Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Výstava fotografií Neznáma Afrika IV.

Od 3. marca 2014 majú návštevníci Kultúrneho domu v Pezinku možnosť pozrieť si výstavu fotografií Neznáma Afrika IV., ktorá mapuje zážitky z ciest po afrických krajinách Guinea, Mali, Burkina Faso, Togo, Benin a Nigéria. Štvrtú expedíciu absolvoval poslanec našej metskej časti a cestovateľ PhDr. Milan Grell spolu s ďalšími cestovateľmi z celého Slovenska. Na túto výpravu si pán Grell nezabudol pribaliť aj vlajku Grinavy. (ek) foto: mg

 

 
Fašiangový sprievod 2014

Dlhoročnou tradíciou v Grinave je Fašiangový sprievod v uliciach našej mestskej časti. Touto akciou členovia Jednoty dôchodcov Slovenska symbolicky ukončujú fašiangové obdobie. Ani tento rok nechýbali pestré masky, veselé spevy a tance. Sprievod na požiadanie navštívil viacero domácností v Grinave. A musíme povedať, že už pomaly nestíhajú vybavovať pozvania. Ďakujeme našim seniorom za dodržiavanej tejto krásnej tradície. Sprievod sa uskutočnil v sobotu 1. marca 2014. (ek) foto: jds

 

 
Ples seniorov v Inchebe

Malokarpatské osvetové stredisko so sídlom v Modre uskutočnilo v spolupráci so spoločnosťou Incheba, a.s. v piatok 21. februára 2014 od 18,00 hod. tradičný Ples seniorov Bratislavského kraja. Podujatia sa už po druhýkrát zúčastnili aj seniori z našej mestskej časti v zastúpení členmi Jednoty dôchodcov Slovenska. Jednou z hlavných myšlienok organizátorov tohto podujatia je aj aktívna účasť staršej generácie na kultúrno-spoločenskom živote v regióne. (ek) foto: jds

 
Chodníky pri hlavnej ceste

Jedným z problémov, ktoré trápia Grinavanov je aj situácia so stavom chodníkov. V určitých úsekoch je chodník popri hlavnej ceste veľmi úzky a prechádzajúce autá sú až nebezpečne blízko k chodcom. Na tento problém začal poukazovať pán Walter Buncsák, ktorý absolvoval niekoľko stretnutí tak na Mestskom úrade v Pezinku ako aj na úrade Bratislavského samosprávneho kraja. Keďže chodníky sú vo vlastníctve Mesta Pezinok a štvorprúdová cesta II. triedy (Myslenická ulica) vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja, riešenie môže vzniknúť len spoluprácou týchto subjektov. Bratislavský samosprávny kraj bol Mestom Pezinok oslovený a súhlasil, aby sa začali riešiť kritické úseky, pričom požadoval predloženie projektovej dokumentácie s navrhovaným riešením na vyjadrenie.

 

Ako najkritickejšie boli Mestom Pezinok vyhodnotené tri úseky v nasledujúcich miestach:

  • úsek Myslenická ul. č. 134 pri Evanjelickom kostole, kde je minimálna šírka chodníka 77cm

 

celý článok...
 
Ako získavame financie

. Aktivity Grinava

Vytvárať spoločenské  dianie v Grinave sa pokúsila a dodnes robí otvorená neformálna skupina nadšencov, ktorí sa nazývajú Aktivity Grinava. Ide o priateľov, rodičov s deťmi, ktorí prichádzajú s nápadmi na spoločné aktivity, ktoré vo voľnom čase aj realizujú a pozývajú všetkých obyvateľov, aby sa pridali. Každá aktivita však vyžaduje nevyhnutné finančné nároky, ktoré skupina uhrádzala zo svojich rodinných rozpočtov. Postupne začali oslovovať miestnych podnikateľov so žiadosťou o spoluprácu, či finančný príspevok, uchádzať sa o mikrogranty. Okrem neformálnej skupiny sa o zlepšenie života v Grinave snažili viac rokov aj miestni poslanci, ktorí sa nehlásia k žiadnej politickej strane a ktorí organizovali tradičné podujatia ako oslava Dňa matiek alebo vianočné stretnutia.

 

 

. Občianska iniciatíva GRINAVA

Keďže vo viacerých grantových schémach rôznych nadácií sa o možnosť získať grant môžu uchádzať len právnické osoby, ako nutnosť vznikla potreba inštitucionalizovania sa týchto nadšencov a vytvorili občianske združenie Občianska iniciatíva GRINAVA, ktoré je od roku 2011 riadne zaregistrované na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. Občianske združenie je neziskové a práca v združení je dobrovoľná bez akéhokoľvek  nároku na odmenu. Sú to teda opätovne ľudia, ktorí okrem svojej práce, z ktorej živia svoje rodiny, vykonávajú aj činnosť pre občianske združenie, ktoré je nezávislé od štátnych či samosprávnych štruktúr. Okrem toho zriadili aj webovú stránku www.grinava.com, kde prispievajú článkami o aktuálnom dianí týkajúcom sa Grinavy.

celý článok...
 
Strieborná Janka Mezeiová

Úžasná správa prišla v stredu 19. februára 2014 z qatarskej Douhy. Naša rodáčka, slovenská reprezentantka Janka Mezeiová tam v medzinárodných pretekoch v streľbe z brokových zbraní  "Qatar Open" obsadila v trape žien druhé miesto. V kvalifikácii trafila 71 terčov, čo bol najlepší výkon spomedzi žien. Vo vyraďovacej časti trafila 11 terčov a zaistila si postup do finále. Prvenstvo získala olympijská víťazka z Pekingu 2008 Satu Mäkeläová-Nemmeová z Fínska. K striebornej medaile Janke blahoželáme! (ek) foto: www.perazzi.it, jm

 
Víťaz recitačnej súťaže je zo ZŠ Orešie

V Malokarpatskej knižnici v Pezinku sa 19. februára 2014 uskutočnila recitačná súťaž s názvom Deti Hviezdoslavovi. Súťažilo sa v kategóriach poézia a próza. Školu reprezentovali Adamko Spusta, Veronika Aštaryová, Lukáško Cipruš, Adamko Kulich, Laurika Kapucianová, Matej Špička a Natália Pitrová. Deti boli fantastické a prezentáciu zvládli s ľahkosťou a úsmevom. Spoločné úsilie má svojho víťaza v kategórii poézia. Stal sa ním Adamko Spusta z 1.A. Ďakujeme deťom a zároveň rodičom za svedomitú prípravu. Za dopravu ďakujeme p. Beáte Aštaryovej a p. Markovi Spustovi. Eva Komžíková a Kristína Habová, vychovávateľky zo Školského klubu detí pri Základnej škole Orešie foto: (ek,ms) 

 
Prvé prípravné stretnutie v grante "Mládež v akcii"

Ako sme vás už informovali,  Občianska iniciatíva GRINAVA získala zo zdrojov Európskej únie finančný príspevok vo výške 6000 EUR na realizáciu projektu "Grinavská mládež". V nedeľu 16. februára 2014 sa v GrinGe na prvom prípravnom stretnutí zišli členovia Občianskej iniciatívy GRINAVA Eva Kulichová, PhDr. Milan Grell a JUDr. Gabriela Rusnánková s prvou skupinou mladých ľudí, ktorí sa budú podieľať na realizácii projektu "Grinavská mládež". Porozprávali sa, oboznámili sa  s programovou štruktúrou grantu, podmienkami, zámermi a cieľmi projektu.  (ek)

 
Šnapsový turnaj 2014 vyhral Juraj Ježík

V bare FINE sa v sobotu 15. februára 2014 uskutočnil III. ročník Šnapsového turnaja. Zúčastnilo sa ho celkom 14 súťažiacich. Najlepším šnapsovým kartárom pre rok 2014 sa stal Juraj Ježík z Grinavy. Druhé a tretie miesto si rozdelili bratia Rudolf a Miroslav Klopanovci z Viničného. (ek)

 

 

 
Prvá detská oslava v GrinGe

Prvú detskú oslavu v GrinGe máme za sebou. V sobotu 15. februára 2014 tu oslávil narodeniny druhák Adamko a pre GrinGu putovalo prvých 20 EUR na knižky. Spojenie príjemného s užitočným. Ak by ste aj vy mali záujem o usporiadanie detskej oslavy, neváhajte nás kontaktovať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript. . (ek)

 

 
Zápis prvákov pre školský rok 2014/2015

V dňoch 13. a 14. februára 2014 sa v Základnej škole Orešie konal zápis žiakov do prvého ročníka pre školský rok 2014/2015. Do našej školy sa zapísalo celkom 35 prvákov. (ek)

 

 
Príďte sa zahrať do GrinGy

V GrinGe sme pre vás upravili otváracie hodiny herne. Ponúkame vám možnosť stráviť s vašimi deťmi čas v novom, farebnom a podnetnom priestore pre vaše deti. Vybavenie herne prakticky denne vynovujeme a rozširujeme, aj vďaka získaným grantom a sponzorským darom. Príďte vyskúšať, budeme sa tešiť. (ek)

 

 
Víno Mrva & Stanko, a.s. podporili GrinGu

Sponzoring sa zháňa ťažko, o to väčšia je radosť, keď človek natrafí na ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť dobrej veci a podporiť dobrovoľnícku aktivitu. So žiadosťou o príspevok na knižky do detskej knižnice a zariadenie centra GrinGa sme oslovili popredné vinárstvo Slovenska spoločnosť Víno Mrva & Stanko, a.s.. Naša snaha vytvárať priestor pre kultúru a aktivity orientované na deti si našla u oboch vinárov Vladimíra Mrvu i Petra Stanka veľké sympatie a pochopenie. Vo februári 2014 nás podporili nás sumou 500 €. Vďaka tomu sa police v GrinGe postupne začnú napĺňať novými knižkami, do vybavenia doplníme nábytok a pribudnú nástroje a pomôcky na pohybové aktivity s deťmi. Za ochotu pomôcť a prejavenú podporu  im vyslovujeme obrovské poďakovanie! (gr)

 
Tešíme sa z nového grantu pre Grinavu

Chceli by sme vám oznámiť úžasnú správu. Občianska iniciatíva GRINAVA získala zo zdrojov Európskej únie finančný príspevok vo výške 6000 EUR na realizáciu projektu "Grinavská mládež". Žiadosť vypracovali JUDr. Gabriela Rusnáková a Eva Kulichová v grantovom programe Slovenského inštitútu mládeže IUVENTA, Národná agentúra Mládež v akcii. Pri vypracovaní projektu sa inšpirovali komunikáciou s grinavskými mladými ľuďmi. V týchto dňoch bude podpísaná Zmluva o finančnom príspevku a začne sa prípravná fáza realizácie projektu. Projekt budeme realizovať v spolupráci so Základnou školou Orešie. Stretnutie realizačného tímu bude v nedeľu 16.2.2014. Z občianskeho združenia Občianska iniciatíva GRINAVA budú na tomto európskom grante spolupracovať Eva Kulichová, JUDr. Gabriela Rusnáková a PhDr. Milan Grell. (ek) 

 
Pozvánka na výstavu fotografií Milana Grella

Už štvrtú sériu fotografickej výstavy o exotických afrických krajinách zo svojich ciest pripravuje poslanec a cestovateľ PhDr. Milan Grell. Spolu s cestovateľom Ľubošom Fellnerom priblížia na vernisáži v pondelok 3. marca 2014 v priestoroch Domu kultúry v Pezinku svoje spomienky a zážitky z cesty, ktorú uskutočnili v decembri 2013. Tentokrát sa vybrali do krajín západnej časti afrického kontinentu. Všetkých vás srdečne pozývajú. (ek)

 
Lyžovačka a divadielko v našej škôlke

Lyžiarsky kurz v lyžiarskom stredisku na Zochovej chate majú za sebou naši škôlkári. S veľkými úspechmi ho absolvovali začiatkom februára 2014. Veľkú radosť im urobilo aj divadielko o zdravej výžive, ktoré si pozreli priamo v priestoroch škôlky. (ek) foto (sh,mk)

 

 
Detské oslavy v GrinGe

Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Základnou školou Orešie vám ponúkajú možnosť usporiadať detskú oslavu v zrekonštruovaných priestoroch Centra pre deti a mládež GrinGa. Cena za jednu hodinu poskytnutého priestoru s príslušenstvom a zariadením je 5 EUR. Bližšie podmienky sú zakotvené v zmluve. Všetky takto získané peňažné prostreidky budú využité na podporu a činnosť centra a predovšetkým knižnice pre deti. V prípade záujmu o usporiadanie oslavy nás kontaktujte na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript. . (ek)

 
Vyhliadka Marhát

Na vyhliadku Marhát (748 m. n. m.) v pohorí Považský Inovec sa vybrali grinavskí turisti v sobotu 8. februára 2014. Túra dlhá 15 kilometrov v ťažkom teréne, dala všetkým zabrať, ale napriek tomu, alebo možno práve preto sa všetci vrátili šťastní a s dobrou náladou. (ek)

 

 
Karneval u seniorov

Vo fašiangovom období nemôže chýbať karneval ani v Jednote dôchodcov Slovenska v Grinave. V piatok 7. februára 2014 sa stretli v Integrovanom klube, aby sa takto zabavili. A o zábavu medzi členmi JDS nikdy nie je núdza. Nápadité, vtipné a krásne masky zaujali. Členovia JDS pod vedením pani Anny Mlynekovej sa aj tento rok chystajú na fašiangový sprievod do ulíc Grinavy v sobotu 1.3.2014. (ek)

 

 
Citrusiáda v ZŠ Orešie

V Základnej škole Orešie pripravili v tomto polroku školského roka 2013/2014 okrem iných aj projekt Deň zdravia, ktorého zámerom je podporiť myšlienky zdravého stravovania. Prvý z týchto dní sa uskutočnil v piatok 7. februára 2014 a jeho témou boli citrusy. Deti si v tričkách vo farbe svojho obľúbeného ovocia pochutili na množstve vitamínových zdrojov. Na podujatí vládla veľmi dobrá atmosféra. FOTOGALÉRIA (ek)

 

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 10 z 31