacko, Lenka Joklová, Ivana Fajnorová, Alžbeta Hubinská, Katarína Hubinská, Roman Hrúzik, Hranka Hrúziková, Alexandra Guttmanová, Marek Fajnor ml., Marek Fajnor st., Ľuboš Bobá, Adam Kulich, Eva Kulichová, Tomáš Srnánek, Blanka Srnánková, Vladimír Pitra, Natália Pitrová. Najmladším účastníkom štafety za Grinavu bol 8 ročný Adamko Kulich. Špeciálne poďakovanie za účasť patrí Valterovi Schlegelovi. (ek)

 

 
Výročná členská schôdza Klubu dôchodcov

Členovia Klubu dôchodcov v Grinave na svojej výročnej schôdzi v stredu 19. marca 2014 bilancovali svoju činnosť za rok 2013. Hosťami stretnutia boli viceprimátor Pezinka pán Ján Čech a grinavský poslanec pán Milan Grell. Predsedníčka Klubu dôchodcov pani Zita Joklová sa k svojim členom prihovorila týmito slovami:

 

Dovoľte, aby som Vás privítala na dnešnej výročnej členskej schôdzi. Ako viete, vždy na výročnej členskej schôdzi sa hodnotí práca vykonaná za uplynulé obdobie. Nie je to inak ani teraz. Na volebné obdobie, ktoré je za nami, bol zvolený výbor nášho klubu dôchodcov, ktorý bol vami odsúhlasený na minuloročnej výročnej schôdzi. Mnohé akcie sa osvedčili a tak sme ich s pravidelnosťou opakovali a niektoré sme zasa vypustili a nahradili novými akciami. Myslím, že naša snaha pracovať pre tento klub ktorý má 170 členov a niekedy musíme navštíviť člena aj trikrát, nám nevyšla nazmar, ako vidieť, dôkazom toho je primeraný záujem členov o akcie, čo nás teší. Keď chcem hodnotiť prácu výboru, tak z pozície predsedu výboru môžem konštatovať, že podľa finančných a individuálnych možnosti celý výbor pracoval tak, aby boli členovia nášho klubu natoľko spokojní, aby sa i naďalej zúčastňovali našich akcií čo v najväčšom počte. Do určitej miery nám v rámci koncepcie sociálnej politiky, podľa Zákona o obecnom zriadení a podľa finančných možnosti k fungovaniu klubu pomáha Mestský úrad Pezinok.

 

celý článok...
 
DH Grinavanka vo Francúzsku

O účasti našej dychovej hudby Grinavanka na medzinárodnom podujatí v "GRAND CARNEVAL" nás informuje pán Peter Feder:

 

Po minuloročnom síce upršanom, ale úspešnom zájazde vo Francúzskych mestách Alyzay a Estaires sa dychová hudba GRINAVANKA spolu s mažoretkami ISIS z Bratislavy opäť po roku vrátila z účinkovania z Francúzska, zo slnkom zaliateho mesta Besancon, kde sa v dňoch 15. - 16. marca 2014 konal medzinárodný "GRAND CARNEVAL".  Viacročná dobrá spolupráca dychovky s mažoretkami ISIS dala možnosť muzikantom z Grinavanky znovu ich sprevádzať na víkendovom festivale plnom hudby, tanca a pestrofarebných kostýmov. Počas soboty sa konal sprievod ulicami starobylého centra mesta, ktorý bol zakončený spoločenským večerom spolu s  ostatnými účastníkmi festivalu v krásnom prostredí budovy divadla. V nedeľu v dopoludňajších hodinách pokračoval náš program zvolávacím pochodom časťami mesta. Hlavný program sa konal v popoludňajších hodinách, keď preplnenými ulicami čakajúcich návštevníkov prechádzal karnevalový sprievod zložený z 33 účinkujúcich súborov z Talianska, Nemecka, z domáceho Francúzska, a nás zo Slovenska - mažoretky ISIS Bratislava a DH Grinavanka. Za krásneho slnečného počasia prechádzal 3 hodiny ulicami BESANCONu bohatý pestrofarebný sprievod plný hudobníkov, tanečníkov, alegorických vozov obsypaný konfetami od okolostojacich návštevníkov karnevalu.  Veľmi milé pre nás bolo, keď pri hraní skladby Škoda lásky sa k nám pripojili muzikanti z iných zahraničných súborov, ktorí si ju vedeli s nami zahrať a zaspievať. Plní nových zážitkov sme sa v noci vracali domov. Cestou sme sa zastavili na niekoľko hodín v Rakúskom meste LINZ, pozrieť si niektoré kultúrne pamiatky. Úprimná naša vďaka patrí organizátorom za pozvanie a starostlivosť o nás, a mažoretkám ISIS Bratislava za príjemný, spoločne strávený čas na tomto zájazde. Tešíme sa na ďalšie spoločné vystúpenia doma, ako i reprezentáciu našej kultúry v zahraničí. Peter Feder, DH Grinavanka

 


 
Prvé kolo prezidentských volieb

V prvom kole prezidentských volieb v sobotu 15. marca 2014 mohli občania odovzdať svoj hlas aj vo volebnom okrsku mesta Pezinok v Základnej škole Orešie. Do druhého kola, ktoré sa uskutoční 29. marca 2014 sa podľa celoslovenských výsledkov dostali Róbert Fico so ziskom 28,00 % platných odovzdaných hlasov zúčastnených voličov a Andrej Kiska so ziskom 24,00 % platných odovzdaných hlasov zúčastnených voličov. Celoslovenská volebná účasť dosiahla 43,40% oprávnených voličov.

 

V Pezinku boli výsledky nasledovné: Andrej Kiska - 28,73 % - 2793 hlasov, Radoslav Procházka - 25,44 % - 2473 hlasov, Róbert Fico - 20,19 % - 1963 hlasov a Milan Kňažko - 19,26 % - 1873 hlasov. Volebná účasť v Pezinku dosiahla 50,54 %. (ek) zdroj: susr

 
Krásna sobota

Zo života v Grinave - Taká krásna sobota! Ráno Janka, Norika, Zuzka, Ivanka a Eva upravili ostrovčeky, kde sa už ukazujú jarné kvietky. Neznámy zákazník z pneuservisu nám pomohol preniesť ťažkú dopravnú značku, ktorou označujeme práce na ceste. Pán Jozef Rusnák z Drogérie prišiel za nami a ponúkol sa, že ostrovčeky posype hnojivom, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Ešte nás aj TV Pezinok stihla natočiť. A úplne ideálne nám na okopané a pohnojené ostrovčeky napršalo. Veronika nám vo Fine uvarila super kávičku. Potom sme išli za chalanmi, ktorí odkôrovali drevo na Green class a Eko fit park - Milan, Vlado, Tomáš, Braňo, Maťo a Jožko - a pridali sme sa k nim. Medzičasom Gabika a Rado montovali nové police v GrinGe. Okolo piatej sme boli voliť a potom sme sa stretli v novootvorenej pizzérii v Grinave na hlavnej, kde sa nám ponúkli, že by zasponzorovali knižky do GrinGy. No radosť žiť v tejto Grinave! (ek) :)

 


 

 

 
Katka Hubinská v medzinárodnom projekte

Naša rodáčka Katka Hubinská sa zúčastnila medzinárodného projektu "Gioconda". O projekte nám povedala:

 

Projekt „Gioconda“ vymysleli v Španielsku - Pablo Jurado Ruiz. Ide o neziskový projekt, ktorý má víziu pretvoriť najznámejší obraz všetkých čias „Mona Lisa - Gioconda" súčasnými umelcami. Projekt sa skladá z dvoch častí. V prvej sa mohli zapojiť umelci z celého sveta a vytvoriť svoju Giocondu, zúčastniť sa mohli s akýmkoľvek druhom vizuálneho umenia, nie len maľbou. Táto časť je už uzavretá a zapojilo sa do nej 181 umelcov z 51 krajín sveta. Teraz prebieha druhá časť, ktorou sú výstavy spracovaných diel po celom svete. V týchto dňoch prebieha výstava The Big Mural v Londýne vo W3 GALLERY. Ide o prvú výstavu a potrvá do 5. mája 2014. Zo zúčastnených diel sa chystá aj knižná publikácia. Ja som sa k tomuto projektu dostala prostredníctvom internetu. Projekt ma zaujal hneď, aj keď musím povedať, že samotná Mona Lisa ma nikdy nejako zvlášť nezaujímala. Vďaka tejto výzve som ju skúmala veľmi dlhý čas a teraz mám pocit, že sa poznáme celkom intímne. Dielo stačilo vytvoriť a zaslať fotografiu, podľa stanovených podmienok. Zo Slovenska som sa zapojila iba ja. Musím tiež povedať, že ten obraz vznikol pomerne rýchlo. Asi rok som sledovala tento projekt s tým, že som vedela, že chcem niečo poslať až som si to napokon nechala na posledný deň a obraz vznikol za jeden večer. (ek) foto: kh    Viac o projekte: http://giocondaproject.com/

 
Výročná členská schôdza JDS

V piatok 7. marca 2014 sa v Integrovanom klube v Grinave uskutočnila Výročná členská schôdza členov Jednoty dôchodcov Slovenska, ZO Grinava. Dôchodcovia bilancovali svoju bohatú činnosť za rok 2013 a predstavili si plány na rok 2014. (ek)

 

VÝROČNÁ SPRÁVA JEDNOTY DÔCHODCOV SLOVENSKA ZA ROK 2013

 
Výstava fotografií Neznáma Afrika IV.

Od 3. marca 2014 majú návštevníci Kultúrneho domu v Pezinku možnosť pozrieť si výstavu fotografií Neznáma Afrika IV., ktorá mapuje zážitky z ciest po afrických krajinách Guinea, Mali, Burkina Faso, Togo, Benin a Nigéria. Štvrtú expedíciu absolvoval poslanec našej metskej časti a cestovateľ PhDr. Milan Grell spolu s ďalšími cestovateľmi z celého Slovenska. Na túto výpravu si pán Grell nezabudol pribaliť aj vlajku Grinavy. (ek) foto: mg

 

 
Fašiangový sprievod 2014

Dlhoročnou tradíciou v Grinave je Fašiangový sprievod v uliciach našej mestskej časti. Touto akciou členovia Jednoty dôchodcov Slovenska symbolicky ukončujú fašiangové obdobie. Ani tento rok nechýbali pestré masky, veselé spevy a tance. Sprievod na požiadanie navštívil viacero domácností v Grinave. A musíme povedať, že už pomaly nestíhajú vybavovať pozvania. Ďakujeme našim seniorom za dodržiavanej tejto krásnej tradície. Sprievod sa uskutočnil v sobotu 1. marca 2014. (ek) foto: jds

 

 
Ples seniorov v Inchebe

Malokarpatské osvetové stredisko so sídlom v Modre uskutočnilo v spolupráci so spoločnosťou Incheba, a.s. v piatok 21. februára 2014 od 18,00 hod. tradičný Ples seniorov Bratislavského kraja. Podujatia sa už po druhýkrát zúčastnili aj seniori z našej mestskej časti v zastúpení členmi Jednoty dôchodcov Slovenska. Jednou z hlavných myšlienok organizátorov tohto podujatia je aj aktívna účasť staršej generácie na kultúrno-spoločenskom živote v regióne. (ek) foto: jds

 
Chodníky pri hlavnej ceste

Jedným z problémov, ktoré trápia Grinavanov je aj situácia so stavom chodníkov. V určitých úsekoch je chodník popri hlavnej ceste veľmi úzky a prechádzajúce autá sú až nebezpečne blízko k chodcom. Na tento problém začal poukazovať pán Walter Buncsák, ktorý absolvoval niekoľko stretnutí tak na Mestskom úrade v Pezinku ako aj na úrade Bratislavského samosprávneho kraja. Keďže chodníky sú vo vlastníctve Mesta Pezinok a štvorprúdová cesta II. triedy (Myslenická ulica) vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja, riešenie môže vzniknúť len spoluprácou týchto subjektov. Bratislavský samosprávny kraj bol Mestom Pezinok oslovený a súhlasil, aby sa začali riešiť kritické úseky, pričom požadoval predloženie projektovej dokumentácie s navrhovaným riešením na vyjadrenie.

 

Ako najkritickejšie boli Mestom Pezinok vyhodnotené tri úseky v nasledujúcich miestach:

  • úsek Myslenická ul. č. 134 pri Evanjelickom kostole, kde je minimálna šírka chodníka 77cm

 

celý článok...
 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 9 z 31