Vitajte na webstránke Grinavy, mestskej časti Pezinka

Grinava
Výlet do viedenskej ZOO

Školáci z Orešia si v stredu 7. mája 2014 urobili výlet do viedenskej ZOO. Najväčším lákadlom bola pre nich určite panda, tá sa však nesmela fotiť. Ale aj množstvo iných zvierat deti veľmi zaujalo. (ek)

 

 
Oceňovanie víťazných vinárov

V nedeľu 4. mája 2014 v Integrovanom klube v Grinave odovzdali členovia spolku priateľov dobrého vína Grinavský hrozen ocenenia pre víťazov Ochutnávky grinavských vín. Šampiónom výstavy sa stalo víno Neuburg vinára MUDr. Pavla Šilhára (výstavná vzorka číslo 56). Ocenenie za najlepšie biele víno získalo grinavské družstvo VVDP Karpaty - Rizling rýnsky, ľadový zber, ročník 2012 (výstavná vzorka číslo 42) a cena za najlepšie červené víno patrí vinárovi Jánovi Mezeiovi za Dornfelder ročník 2012 (výstavná vzorka číslo 99). Ďalej bolo udelených 26 zlatých medailí týmto vinárom: Peter Vacho (2), Jozef Šindler (3), Anton Svátek (2), František Somorovský (1), Štefan Rusnák (3), Milan Satko (1), Róbert Miklenčič (1), Ján Mezei (5), Marián Krasňanský (1), Lukáš Lukáš Krasňanský (5) a Jozef Krasňanský (1). Víťazi výstavy dostali okrem iných darov aj umelecké diela od výtvarníka Alexandra Ilečka. Autor šampióna výstavy "Neuburg" MUDr. Pavol Šilhár k svojmu oceneniu povedal: Pre mňa je toto neuveriteľné ocenenie mojej práce. Ja som od malička robil vo vinohradoch, pomáhal som otcovi a mame a tento vzťah k vinohradu a vínu mi zostal. Keďže aj moja manželka niekedy pracovala na družstve vo Vajnoroch, máme taký malý vinohrad vo Vajnoroch a tam sa mi podarilo vyrobiť toto fantastické víno. (ek) Na fotografii zľava: Ján Mezei, MUDr. Pavol Šilhár a Ján Matúš, VVDP Karpaty.

 
Expedícia Mýto pod Ďumbierom

Predĺžený prvý májový víkend sa vybrala 12-členná skupina grinavských turistov na expedíciu do Mýta pod Ďumbierom, odkiaľ v piatok 2. mája 2014 vyrazili na 12 kilometrov dlhú túru cez Chopok na Ďumbier. Vydarené počasie umocnilo už aj tak krásny zážitok a výhľad z hrebeňovej túry. (ek)

 

 
Deň Zeme 2014

Partia skalných sa v sobotu 3. mája 2014 o 9.00 hod. vybrala za nie celkom priaznivého počasia na ekologickú prechádzku do grinavského chotára. Už IV. ročník tohto podujatia pri príležitosti Dňa Zeme zorganizovala Katka Hubinská s podporou Občianskej iniciatívy GRINAVA. Kontajner na odpad zabezpečilo VVDP Karpaty a jeho odvoz Mestský podnik služieb Pezinok. Za účasť na ekologickej prechádzke ďakujeme: Melinka Lehmann, Soňa Lehmann, Ralf Lehmann, Nora Lišková, Ivana Fajnorová, Drahomír Šmahovský, Eva Kulichová a organizátorka Katka Hubinská. Našťastie môžeme konštatovať, že odpadu v našom chotári bolo podstatne menej ako po minulé roky. (ek)

 

 
Sviatok práce na ostrovčekoch

Sviatok práce 1. mája 2014 sme zahájili úpravou cestných ostrovčekov. Priaznivé počasie s dostatkom vody aj slnka sa odzrkadľuje na ich výzore. Veľmi sa potešili darčekom od pani Márie Liškovej, ktorá nám počas prác priniesli kvety zo svojej záhrady, ktoré sme hneď aj vysadili. Ostrovčeky upravovali Zuzana Kubíková, Ivana Fajnorá, Nora Lišková, Eva Kulichová a Lucia Strížová. (ek)

 

 
Stavanie mája 2014

Tradíciu ručného stavania mája dodržali grinavskí mládenci aj tento rok. V stredu 30. apríla 2014 priviezli strom na základe povolenia z limbašských lesov a na tradičnom mieste pri pamätníkoch máj vo večerných hodín postavili. Povolenie zabezpečil Drahomír Šmahovský, stužky na máj venovala Lenka Vachová. Mládencov odmenili vínom Občianska iniciatíva GRINAVA a pán Peter Uherek. Máj 2014 stavali: Michal Lauda, Juraj Dahamshy, Milan Kratochvíl, Stanislav Vadinger, Tomáš Bučko, Róbert Fabiankovič, Igor Vozár, Pavol Ježík, Ondrej Krasňanský, Mário Farkaš, Roman Hupka a David Mezei. Ďakujeme! (ek)

 

 
Do GrinGy zablúdila ovečka

Druhé predstavenie pre deti v grantovom programe Grinavská mládež s názvom Zablúdená ovečka od divadla MaKiLe pripravili na nedeľu 27. apríla 2014 v GrinGe Michaela Slimáková, Simona Lukovičová a Lukáš Vrba. Veselé divadielko zaujalo a vyčarilo úsmev na tvári nielen deťom ale aj dospelým. A mladí organizátori, ktorí svojou aktivitou naplnili zámer grantu neformálne sa vzdelávať získajú certifikát Európskej únie o neformálnom vzdelávaní Youthpass. (ek)

 

 
Druhý vitamínový deň v ZŠ Orešie

V cykle "Deň zdravia" pokračovali v Základnej škole Orešie na tému jablká a mrva v piatok 25. apríla 2014. Zeleno-červeno-oranžové taniere ale aj odevy detí sa stretli v jednej triede. Nechýbali ani šťavy z týchto plodov. Deti si druhý deň zdravia naozaj užívali. (ek)

 

 
Green Class začal žiť svoj vlastný život

Zhmotniť dobrý nápad a uviesť ho do života je neopísateľný pocit. Od nápadu k realizácii však býva poriadny kus cesty. V Grinave si touto cestou pri budovaní ekologickej exteriérovej triedy v Základnej škole Orešie prešli spoločne architekt, dobrovoľníci, žiaci, rodičia, učitelia, zamestnanci a priatelia školy. Green Class si začal žiť svoj vlastný život. Výsadba na strechách a v okolí triedy, prirodzené starnutie agátového dreva či rôzne ročné obdobia a poveternostné podmienky budú stavbe vytvárať stále novú tvár. A veríme, že tí ktorí budú tento priestor využívať budú vnímať pozitívnu energiu, s ktorou bol Green Class vybudovaný. Projekt Green Class slávnostne odovzdali do užívania riaditeľovi ZŠ Orešie Ondrejovi Koreňovi predsedníčka Občianskej iniciatívy GRINAVA Eva Kulichová a architekt Radovan Rusnák v sobotu 26. apríla 2014. (ek)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Spolok Grinavský hrozen privítal hostí na 8. ročníku vinárskeho podujatia Ochutnávka grinavských vín

Možnosť ochutnať 72 vzoriek bieleho, 9 vzoriek ružového a 31 vzoriek červeného vína mali hostia 8. ročníka Ochutnávky grinavských vín, ktorú už tradične v prvú sobotu po Veľkej noci zorganizoval Spolok priateľov dobrého vína "Grinavský hrozen" v priestoroch Základnej školy Orešie. Predseda spolku pán Jozef Krasňanský okrem iných privítal čestnú hostku podujatia pani Ing. Dorotu Pospíšilovú PhD., prvú dámu v slovenskom šľachtení viniča. Pani Ing. Pospíšilová vyšľachtila obrovské množstvo odrôd viniča. Medzi registrované odrody patria: Dora, Diamant, Opál, Topas, Rhea, Luna, Breslava, Devín, Hetera, Ametyst, Pastel, Heliotrop, Premium, Dunaj, Nitra, Rubín, Váh, Rimava, Rudava, Torysa, Hron, Rosa. Ďalšie odrody čakajú na registráciu. Medzi hosťami nechýbal ani grinavský vinár pán Ján Mezei, ktorý degustoval všetky vystavené vzorky a podľa jeho slov bola kvalita vzoriek na výbornej úrovni. Všetci hostia mali možnosť odovzdať piatim vzorkám svoj hlas. Výsledky hlasovania budú známe v nedeľu 4. mája 2014. (ek)

 

 
Deň Zeme v ŠKD

Deti zo Školského klubu detí pri Základnej škole Orešie si vo štvrtok 24. apríla 2014 pripomenuli Medzinárodný deň Zeme uprataním školského dvora, mestského ihriska a s vrecami na odpad sa prešli aj okolo potoka. Pani vychovávateľkám Kristíne Habovej a Eve Komžíkovej patrí naše poďakovanie za takýto prístup k neformálnemu environmentálnemu vzdelávaniu detí. V školskom klube sú mimoriadne aktívni počas celého roka. Skvelými tvorivými nápadmi, súťažami a výletmi v ŠKD vypĺňajú mimoškolský čas detí. Viac informácií na Facebookovom profile "Základná škola s materskou školou Pezinok - Orešie". (ek)

 

 
Pomáhate nám aj sebe v "Prázdne bude plné"

Od zverejnenia nášho nového podporeného grantu "Prázdne bude plné" od Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne uplynuli ani nie 3 týždne a môžeme s radosťou konštatovať, že vás oslovil. Veľmi sa tešíme z každého jedného eura, ktorým prispievate na zbierku vo výške 500 EUR, ktorú nám Nadačný fond Slovenskej sporiteľne zdvojnásobí. K dnešnému dňu (24.4.2014) na účet Občianskej iniciatívy GRINAVA pod variabilným symbolom 90203 prispeli: Daniel Eliášik, Miroslav Cittel, Zuzana Strečanská, Gabriela Rusnáková, Peter Romančík, Tamara Turiničová, Gabriela Fornerová, Ján Somorovský, Agnesa Somorovská, Ondrej Koreň, Nora Lišková, p. Špičková - Gáborová, Brigita Mezeiová, Zuzana Kubíková, Ľuboš Bobák, Mária Poluchová, Dušan Štefík, Lívia Turanská, Petra Griflíková, Dušan Živner, Michaela Šteflovičová, Vladimír Mizerák, Soňa Lehmann, Miriam Fuňová a Maroš Jakim. Všetkým našim podporovateľom a tiež ich rodinám naozaj úprimne ďakujeme! Zbierka potrvá do 31. mája 2014. (ek)

 
Reportáž o vajíčkovom strome v TV Pezinok

Milú reportáž o našom vajíčkovom strome pripravila TV Pezinok. Ďakujeme za propagáciu. (ek)

 

Viac o akcii Veľkonočný vajíčkový strom si môžete prečítať v článku Vytvorili sme slovenský rekord.

REPORTÁŽ O VEĽKONOČNOM VAJÍČKOVOM STROME V TV PEZINOK

 
Práce na ekologickej triede finišujú

Posledné dni pred otvorením projektu GREEN CLASS v Základnej škole Orešie finišujú práce na jeho dokončení. Pomáhajú žiaci, aktivisti, poslanci a pod vedením projektanta Ing. Radovana Rusnáka dostávajú ekologickú triedu do finálnej podoby. Slávnostné otvorenie triedy je naplánované na sobotu 26. apríla 2014 o 15,00 hod. a prví žiaci si triedu budú môcť vyskúšať v pondelok 28. apríla 2014. (ek)

 

 
Nedeľné divadielko v GrinGe

Na nedeľu 27. apríla 2014 pripravili pre deti divadielko noví účastníci grantu "Grinavská mládež", ktorý finančne podporila Národná agentúra Mládež v akcii. Simona Lukovičová, Michaela Slimáková a Lukáš Vrba privítajú svojich hostí v GrinGe o 16,00 hod. a veľmi sa na vás tešia. (ek)

 

 
Šibačka v kroji

Veľkonočný pondelok 21. apríla 2014 bol tak trochu výnimočný. Po rokoch sa opäť do ulíc vybrali šibať mládenci v slávnostných grinavských krojoch. O obnovenie a udržanie tejto tradície sa pričinili Mário Farkaš, Peter Tahotný a Roman Falatáš. (ek)

 

 
Pletenie korbáčov

Viete pliesť veľkonočné korbáče z ôsmich prútikov? Naše deti sa to učili v sobotu 19. apríla 2014 na prvom grinavskom jazere s Petrom Tahotným a Máriom Farkašom. Uplietli si nielen svoje malé korbáče, ale videli tiež ako sa pletie veľký korbáč na šibačku pre mládencov.  (ek)

 

 
Spravodajská televízia TA3 v Grinave

Celoslovenská spravodajská televízia TA3 prejavila v stredu 16. apríla 2014 záujem vytvoriť reportáž o projekte GREEN CLASS, ktorý realizujeme na nádvorí Základnej školy Orešie. Prvotné informácie získali z reportáže Pezinskej televízie, ktorá nás navštívila počas brigády v sobotu 29. marca 2014. Redaktorka TA3 pani Silvia Majerová sa stretla s predsedníčkou Občianskej iniciatívy GRINAVA Evou Kulichou, architektom Ing. Radovanom Rusnákom a riaditeľom školy Mgr. Ondrejom Koreňom a porozprávali sa o vzniku, výstavbe a účele vznikajúcej exteriérovej triedy. Reportáž bola odvysielaná v hlavných správach v piatok 18. apríla 2014. (ek)

REPORTÁŽ TA3 O GREEN CLASS

 

 
Jarné turistické výlety

Činnosť nášho Turistického oddielu pod vedením Mária Farkaša v spolupráci s Ivanou Fajnorovou je veľmi pestrá a bohatá. Takmer každý víkend sa konajú rôzne túry. V marci to bola túra na Devínsku kobylu (9.3.2014), výlet na otvorenie turistickej sezóny na Košariská (22.3.2014) a túra z Pezinskej baby na Zochovu chatu (30.3.2014). Apríl zahájili túrou na Čiernu skalu (6.4.2014) a túrou z Perneka cez Pezinskú babu na Slnečné údolie (13.4.2014). V sobotu 18. apríla 2014 uskutočnili cca 40 km dlhú cyklotúru z Grinavy na Dračí hrádok, Medené hámre a späť do Grinavy. Veľmi vydarený výlet. Viac o plánovaných výletoch a túrach nájdete na facebookovej stránke Turistický oddiel Grinava. (ek)

 

 
Jarná nálada aj v GrinGe

Jarná nálada vládla aj na zábavnej angličtine pre najmenších v GrinGe, kde detičky vo štvrtok 17. apríla 2014 vyrábali veselé farebné kohútiky "roosters".  (ek)

 

 
« ZačiatokPredošlý12345678910NasledujúcaKoniec »

Strana 8 z 31