Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Green Class začal žiť svoj vlastný život

Zhmotniť dobrý nápad a uviesť ho do života je neopísateľný pocit. Od nápadu k realizácii však býva poriadny kus cesty. V Grinave si touto cestou pri budovaní ekologickej exteriérovej triedy v Základnej škole Orešie prešli spoločne architekt, dobrovoľníci, žiaci, rodičia, učitelia, zamestnanci a priatelia školy. Green Class si začal žiť svoj vlastný život. Výsadba na strechách a v okolí triedy, prirodzené starnutie agátového dreva či rôzne ročné obdobia a poveternostné podmienky budú stavbe vytvárať stále novú tvár. A veríme, že tí ktorí budú tento priestor využívať budú vnímať pozitívnu energiu, s ktorou bol Green Class vybudovaný. Projekt Green Class slávnostne odovzdali do užívania riaditeľovi ZŠ Orešie Ondrejovi Koreňovi predsedníčka Občianskej iniciatívy GRINAVA Eva Kulichová a architekt Radovan Rusnák v sobotu 26. apríla 2014. (ek)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Spolok Grinavský hrozen privítal hostí na 8. ročníku vinárskeho podujatia Ochutnávka grinavských vín

Možnosť ochutnať 72 vzoriek bieleho, 9 vzoriek ružového a 31 vzoriek červeného vína mali hostia 8. ročníka Ochutnávky grinavských vín, ktorú už tradične v prvú sobotu po Veľkej noci zorganizoval Spolok priateľov dobrého vína "Grinavský hrozen" v priestoroch Základnej školy Orešie. Predseda spolku pán Jozef Krasňanský okrem iných privítal čestnú hostku podujatia pani Ing. Dorotu Pospíšilovú PhD., prvú dámu v slovenskom šľachtení viniča. Pani Ing. Pospíšilová vyšľachtila obrovské množstvo odrôd viniča. Medzi registrované odrody patria: Dora, Diamant, Opál, Topas, Rhea, Luna, Breslava, Devín, Hetera, Ametyst, Pastel, Heliotrop, Premium, Dunaj, Nitra, Rubín, Váh, Rimava, Rudava, Torysa, Hron, Rosa. Ďalšie odrody čakajú na registráciu. Medzi hosťami nechýbal ani grinavský vinár pán Ján Mezei, ktorý degustoval všetky vystavené vzorky a podľa jeho slov bola kvalita vzoriek na výbornej úrovni. Všetci hostia mali možnosť odovzdať piatim vzorkám svoj hlas. Výsledky hlasovania budú známe v nedeľu 4. mája 2014. (ek)

 

 
Deň Zeme v ŠKD

Deti zo Školského klubu detí pri Základnej škole Orešie si vo štvrtok 24. apríla 2014 pripomenuli Medzinárodný deň Zeme uprataním školského dvora, mestského ihriska a s vrecami na odpad sa prešli aj okolo potoka. Pani vychovávateľkám Kristíne Habovej a Eve Komžíkovej patrí naše poďakovanie za takýto prístup k neformálnemu environmentálnemu vzdelávaniu detí. V školskom klube sú mimoriadne aktívni počas celého roka. Skvelými tvorivými nápadmi, súťažami a výletmi v ŠKD vypĺňajú mimoškolský čas detí. Viac informácií na Facebookovom profile "Základná škola s materskou školou Pezinok - Orešie". (ek)

 

 
Pomáhate nám aj sebe v "Prázdne bude plné"

Od zverejnenia nášho nového podporeného grantu "Prázdne bude plné" od Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne uplynuli ani nie 3 týždne a môžeme s radosťou konštatovať, že vás oslovil. Veľmi sa tešíme z každého jedného eura, ktorým prispievate na zbierku vo výške 500 EUR, ktorú nám Nadačný fond Slovenskej sporiteľne zdvojnásobí. K dnešnému dňu (24.4.2014) na účet Občianskej iniciatívy GRINAVA pod variabilným symbolom 90203 prispeli: Daniel Eliášik, Miroslav Cittel, Zuzana Strečanská, Gabriela Rusnáková, Peter Romančík, Tamara Turiničová, Gabriela Fornerová, Ján Somorovský, Agnesa Somorovská, Ondrej Koreň, Nora Lišková, p. Špičková - Gáborová, Brigita Mezeiová, Zuzana Kubíková, Ľuboš Bobák, Mária Poluchová, Dušan Štefík, Lívia Turanská, Petra Griflíková, Dušan Živner, Michaela Šteflovičová, Vladimír Mizerák, Soňa Lehmann, Miriam Fuňová a Maroš Jakim. Všetkým našim podporovateľom a tiež ich rodinám naozaj úprimne ďakujeme! Zbierka potrvá do 31. mája 2014. (ek)

 
Reportáž o vajíčkovom strome v TV Pezinok

Milú reportáž o našom vajíčkovom strome pripravila TV Pezinok. Ďakujeme za propagáciu. (ek)

 

Viac o akcii Veľkonočný vajíčkový strom si môžete prečítať v článku Vytvorili sme slovenský rekord.

REPORTÁŽ O VEĽKONOČNOM VAJÍČKOVOM STROME V TV PEZINOK

 
Práce na ekologickej triede finišujú

Posledné dni pred otvorením projektu GREEN CLASS v Základnej škole Orešie finišujú práce na jeho dokončení. Pomáhajú žiaci, aktivisti, poslanci a pod vedením projektanta Ing. Radovana Rusnáka dostávajú ekologickú triedu do finálnej podoby. Slávnostné otvorenie triedy je naplánované na sobotu 26. apríla 2014 o 15,00 hod. a prví žiaci si triedu budú môcť vyskúšať v pondelok 28. apríla 2014. (ek)

 

 
Nedeľné divadielko v GrinGe

Na nedeľu 27. apríla 2014 pripravili pre deti divadielko noví účastníci grantu "Grinavská mládež", ktorý finančne podporila Národná agentúra Mládež v akcii. Simona Lukovičová, Michaela Slimáková a Lukáš Vrba privítajú svojich hostí v GrinGe o 16,00 hod. a veľmi sa na vás tešia. (ek)

 

 
Šibačka v kroji

Veľkonočný pondelok 21. apríla 2014 bol tak trochu výnimočný. Po rokoch sa opäť do ulíc vybrali šibať mládenci v slávnostných grinavských krojoch. O obnovenie a udržanie tejto tradície sa pričinili Mário Farkaš, Peter Tahotný a Roman Falatáš. (ek)

 

 
Pletenie korbáčov

Viete pliesť veľkonočné korbáče z ôsmich prútikov? Naše deti sa to učili v sobotu 19. apríla 2014 na prvom grinavskom jazere s Petrom Tahotným a Máriom Farkašom. Uplietli si nielen svoje malé korbáče, ale videli tiež ako sa pletie veľký korbáč na šibačku pre mládencov.  (ek)

 

 
Spravodajská televízia TA3 v Grinave

Celoslovenská spravodajská televízia TA3 prejavila v stredu 16. apríla 2014 záujem vytvoriť reportáž o projekte GREEN CLASS, ktorý realizujeme na nádvorí Základnej školy Orešie. Prvotné informácie získali z reportáže Pezinskej televízie, ktorá nás navštívila počas brigády v sobotu 29. marca 2014. Redaktorka TA3 pani Silvia Majerová sa stretla s predsedníčkou Občianskej iniciatívy GRINAVA Evou Kulichou, architektom Ing. Radovanom Rusnákom a riaditeľom školy Mgr. Ondrejom Koreňom a porozprávali sa o vzniku, výstavbe a účele vznikajúcej exteriérovej triedy. Reportáž bola odvysielaná v hlavných správach v piatok 18. apríla 2014. (ek)

REPORTÁŽ TA3 O GREEN CLASS

 

 
Jarné turistické výlety

Činnosť nášho Turistického oddielu pod vedením Mária Farkaša v spolupráci s Ivanou Fajnorovou je veľmi pestrá a bohatá. Takmer každý víkend sa konajú rôzne túry. V marci to bola túra na Devínsku kobylu (9.3.2014), výlet na otvorenie turistickej sezóny na Košariská (22.3.2014) a túra z Pezinskej baby na Zochovu chatu (30.3.2014). Apríl zahájili túrou na Čiernu skalu (6.4.2014) a túrou z Perneka cez Pezinskú babu na Slnečné údolie (13.4.2014). V sobotu 18. apríla 2014 uskutočnili cca 40 km dlhú cyklotúru z Grinavy na Dračí hrádok, Medené hámre a späť do Grinavy. Veľmi vydarený výlet. Viac o plánovaných výletoch a túrach nájdete na facebookovej stránke Turistický oddiel Grinava. (ek)

 

 
Jarná nálada aj v GrinGe

Jarná nálada vládla aj na zábavnej angličtine pre najmenších v GrinGe, kde detičky vo štvrtok 17. apríla 2014 vyrábali veselé farebné kohútiky "roosters".  (ek)

 

 
Vytvorili sme slovenský rekord

V stredu 16. apríla 2014 sa na nádvorí Základnej školy Orešie uskutočnil II. ročník podujatia Veľkonočný vajíčkový strom. Jednoduchý nápad, ktorého realizácia spojila komunitu, školu, priateľov, kluby, rodičov a deti, privítala hostí a aj dve televízie... Výsledkom nášho snaženia je okrem príjemných stretnutí a úsmevov celkom 5402 registrovaných veľkonočných vajíčok, ktoré sme zavesili na tis pri vstupe do Základnej školy Orešie. Základ vajíčok v počte 2340 kusov sme mali z prvého ročníka, ktorý sa uskutočnil v roku 2013, ostatné sa pozbierali v tomto roku. Všetkým, ktorí ste sa akokoľvek podieľali na tomto výsledku, ale predovšetkým škôlkárom, žiakom, pedagógom, rodičom a priateľom Základnej školy s materskou školou Orešie veľmi pekne ďakujeme! Tortu za najväčší počet nazbieraných vajíčok získali tretiaci zo ZŠ Orešie s počtom vajíčok viac ako 1400. Tortu pripravila pani Zuzana Strečanská. Sladkú odmenu pre všetky deti venovalo občianske združenie Srdce Pezinka. Do zbierky vajíčok sa zapojili: Základná škola s materskou školou Orešie, pani Jabúrková, pani Feketeová, Jednota dôchodcov Slovenska, rodina Franková, rodina Rusnáková, pani Zuzana Lunáková, pani Lucia Šurinová a Viki Rybáriková, Slovenský skauting - 61. zbor Modrý oblak Pezinok, Ondrík a Agátka Guttmanovci, Dávidko a Rebeka Ježíkovci. Tento projekt bude zapísaný v Slovenskej knihe rekordov. (ek)

 

 
Základ na zelenú strechu je pripravený

Práce na projekte GREEN CLASS pokročili v sobotu 12. apríla 2014 do novej fázy. Brigádnici v zložení Drahomír Šmahovský, Radovan Rusnák, Eva Kulichová, Ivana Fajnorová a Marek Fajnor pripravili základ architektonického prvku tejto stavby - tzv. zelenej strechy. Celá plocha pôdy, ktorú tento projekt "zabral" sa presunie na členité strechy tejto stavby, kde bude vysadená adekvátna zeleň. (ek)

 

 
Prípravy na Veľkonočný vajíčkový strom

Aj členovia Jednoty dôchodcov Slovenska v Grinave prispeli k realizácii projektu Veľkonočný vajíčkový strom. A to nie hocijako, ale priamo venovaním 361 kusov vyfúknutých vajíčok. V piatok 11. apríla 2014 ich spoločne s vnúčatkami v Integrovanom klube v Grinave maľovali a viazali. Za takúto veľkú pomoc vyslovujeme našim seniorom poďakovanie! Pokus o slovenský rekord budeme realizovať v STREDU 16.4.2014. (ek)

 

 
Toto sme chceli povedať...

Nečítam Pezinčana. Oh, klamem. Občas si nalistujem rubriku „Noví občiankovia“ a pozerám si, aké krstné mená detí sú v trende. Ale čo je v obsahu, sa aj tak vždy dozviem. Veľa ľudí ma oslovuje s otázkou „videla si, čo je v Pezinčanovi o Grinave?“. Niekedy sa poteším, keď sú to dobré správy alebo keď sú to informácie z www.grinava.com. Prednedávnom som sa však nepotešila. Lebo otázka znela trochu inak a mala negatívny tón – „Čítala si, že park už nebude a čo za to dostal Rusnák?“. Nie, nečítala som, neviem o tom, že by park nemal byť, ale viem, že na tom s Radom robilo minimálne 10 ľudí. Nepotrebujem Pezinčana, aby som sa o Radovi a Gabike Rusnákových niečo dozvedela. Spolupracujeme spolu už tretí rok a sme takmer v dennom kontakte. Sú členmi Občianskej iniciatívy GRINAVA od roku 2012. A sú obrovským prínosom pre Grinavu. Rado stojí za všetkými veľkými získanými a aj zrealizovanými grantmi. Bez jeho architektonických návrhov by sme dnes v Základnej škole na Oreší nemali Výtvarníček zo starej kuchyne, nemali by sme GrinGu zo starej kotolne, nestavali by sme Green Class na nádvorí ani Fit Park za telocvičňou. Všetky tieto projekty robil pre občianske združenie zadarmo. Bez Gabiky by sme nemali tisíce eur z grantov, ktoré sme získali. Za ostatný rok to bolo bez mála 15 000 eur. Všetky tieto peniaze sme venovali a ďalej venujeme do revitalizácie priestorov a priestranstiev v Grinave, na akcie a podujatia predovšetkým pre deti a mládež. Sme súčasťou Mesta Pezinok. Robíme to teda aj pre Mesto Pezinok. Nečakáme naivne, že nám bude Mesto za to vďačné. Ale aspoň sa pýtame – Mesto, prečo sa snažíš diskreditovať ľudí, ktorí pre Teba nezištne pracujú, zabezpečujú rozvoj Tvojich obyvateľov, starajú sa o voľný čas  detí a mládeže, vytvárajú hodnoty, zveľaďujú Tvoj majetok...? Nie, nečakáme odpoveď. Lebo si vieme predstaviť, aká by bola.

 

... ale toto píšem iba tak, na okraj. Lebo my si ideme ďalej, ešte viac zomknutí a najmä posilnení. Silu nám dávajú tí, pre ktorých toto všetko robíme. Naše a vaše deti.

celý článok...
 
Marcipánové "pigs" v GrinGe

Na zábavnej angličtine pre najmenšie detičky v GrinGe sa vo štvrtok 10. apríla 2014 vyrábali takéto krásne marcipánové prasiatka. A ešte sa spievali anglické pesničky a tancovalo sa. Krásne tvorivé dopoludnie. (ek)

 

 
"Prázdne bude plné"

Koncom marca 2014 prišla pre Občiansku iniciatívu GRINAVA potešujúca správa od Nadácie Pontis, ktorá spravuje Nadačný fond Slovenskej sporiteľne. Hodnotiaca komisia odporučila podporiť náš projekt "Prázdne bude plné", ktorým chceme zabezpečiť nákup nových knižiek do nášho centra GrinGa. Nadačný fond venuje dvojnásobok sumy, ktorú sa nám podarí vyzbierať do 31. mája 2014, maximálne do výšky 1000 EUR. Ak sa nám podarí vyzbierať 500 EUR, Nadačný fond nám venuje ďalších 1000 EUR. Spolu teda môžeme získať 1500 EUR. Obraciame sa preto na našich priateľov, známych, podporovateľov, rodičov a priateľov ZŠ s MŠ Orešie, aby podporili tento projekt. Každé euro sa počíta. Podmienkou je uhradiť dar na účet Občianskej iniciatívy GRINAVA vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. číslo účtu 5022414282/0900. Dôležité je uviesť VARIABILNÝ SYMBOL, ktorým je pre tento grant poštové smerovacie číslo našej mestskej časti 90203 a do správy pre prijímateľa treba uviesť názov grantu "Prázdne bude plné". Vopred ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú nás podporiť! (ek)

 

VIDEO - PRÁZDNE BUDE PLNÉ

 

 

 

 

 

 
Pozvánka na dobré vínko

Spolok priateľov dobrého vína "Grinavský hrozen" vás pozýva na 8. ročník podujatia "Ochutnávka grinavských vín", ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 v priestoroch Základnej školy Orešie v čase od 14,00 do 20,00 hod.. Máte jedinečnú možnosť ochutnať a aj ohodnotiť všetky vystavené vína a zároveň tak určiť ich poradie. Vzorky do súťaže treba odovzdať od 17. do 23. apríla 2014 na určených zberných miestach. Tešíme sa na stretnutie s vami a pozvanými osobnosťami na tomto tradičnom obľúbenom podujatí. (ek) POZVÁNKA

 
Výročná členská schôdza ÚNSS

Predseda výboru Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska číslo 52 pozýva členov z Pezinka, Malaciek a Senca na výročnú členskú schôdzu, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 o 10,30 hod. v priestoroch Mestského úradu v Malackách. Doprava je zabezpečená nasledovne: odchod autobusu z Pezinka - námestia o 9,00 hod., odchod z Grinavy o 9,15 hod. a odchod zo Svätého Jura o 9,20 hod.. (ek)   P O Z V Á N K A

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 8 z 31