Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Reportáž o vajíčkovom strome v TV Pezinok

Milú reportáž o našom vajíčkovom strome pripravila TV Pezinok. Ďakujeme za propagáciu. (ek)

 

Viac o akcii Veľkonočný vajíčkový strom si môžete prečítať v článku Vytvorili sme slovenský rekord.

REPORTÁŽ O VEĽKONOČNOM VAJÍČKOVOM STROME V TV PEZINOK

 
Práce na ekologickej triede finišujú

Posledné dni pred otvorením projektu GREEN CLASS v Základnej škole Orešie finišujú práce na jeho dokončení. Pomáhajú žiaci, aktivisti, poslanci a pod vedením projektanta Ing. Radovana Rusnáka dostávajú ekologickú triedu do finálnej podoby. Slávnostné otvorenie triedy je naplánované na sobotu 26. apríla 2014 o 15,00 hod. a prví žiaci si triedu budú môcť vyskúšať v pondelok 28. apríla 2014. (ek)

 

 
Nedeľné divadielko v GrinGe

Na nedeľu 27. apríla 2014 pripravili pre deti divadielko noví účastníci grantu "Grinavská mládež", ktorý finančne podporila Národná agentúra Mládež v akcii. Simona Lukovičová, Michaela Slimáková a Lukáš Vrba privítajú svojich hostí v GrinGe o 16,00 hod. a veľmi sa na vás tešia. (ek)

 

 
Šibačka v kroji

Veľkonočný pondelok 21. apríla 2014 bol tak trochu výnimočný. Po rokoch sa opäť do ulíc vybrali šibať mládenci v slávnostných grinavských krojoch. O obnovenie a udržanie tejto tradície sa pričinili Mário Farkaš, Peter Tahotný a Roman Falatáš. (ek)

 

 
Pletenie korbáčov

Viete pliesť veľkonočné korbáče z ôsmich prútikov? Naše deti sa to učili v sobotu 19. apríla 2014 na prvom grinavskom jazere s Petrom Tahotným a Máriom Farkašom. Uplietli si nielen svoje malé korbáče, ale videli tiež ako sa pletie veľký korbáč na šibačku pre mládencov.  (ek)

 

 
Spravodajská televízia TA3 v Grinave

Celoslovenská spravodajská televízia TA3 prejavila v stredu 16. apríla 2014 záujem vytvoriť reportáž o projekte GREEN CLASS, ktorý realizujeme na nádvorí Základnej školy Orešie. Prvotné informácie získali z reportáže Pezinskej televízie, ktorá nás navštívila počas brigády v sobotu 29. marca 2014. Redaktorka TA3 pani Silvia Majerová sa stretla s predsedníčkou Občianskej iniciatívy GRINAVA Evou Kulichou, architektom Ing. Radovanom Rusnákom a riaditeľom školy Mgr. Ondrejom Koreňom a porozprávali sa o vzniku, výstavbe a účele vznikajúcej exteriérovej triedy. Reportáž bola odvysielaná v hlavných správach v piatok 18. apríla 2014. (ek)

REPORTÁŽ TA3 O GREEN CLASS

 

 
Jarné turistické výlety

Činnosť nášho Turistického oddielu pod vedením Mária Farkaša v spolupráci s Ivanou Fajnorovou je veľmi pestrá a bohatá. Takmer každý víkend sa konajú rôzne túry. V marci to bola túra na Devínsku kobylu (9.3.2014), výlet na otvorenie turistickej sezóny na Košariská (22.3.2014) a túra z Pezinskej baby na Zochovu chatu (30.3.2014). Apríl zahájili túrou na Čiernu skalu (6.4.2014) a túrou z Perneka cez Pezinskú babu na Slnečné údolie (13.4.2014). V sobotu 18. apríla 2014 uskutočnili cca 40 km dlhú cyklotúru z Grinavy na Dračí hrádok, Medené hámre a späť do Grinavy. Veľmi vydarený výlet. Viac o plánovaných výletoch a túrach nájdete na facebookovej stránke Turistický oddiel Grinava. (ek)

 

 
Jarná nálada aj v GrinGe

Jarná nálada vládla aj na zábavnej angličtine pre najmenších v GrinGe, kde detičky vo štvrtok 17. apríla 2014 vyrábali veselé farebné kohútiky "roosters".  (ek)

 

 
Vytvorili sme slovenský rekord

V stredu 16. apríla 2014 sa na nádvorí Základnej školy Orešie uskutočnil II. ročník podujatia Veľkonočný vajíčkový strom. Jednoduchý nápad, ktorého realizácia spojila komunitu, školu, priateľov, kluby, rodičov a deti, privítala hostí a aj dve televízie... Výsledkom nášho snaženia je okrem príjemných stretnutí a úsmevov celkom 5402 registrovaných veľkonočných vajíčok, ktoré sme zavesili na tis pri vstupe do Základnej školy Orešie. Základ vajíčok v počte 2340 kusov sme mali z prvého ročníka, ktorý sa uskutočnil v roku 2013, ostatné sa pozbierali v tomto roku. Všetkým, ktorí ste sa akokoľvek podieľali na tomto výsledku, ale predovšetkým škôlkárom, žiakom, pedagógom, rodičom a priateľom Základnej školy s materskou školou Orešie veľmi pekne ďakujeme! Tortu za najväčší počet nazbieraných vajíčok získali tretiaci zo ZŠ Orešie s počtom vajíčok viac ako 1400. Tortu pripravila pani Zuzana Strečanská. Sladkú odmenu pre všetky deti venovalo občianske združenie Srdce Pezinka. Do zbierky vajíčok sa zapojili: Základná škola s materskou školou Orešie, pani Jabúrková, pani Feketeová, Jednota dôchodcov Slovenska, rodina Franková, rodina Rusnáková, pani Zuzana Lunáková, pani Lucia Šurinová a Viki Rybáriková, Slovenský skauting - 61. zbor Modrý oblak Pezinok, Ondrík a Agátka Guttmanovci, Dávidko a Rebeka Ježíkovci. Tento projekt bude zapísaný v Slovenskej knihe rekordov. (ek)

 

 
Základ na zelenú strechu je pripravený

Práce na projekte GREEN CLASS pokročili v sobotu 12. apríla 2014 do novej fázy. Brigádnici v zložení Drahomír Šmahovský, Radovan Rusnák, Eva Kulichová, Ivana Fajnorová a Marek Fajnor pripravili základ architektonického prvku tejto stavby - tzv. zelenej strechy. Celá plocha pôdy, ktorú tento projekt "zabral" sa presunie na členité strechy tejto stavby, kde bude vysadená adekvátna zeleň. (ek)

 

 
Prípravy na Veľkonočný vajíčkový strom

Aj členovia Jednoty dôchodcov Slovenska v Grinave prispeli k realizácii projektu Veľkonočný vajíčkový strom. A to nie hocijako, ale priamo venovaním 361 kusov vyfúknutých vajíčok. V piatok 11. apríla 2014 ich spoločne s vnúčatkami v Integrovanom klube v Grinave maľovali a viazali. Za takúto veľkú pomoc vyslovujeme našim seniorom poďakovanie! Pokus o slovenský rekord budeme realizovať v STREDU 16.4.2014. (ek)

 

 
Toto sme chceli povedať...

Nečítam Pezinčana. Oh, klamem. Občas si nalistujem rubriku „Noví občiankovia“ a pozerám si, aké krstné mená detí sú v trende. Ale čo je v obsahu, sa aj tak vždy dozviem. Veľa ľudí ma oslovuje s otázkou „videla si, čo je v Pezinčanovi o Grinave?“. Niekedy sa poteším, keď sú to dobré správy alebo keď sú to informácie z www.grinava.com. Prednedávnom som sa však nepotešila. Lebo otázka znela trochu inak a mala negatívny tón – „Čítala si, že park už nebude a čo za to dostal Rusnák?“. Nie, nečítala som, neviem o tom, že by park nemal byť, ale viem, že na tom s Radom robilo minimálne 10 ľudí. Nepotrebujem Pezinčana, aby som sa o Radovi a Gabike Rusnákových niečo dozvedela. Spolupracujeme spolu už tretí rok a sme takmer v dennom kontakte. Sú členmi Občianskej iniciatívy GRINAVA od roku 2012. A sú obrovským prínosom pre Grinavu. Rado stojí za všetkými veľkými získanými a aj zrealizovanými grantmi. Bez jeho architektonických návrhov by sme dnes v Základnej škole na Oreší nemali Výtvarníček zo starej kuchyne, nemali by sme GrinGu zo starej kotolne, nestavali by sme Green Class na nádvorí ani Fit Park za telocvičňou. Všetky tieto projekty robil pre občianske združenie zadarmo. Bez Gabiky by sme nemali tisíce eur z grantov, ktoré sme získali. Za ostatný rok to bolo bez mála 15 000 eur. Všetky tieto peniaze sme venovali a ďalej venujeme do revitalizácie priestorov a priestranstiev v Grinave, na akcie a podujatia predovšetkým pre deti a mládež. Sme súčasťou Mesta Pezinok. Robíme to teda aj pre Mesto Pezinok. Nečakáme naivne, že nám bude Mesto za to vďačné. Ale aspoň sa pýtame – Mesto, prečo sa snažíš diskreditovať ľudí, ktorí pre Teba nezištne pracujú, zabezpečujú rozvoj Tvojich obyvateľov, starajú sa o voľný čas  detí a mládeže, vytvárajú hodnoty, zveľaďujú Tvoj majetok...? Nie, nečakáme odpoveď. Lebo si vieme predstaviť, aká by bola.

 

... ale toto píšem iba tak, na okraj. Lebo my si ideme ďalej, ešte viac zomknutí a najmä posilnení. Silu nám dávajú tí, pre ktorých toto všetko robíme. Naše a vaše deti.

 

Eva Kulichová

predsedníčka občianskeho združenia

Občianska iniciatíva GRINAVA

10.4.2014

 

 

Projekt Grinavského parku

 

Povrchnosť, tendenčnosť, pravopisné chyby a celkom slušnú dávku poloprávd a klamstiev, ktoré v sebe priniesol článok z Pezinčana 03/2014 pod nadpisom „Grinavský projekt parku bol definitívne zamietnutý“ som aj napriek svojmu pracovnému zaneprázdneniu nestihol prehliadnuť... škoda.

 

Za dvadsaťjeden rokov praxe som sa ešte nestretol s obdobným prístupom zmluvného partnera. Pracoval som pre rôzne organizačné štruktúry, štátne aj súkromné, ale nikto z nich vo svojom firemnom časopise nepopisoval spoluprácu na projekte s tak ohromujúco hlúpym scenárom ako autor článku „(r)“. Žiaden z mojich partnerov spätne nespochybňoval vynaložené prostriedky za objednané dielo a neprenášal zodpovednosť za rozhodnutie, ktoré urobil.

 

Pre Mesto Pezinok som spracoval počas posledných troch rokov viaceré projektové dokumentácie, kde som uspel s najnižšou cenou vo výberových konaniach (rekonštrukcia ZUŠ NKP pôvodná Palugyayovská kúria na Štefánikovej 10, rekonštrukcie ZŠ Kupeckého a Na bielenisku, rekonštrukcia konštrukcie zastrešenia a drenáže ZŠ Orešie). Je to prvý raz, čo sa stretávam s reakciou môjho partnera Mesta Pezinok, kde po odsúhlasení mestským zastupiteľstvom a riadne podpísanej zmluve, vo svojich novinách opisuje vzájomnú spoluprácu klamstvom o výške vynaložených prostriedkov daňových poplatníkov v kontexte s definitívnym zamietnutím projektu. Cenu za projektovú dokumentáciu nazýva odmenou, skomolí mi meno a titul, uvádza nepravdivé informácie o úhradách za nájom a externú službu vypracovania žiadosti na grant.

 

Tento spôsob komunikácie je skôr vlastný mediálnym tímom. Označiť nálepkou neúspešnosti + konkrétne, pokiaľ možno čo najviac nafúknuté sumy + výraz s čarovným účinkom „prostriedky daňových poplatníkov“  spojiť s menami osôb - partnerov, ktorí vyvinuli maximum, aby bol projekt úspešný, ktorí sa nevzdali, aj keď všetci ostatní zaradili spiatočku, sú balení do vreca neúspechu a je s nimi narábané ako s ľahkomyseľnými míňačmi prostriedkov daňových poplatníkov. Poskytnúť torzo informácií, kde tu sa akože „pomýliť“ a dostať čitateľa tam, kam chcem, bez možnosti vlastného úsudku. Vyvracať potom tieto informácie je podstatne ťažšie.


V marci, keď som si na súde vypočul ospravedlnenie pána primátora mojej rodine som bol presvedčený, že podobné podpásovky ostanú minulosťou. O to viac ma hnevá, že v tom teraz pokračuje niekto z radov redakcie Pezinčana, ktorého meno mi ani na základe infozákona bez uvedenia dôvodu neposkytli.


Kto zadal objednávku na takýto článok? Redaktor asi nemá prístup k úradnej pošte a doručeným rozhodnutiam, aby s takouto iniciatívou vyšiel sám.


Ostáva otázka komu sú určené a načo majú slúžiť takéto zavádzajúce a demagogicky podané informácie a kto je ich skutočným autorom?

 

Ing. Radovan Rusnák

 

 

Grinavský projekt parku pokračuje

 

Nedávno priniesol mesačník Pezinčan článok s názvom Grinavský projekt parku bol definitívne zamietnutý. Okrem toho, že článok nie je aktuálny, obsahuje aj niekoľko nepravdivých a pravdu skresľujúcich informácií. Zarmucujúci je však fakt, že napriek deklarovanej aktívnej spolupráci pri projekte grinavského parku sa o rozhodnutí Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky dozvedáme prostredníctvom Pezinčana, po dvoch mesiacoch od jeho doručenia a ešte sme si ho museli vyžiadať na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

 

Rozhodnutie, o ktorom sa v článku píše, je len formálnym ukončením žiadosti z výzvy z roku 2012, v ktorej náš projekt parku v rozpore so zákonom vyradili a peniaze už boli prerozdelené medzi ostatné projekty s ktorými sme súťažili a ktoré v najbližších mesiacoch majú byť už aj zrealizované (Jablonové, Limbach, Gajary, Boldog atď.). Keďže opätovne nastúpiť do už rozbehnutého vlaku je priam nemožné, toto rozhodnutie sme očakávali, avšak nie s odôvodnením, ktoré ministerstvo v rozhodnutí napísalo. Po doručení vyžiadaných podkladov zvážime ďalší právny postup, aby sme sa opätovne priblížili k parku, ale už nie v rámci tejto výzvy. Tam sú peniaze na realizáciu projektov už vyčerpané, resp. sa už na ďalšie projekty nedajú poskytnúť.

 

Snažili sme sa využiť ďalšiu výzvu ministerstva v rámci ISRMO, avšak nepodarilo sa nám presvedčiť vedenie mesta ani poslancov mestského zastupiteľstva, aby projekt parku prihlásili.

 

.čo ďalej

 

Ak by sa redaktor opýtal pána primátora na aktuálny stav revitalizácie grinavského parku dozvedel by sa, že podporu tomuto projektu a ochotu aktívne spolupracovať vyslovil v decembri 2013 a predostrel  občianskym aktivistom tzv. variant B financovania projektu grinavského parku z rezervy, teda priamo z rozpočtu Mesta Pezinok.

 

Aktívnu spoluprácu opätovne prisľúbil aj v pojednávacej miestnosti súdu začiatkom tohto roka.

 

Aktivisti pánovi primátorovi navrhli, že namiesto čerpania prostriedkov teda plnej sumy z rozpočtu mesta, by bolo možno vhodnejšie pokúsiť sa počkať na najbližšiu výzvu ministerstva, ktorá by rozpočet zaťažila nie plnou sumou, ale len 5% spolufinancovaním.

 

.predĺžená platnosť stavebného povolenia

 

Grinavanov a všetkých daňových poplatníkov by určite potešila aj informácia, že peniaze, ktoré boli vynaložené v súlade s jednohlasným uznesením mestského zastupiteľstva ešte stále majú šancu na realizáciu tohto krásneho a užitočného projektu, nakoľko bola predĺžená platnosť stavebného povolenia na revitalizáciu grinavského parku. O tom sa však článok ani len nezmieňuje.

 

.finančné náklady

 

Pre celkový obraz o finančných nákladoch by bolo dobré uviesť, že projektová dokumentácia projektu „Revitalizácia vychádzkovo-oddychovej zóny Na bielenisku“, ktorú spracovala spoločnosť R-Project Invest s.r.o. stála 9 312€, projektová dokumentácia „Revitalizácia vychádzkovo-oddychovej zóny L. Novomeského“ stála 10 488€ a projektová dokumentácia „Revitalizácia parku v historickej časti Grinava stála 9 480 €.

 

Pätina honoráru išla na vyplatenie DPH štátu a zo zostatku boli uhradené honoráre deviatim osobám, ktoré na projekte participovali, t.j. projektant, zdravotechnik, statik, projektant elektra, krajinný architekt, rozpočtárka, technológ fontány, zamestnanci projektového ateliéru ako aj ostatné režijné náklady vynaložené na projekt.

 

Všetky spomínané projektové dokumentácie boli obstarané Mestom Pezinok v rámci podmienok verejného obstarávania a predloženej najnižšej cenovej ponuky. Okrem toho, v prípade realizácie projektu Európska únia prepláca vynaložené náklady na projektovú dokumentáciu do výšky 10 000€, teda by sa vrátili späť do mestského rozpočtu.

 

Pre porovnanie náklady na inžiniersku činnosť napríklad pri rekonštrukcii školskej kuchyne na Fándlyho stáli 1 020 €.

 

Čo sa týka nákladov na grantové poradenstvo, ak mesto postupovalo v zmysle zmluvy, ktorá je zverejnená na internete, tak firme Regionis nemohlo byť vyplatených 6 000€ ako píše redaktor v článku, nakoľko vyplatenie sumy sa malo udiať v dvoch etapách, 2 500€ plus DPH za spracovanie a podanie žiadosti a druhá polovica 2 500€ plus DPH len v prípade, ak by Mesto Pezinok získalo nenávratný finančný príspevok, čo sa však nestalo.

 

Okrem toho sa v článku píše, že mesto musí zaplatiť vodohospodárskemu podniku, aj keď sa projekt nerealizuje sumu 1 415€ za päť rokov. Táto suma sa v nájomnej zmluve nenachádza. Redaktor si dal tú námahu, že ročné nájomné zrátal na päť rokov vopred, aby sa dostal k vyššej sume výdavkov. Mesto podľa zmluvy platí 0,10€/m2 a platí ročný nájom 283,20€ plus DPH. Ide o štandardizované podmienky tohto štátneho podniku, obdobnú zmluvu uzavrela s SVP š.p. obec Malinovo, ktorá tiež platí 0,10€/m2 a ročný nájom činí 586,90€ s DPH, čo neznamená že Mesto už túto sumu z peňazí daňových poplatníkov zaplatilo vopred za päť rokov.

 

Obdobne má mesto uzatvorenú zmluvu s Cirkevným zborom evanjelickej cirkvi, ktorej žiaden nájom uhradený nebol, takže informácia že mesto zaplatilo za prenájom 1 200€ nie je pravdivá.

 

Takže odkiaľ autor článku nabral konštatovanie „projekt stál daňových poplatníkov viac ako 20 000€ z rozpočtu mesta“? S akým zámerom sa tak podrobne venuje výdavkom a nadsadzuje túto sumu výdavkov pre grinavský projekt? Prečo neinformuje aktuálne o pozitívnej skutočnosti o pokračovaní projektu?

 

.záver

 

V Grinave sme už zvyknutí, že realizácie projektov v našej časti sú dlhodobými záležitosťami. Okrem kanalizácie, chodníkov je to aj prípad grinavského parku. Ja však verím, že raz sa budeme všetci spoločne z výsledkov týchto projektov tešiť, že naše deti sa budú hrať na novom detskom ihrisku, že do práce a školy prejdeme po upravenej spevnenej ploche a že my ako občania raz budeme aj prostredníctvom Pezinčana dostávať pravdivé, úplné a nezavádzajúce informácie.

 

JUDr. Gabriela Rusnáková

 

 

 

 
Marcipánové "pigs" v GrinGe

Na zábavnej angličtine pre najmenšie detičky v GrinGe sa vo štvrtok 10. apríla 2014 vyrábali takéto krásne marcipánové prasiatka. A ešte sa spievali anglické pesničky a tancovalo sa. Krásne tvorivé dopoludnie. (ek)

 

 
"Prázdne bude plné"

Koncom marca 2014 prišla pre Občiansku iniciatívu GRINAVA potešujúca správa od Nadácie Pontis, ktorá spravuje Nadačný fond Slovenskej sporiteľne. Hodnotiaca komisia odporučila podporiť náš projekt "Prázdne bude plné", ktorým chceme zabezpečiť nákup nových knižiek do nášho centra GrinGa. Nadačný fond venuje dvojnásobok sumy, ktorú sa nám podarí vyzbierať do 31. mája 2014, maximálne do výšky 1000 EUR. Ak sa nám podarí vyzbierať 500 EUR, Nadačný fond nám venuje ďalších 1000 EUR. Spolu teda môžeme získať 1500 EUR. Obraciame sa preto na našich priateľov, známych, podporovateľov, rodičov a priateľov ZŠ s MŠ Orešie, aby podporili tento projekt. Každé euro sa počíta. Podmienkou je uhradiť dar na účet Občianskej iniciatívy GRINAVA vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. číslo účtu 5022414282/0900. Dôležité je uviesť VARIABILNÝ SYMBOL, ktorým je pre tento grant poštové smerovacie číslo našej mestskej časti 90203 a do správy pre prijímateľa treba uviesť názov grantu "Prázdne bude plné". Vopred ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú nás podporiť! (ek)

 

VIDEO - PRÁZDNE BUDE PLNÉ

 

 

 

 

 

 
Pozvánka na dobré vínko

Spolok priateľov dobrého vína "Grinavský hrozen" vás pozýva na 8. ročník podujatia "Ochutnávka grinavských vín", ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 v priestoroch Základnej školy Orešie v čase od 14,00 do 20,00 hod.. Máte jedinečnú možnosť ochutnať a aj ohodnotiť všetky vystavené vína a zároveň tak určiť ich poradie. Vzorky do súťaže treba odovzdať od 17. do 23. apríla 2014 na určených zberných miestach. Tešíme sa na stretnutie s vami a pozvanými osobnosťami na tomto tradičnom obľúbenom podujatí. (ek) POZVÁNKA

 
Výročná členská schôdza ÚNSS

Predseda výboru Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska číslo 52 pozýva členov z Pezinka, Malaciek a Senca na výročnú členskú schôdzu, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. apríla 2014 o 10,30 hod. v priestoroch Mestského úradu v Malackách. Doprava je zabezpečená nasledovne: odchod autobusu z Pezinka - námestia o 9,00 hod., odchod z Grinavy o 9,15 hod. a odchod zo Svätého Jura o 9,20 hod.. (ek)   P O Z V Á N K A

 
Divadielko na nedeľné popoludnie

Nedeľné popoludnie 6. apríla 2014 bolo pre GrinGu výnimočné. Odohralo sa tu prvé divadielko zo série podujatí, na ktoré Občianska iniciatíva GRINAVA grant Európskej únie v programe "Mládež v akcii". Podujatie o Princeznej Frmfulíne v podaní Divadla JAJA úspešne pripravili prví absolventi projektu Romana Štrbová, Paulína Pinkavová a David Vojtek. Viac ako 40 detičiek sa zabavilo na pestrom interaktívnom rozprávkovom príbehu. (ek)

 


 
Angličtina pre najmenších v GrinGe

Prinášame novinku v herni pre detičky - pesničkovú Angličtinu pre najmenších s maminou Gabikou. Všetci ste vítaní každý štvrtok od 10.15 - 10.45hod, vstup je bezplatný. (gr)

 

 
Noc s Andersenom v GrinGe

Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Školským klubom detí pri Základnej škole Orešie sa zapojili do medzinárodného podujatia Noc s Andersenom, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 4. a 5. apríla 2014 v centre GrinGa. Pre 33 detí bol pripravený pestrý program - deti sa zoznámili s týmto dánskym rozprávkarom prostredníctvom videoprojekcie, vypočuli si rozprávku Cisárove nové šaty, vytvorili Knihostrom, ktorého listy nesú názvy knižiek, ktoré deti prečítali alebo poznajú. Absolvovali aj minikurz dánskeho jazyka. Keďže Andersen bol známy aj tým, že vedel vystrihovať z papiera neuveriteľné výtvory, aj deti si vystrihovali rôzne dielka. Vypustili dva lampióny so želaniami, aby všetky rozprávky, ale aj všetky ich životné príbehy mali šťastné konce a vyšantili sa na super diskotéke. Na dobrú noc sme im prečítali rozprávku "Princezná na hrášku" a všetky deti dostali do postele hrášok, aby sme do rána zistili, kto z nich je princ alebo princezná. Skoro ráno sa ich zopár sťažovalo, že sa dobre nevyspali, lebo ich tlačil hrášok. Na rozlúčku sme pripravili dánske raňajky a deti dostali aj pamätné listy a drobnosti od sponzorov. Toto je taký technický opis, ale počas celého podujatia sme s deťmi zažívali krásne, tvorivé, veselé, zábavné a veľmi milé chvíle...

 

Podujatie Noc s Andersenom v GrinGe pripravili, podporili, zorganizovali a zaplatili: Malokarpatská komunitná nadácia REVIA, Občianska iniciatíva GRINAVA, Základná škola Orešie, Školský klub detí pri ZŠ Orešie, Eva Komžíková, Marián Komžík, Eva Kulichová, Gabriela Rusnáková, Radovan Rusnák, Nora Lišková, Lukáš Bori, Vladimíra Rybaničová, Milan Grell, Grafit, Mrva&Stanko, Reštaurácia a Pizzéria NINI, Ivana Fajnorová, McDonald´s, Vydavateľstvo SLOVART a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. (ek)

 

 

 

 
Brigáda na projekte GREEN CLASS

Pomenovanie GREEN CLASS patrí novému projektu, ktorý realizuje Občianska iniciatíva GRINAVA v spolupráci so Základnou školou Orešie na nádvorí školy. Prostriedky na projekt sme získali zo zamestnaneckého grantu od spoločnosti Telekom prostredníctvom zamestnanca pána Mareka Šilhára. Projekt vypracoval architekt Radovan Rusnák a žiadosť o grant Eva Kulichová. Hlavné stavebné práce a postupy sponzorsky venovala stavebná firma EKOS. V sobotu 29. marca 2014 sa zišlo viac ako dvadsať žiakov, rodičov a priateľov školy spolu s riaditeľom školy Ondrejom Koreňom, ktorí venovali svoj čas a námahu na realizáciu tohto projektu. (ek)

 

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 8 z 31